Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA twierdzi, że starożytny Mars doświadczył tysięcy gigantycznych erupcji wulkanicznych

NASA twierdzi, że obszar Marsa znany jako Arabia Terra doświadczył kiedyś tysięcy potężnych erupcji wulkanów, tych, które były tak potężne, że przez dziesięciolecia zdołały zmienić klimat Czerwonej Planety. Erupcje miały miejsce na przestrzeni 500 milionów lat, według agencji kosmicznej, a naukowcy opublikowali niedawno artykuł naukowy na ten temat.

Erupcje, które miały miejsce w tym regionie na starożytnej planecie Mars, były „super erupcjami wulkanicznymi” – aby pomóc upublicznić je, Naukowcy NASA mówią Ilość gazu i lawy z jednej z tych erupcji była wystarczająco duża, aby wypełnić 400 basenów olimpijskich. Ogromna ilość wytworzonego popiołu przesłoniłaby Słońce na tysiące mil.

Te erupcje pozostawiły po sobie kaldery, które są ogromnymi dziurami, w których zapadł się nowo wybuchł wulkan; Podobne kaldery można znaleźć w różnych miejscach na Ziemi. NASA zaobserwowała kilka takich kalder w regionie Półwyspu Arabskiego na Marsie, co wskazuje na starożytne erupcje i ich głęboki wpływ na Czerwoną Planetę.

Na podstawie wcześniejszych badań naukowcy byli w stanie znaleźć dowody na popiół, który mógł pochodzić z erupcji. Grubość popiołu pomogła określić, ile starożytnych erupcji mogło mieć miejsce w tysiącach. Ostatnia z tych wielkich erupcji miała miejsce około 4 miliardów lat temu.

Jak dotąd NASA znalazła dowody na gigantyczne erupcje wulkaniczne tylko na ziemi Półwyspu Arabskiego. Agencja kosmiczna wyjaśnia, że ​​na Czerwonej Planecie znajdują się również inne typy wulkanów, w tym ogromny „wulkan tarczowy” zwany Olympus Mons, który jest 100 razy większy od najnowszego wulkanu na Ziemi. Wciąż nie jest jasne, dlaczego tak wiele gigantycznych wulkanów gromadzi się w tym konkretnym regionie na Marsie.

READ  Zespół odkrywa związek między czasem replikacji DNA a sposobem składania genów w trójwymiarowe struktury w jądrze komórkowym