Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA ujawnia pierwsze zdjęcia Marsa wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

NASA ujawnia pierwsze zdjęcia Marsa wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA wykonał pierwsze zdjęcia i widma Marsa.

Za pomocą kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam) teleskop wykonał 5 września obrazy wschodniej półkuli planety w różnych barwach światła podczerwonego.

Pierwsze zdjęcie, które w rzeczywistości jest złożeniem dwóch obrazów, przedstawia mapę referencyjną powierzchni z NASA i Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA) z nałożonym polem widzenia instrumentu NIRCam.

Zdjęcie krótkofalowe (powyżej, u góry po prawej) przedstawia odbite światło słoneczne, które ujawnia szczegóły powierzchni, takie jak pierścienie krateru Huygens, ciemne skały magmowe Syrtis Major i rozjaśnienie basenu Hellas.

Obraz o dłuższej długości fali (powyżej, na dole po prawej) pokazuje światło emitowane przez Marsa, gdy traci on ciepło; Jasność spada – w jej szczycie, gdzie w przybliżeniu znajduje się słońce – w kierunku regionów polarnych. Jednak cząsteczki dwutlenku węgla pochłaniają część światła, przez co Basen Hellas – największa dobrze zachowana struktura uderzeniowa na Marsie – wydaje się ciemniejsza niż jego otoczenie.

„To właściwie nie jest efekt termiczny w Hellas”, Dla mnie Jeronimo Villanueva, główny badacz w NASA Goddard Space Flight Center i projektant tych notatek internetowych. „Interesujące byłoby wyodrębnienie tych konkurujących ze sobą efektów w tych danych”.

Ze swojego punktu obserwacyjnego oddalonego o prawie milion mil, JWST może oglądać widzialny dysk Marsa (nasłonecznioną stronę skierowaną w stronę teleskopu), zbierając obrazy, które naukowcy mogą wykorzystać do badania burz pyłowych, wzorców pogodowych, zmian pór roku i codziennych procesów.

Jest tylko jeden problem: ze względu na bliskość Ziemi Czerwona Planeta jest jednym z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie. Jest to świetne dla obserwatorów gwiazd, ale nie idealne dla obserwatorium zaprojektowanego do wykrywania bardzo słabego światła odległych galaktyk. Korzystając z szeregu specjalnych technik, astronomowie dostroili ekstremalną jasność Marsa, pozwalając Webbowi mierzyć małe rozbłyski światła bez oślepienia.

READ  Największe niebezpieczeństwa topnienia lodu na świecie

Idąc dalej, zespół Marsa wykorzysta te dane z obrazowania i spektrografii do zbadania regionalnych różnic na całej planecie, poszukując gazów śladowych (w tym metanu i chlorowodoru) w jej atmosferze.