Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że nasz układ słoneczny jest najrzadszym typem w Drodze Mlecznej

Naukowcy twierdzą, że nasz układ słoneczny jest najrzadszym typem w Drodze Mlecznej

U nas wszystko wydaje się normalne. Nasza planeta, niebieska i pełna życia, leży pośrodku „strefy nadającej się do zamieszkania” wokół Słońca, z Wenus płonącą do wewnątrz i martwym Marsem poza nią. Gazowe olbrzymy są daleko.

Tak powinno być, prawda? nigdy. Opublikowano dwa nowe badania (Tutaj I Tutaj) w czasopiśmie naukowym Astronomia i astrofizyka Ujawnia, że ​​nasz Układ Słoneczny jest w rzeczywistości klasą samą w sobie.

Systemy egzoplanet są tajemnicą dla astronomów. Dane z Kosmicznego Teleskopu Keplera – odkrywcy pierwszego dużego segmentu egzoplanet – wykazały, że w wielu układach planetarnych planety wyglądają podobnie do swoich sąsiadów. Na przykład, jeśli wokół gwiazdy krążą trzy planety, wszystkie mają ten sam rozmiar i masę.

Jednak dane Keplera były ograniczone. „Nie udało się ustalić, czy planety w jakimkolwiek pojedynczym systemie są wystarczająco podobne, aby należeć do kategorii systemów„ groszku w strąku ”, czy też są one w jakiś sposób różne – tak jak w naszym własnym Układzie Słonecznym” powiedział główny autor badania Lokesh Mishra, naukowiec z Uniwersytetu w Bernie i Genewie NCCR PlanetS.

Przeczesując dane, naukowcy natknęli się już na cztery klasy układów gwiezdnych:

  • Podobne: Masy sąsiednich planet są do siebie podobne. Około ośmiu na dziesięć układów planetarnych wokół widocznych gwiazd na nocnym niebie ma taką architekturę.
  • Porządek: Planety mają tendencję do zwiększania masy w miarę oddalania się od gwiazdy — tak jak ma to miejsce w naszym Układzie Słonecznym. To najrzadsza kategoria.
  • Wbrew porządkowi: masa planet maleje w przybliżeniu wraz z odległością od gwiazdy.
  • Mieszane: Masy planet w układzie różnią się znacznie w zależności od planety.

Badania te sugerują, w jaki sposób i dlaczego systemy planetarne mają różne struktury, które mogą wynikać z masy dysku gazu i pyłu, z którego wyłaniają się planety. “Z małych dysków o dość małej masie i gwiazd z kilkoma ciężkimi pierwiastkami powstają ‘podobne’ układy planetarne” mówi Mishra. Układy hybrydowe powstają z dysków średniej wielkości.

Chociaż planety zderzające się ze sobą lub wyrzucane ze swoich systemów gwiezdnych również mają wpływ na wygląd układu planetarnego, końcowym rezultatem jest to, że koniec jest spełniony od początku.

„Teraz po raz pierwszy mamy narzędzie do badania układów planetarnych jako całości i porównywania ich z innymi układami” – powiedział współautor badania, Yann Albert, profesor nauk planetarnych na Uniwersytecie w Bernie i NCCR PlanetS. „Jednym z fascynujących aspektów tych wyników jest to, że wiążą one początkowe warunki formowania się planet i gwiazd z mierzalną właściwością – strukturą systemu” – powiedział Alibert. Między nimi leżą miliardy lat ewolucji [and] Po raz pierwszy pokonaliśmy tę ogromną lukę czasową i dokonaliśmy sprawdzalnych prognoz”.

Układ słoneczny jest rzadkością — i być może wkrótce dowiemy się, dlaczego.

Życzę czystego nieba i szeroko otwartych oczu.

Chodź za mną Świergot Lub Linkedin. spłacać Dla mnie strona internetowa lub inne moje prace Tutaj.

READ  Kwarantanna hotelowa powoduje jedną epidemię na każdych 204 zarażonych podróżnych. To jest dalekie od "odpowiedniego do celu"