Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA uruchamia potężny silnik rakietowy RS-25 w teście przyszłych księżycowych misji Artemidy

Kredyt: NASA

NASA 20 maja przeprowadził czwarty jednosilnikowy gorący ogień RS-25, będący kontynuacją siedmioczęściowej serii testów wspierających rozwój i produkcję silników dla agencji Space Launch System (SLSPocisk na przyszłe misje na Księżyc. Silnik odpalano przez ponad 8 minut (500 sekund) na stanowisku testowym A-1 w Stennis Space Center niedaleko Bay St. Louis, czyli tyle ile czasu potrzeba silnikom RS-25 na wystrzelenie pocisku SLS.

Seria testów ma na celu dostarczenie cennych danych firmie Aerojet Rocketdyne, wiodącemu wykonawcy silników SLS, która rozpoczyna produkcję nowych silników do użytku po pierwszych czterech lotach SLS. Cztery silniki RS-25 wraz z parą stałych dopalaczy rakietowych pomogą napędzać SLS podczas startu. Ponieważ testy silników z pierwszych czterech misji programu rakietowego Artemis na Księżyc zostały już zakończone, operatorzy koncentrują się teraz na gromadzeniu i weryfikowaniu danych w celu zademonstrowania różnych możliwości silnika przy minimalizacji ryzyka operacyjnego.

Test silnika RS-25 Test na stanowisku A-1

Kredyt: NASA

Podczas testu 20 maja zespół odpalił silnik przy 111% pierwotnego poziomu mocy na określony czas, czyli na tym samym poziomie, jaki był wymagany do zasilania silników RS-25 podczas startu. SLS to najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowała NASA i jedyna zdolna do wysłania Oriona, astronautów i zaopatrzenia na Księżyc w jednej misji.

W ramach programu Artemis NASA wyląduje pierwszą kobietę i pierwszą osobę koloru na powierzchni Księżyca i ustanowi zrównoważoną eksplorację w ramach przygotowań do misji do Mars. Statki kosmiczne Orion SLS i NASA, wraz z komercyjnym systemem lądowania ludzi i skupieniem się na orbicie Księżyca, są kręgosłupem eksploracji kosmosu przez NASA. Testy RS-25 są przeprowadzane w Stennis przez połączony zespół operatorów NASA, Aerojet Rocketdyne i Syncom Space Services. Syncom Space Services jest głównym wykonawcą obiektów i operacji Stennisa.

READ  Spodziewaj się hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 po wykryciu komórek