Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA ujawnia pierwsze zdjęcia Marsa wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA wykonał pierwsze zdjęcia i widma Marsa.

Za pomocą kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam) teleskop wykonał 5 września obrazy wschodniej półkuli planety w różnych barwach światła podczerwonego.

Pierwsze zdjęcie, które w rzeczywistości jest złożeniem dwóch obrazów, przedstawia mapę referencyjną powierzchni z NASA i Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA) z nałożonym polem widzenia instrumentu NIRCam.

Zdjęcie krótkofalowe (powyżej, u góry po prawej) przedstawia odbite światło słoneczne, które ujawnia szczegóły powierzchni, takie jak pierścienie krateru Huygens, ciemne skały magmowe Syrtis Major i rozjaśnienie basenu Hellas.

Obraz o dłuższej długości fali (powyżej, na dole po prawej) pokazuje światło emitowane przez Marsa, gdy traci on ciepło; Jasność spada – w jej szczycie, gdzie w przybliżeniu znajduje się słońce – w kierunku regionów polarnych. Jednak cząsteczki dwutlenku węgla pochłaniają część światła, przez co Basen Hellas – największa dobrze zachowana struktura uderzeniowa na Marsie – wydaje się ciemniejsza niż jego otoczenie.

„To właściwie nie jest efekt termiczny w Hellas”, Dla mnie Jeronimo Villanueva, główny badacz w NASA Goddard Space Flight Center i projektant tych notatek internetowych. „Interesujące byłoby wyodrębnienie tych konkurujących ze sobą efektów w tych danych”.

Ze swojego punktu obserwacyjnego oddalonego o prawie milion mil, JWST może oglądać widzialny dysk Marsa (nasłonecznioną stronę skierowaną w stronę teleskopu), zbierając obrazy, które naukowcy mogą wykorzystać do badania burz pyłowych, wzorców pogodowych, zmian pór roku i codziennych procesów.

Jest tylko jeden problem: ze względu na bliskość Ziemi Czerwona Planeta jest jednym z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie. Jest to świetne dla obserwatorów gwiazd, ale nie idealne dla obserwatorium zaprojektowanego do wykrywania bardzo słabego światła odległych galaktyk. Korzystając z szeregu specjalnych technik, astronomowie dostroili ekstremalną jasność Marsa, pozwalając Webbowi mierzyć małe rozbłyski światła bez oślepienia.

READ  Sprawdź najnowsze nagranie NASA z zaćmienia Słońca na Marsie

Idąc dalej, zespół Marsa wykorzysta te dane z obrazowania i spektrografii do zbadania regionalnych różnic na całej planecie, poszukując gazów śladowych (w tym metanu i chlorowodoru) w jej atmosferze.