Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Cztery powszechne mity dotyczące opieki paliatywnej

Dzięki uprzejmości Cancer Council WA

Ponieważ jeden na trzech Australijczyków zgłasza, że ​​ukochana osoba jest objęta opieką paliatywną, ważne jest, abyśmy wszyscy prowadzili ważne rozmowy z naszymi bliskimi i ustalili najlepszy plan utrzymania jakości ich życia podczas radzenia sobie z ograniczającym życie problemem lub śmiertelną chorobą. .

Krajowy Tydzień Opieki Paliatywnej, Który trwa od niedzieli 23 maja do soboty 29 maja, ma na celu uświadomienie wielu korzyści płynących z wysokiej jakości opieki paliatywnej.

W tym roku tematem przewodnim jest „Opieka paliatywna … to coś więcej niż myślisz!” To podkreśla, że ​​opieka paliatywna to coś więcej niż opieka u schyłku życia i radzenie sobie z objawami fizycznymi.

Aby pomóc Ci zrozumieć opiekę paliatywną, obaliliśmy cztery popularne mity dotyczące opieki paliatywnej.

Mit 1: Opieka paliatywna przyspiesza śmierć

Opieka paliatywna ma na celu utrzymanie jakości życia osób z chorobą ograniczającą życie. Chodzi o życie w sposób, który ma dla ciebie znaczenie, z uwzględnieniem ograniczeń twojej choroby. Nie chodzi tylko o śmierć. Jednym z powodów, dla których niektórzy ludzie nie mają dostępu do świadczeń opieki paliatywnej wcześnie – lub wcale – jest obawa, że ​​oznacza to, że stracili nadzieję lub wkrótce umrą. Z pewnością nie dotyczy to wszystkich kierowanych do opieki paliatywnej.

Mit 2: Opiekę paliatywną można otrzymać tylko w szpitalu

Możesz otrzymać opiekę paliatywną w różnych miejscach, w zależności od Twojego stanu zdrowia, miejsca zamieszkania i tego, czy masz rodzinę lub przyjaciół, którzy mogą Ci pomóc. W wielu przypadkach Ty i Twoja rodzina możecie wybrać, gdzie chcecie otrzymać opiekę paliatywną. Może to być w domu lub w domu opieki nad osobami starszymi lub w innym ośrodku poza domem lub w szpitalu lub na specjalistycznym oddziale opieki paliatywnej (hospicjum). Osoby otrzymujące opiekę paliatywną często przemieszczają się między tymi placówkami, gdy zmieniają się ich potrzeby.

READ  Odkrywanie globalnej fizyki w dynamice układów kwantowych

Mit 3: Nie możesz poddać się leczeniu raka podczas opieki paliatywnej

Nadal możesz uzyskać skuteczne leczenie, aby zmniejszyć lub zatrzymać rozwój raka podczas otrzymywania opieki paliatywnej. Zespół opieki paliatywnej będzie współpracował ze specjalistami onkologami, aby radzić sobie ze skutkami ubocznymi leczenia i pomagać w utrzymaniu jakości życia. W ramach terapii paliatywnej można również stosować leczenie raka, takie jak chirurgia, chemioterapia, immunoterapia, terapia celowana i radioterapia. W tym przypadku celem nie jest kontrolowanie raka, ale złagodzenie objawów

Mit 4: Opieka paliatywna oznacza utratę niezależności

Twój zespół opieki paliatywnej omówi, w jaki sposób możesz pozostać niezależny tak długo, jak to możliwe. Na przykład mogą zasugerować modyfikacje lub usługi, które pomogą Ci pozostać w domu (takie jak instalacja rampy, aby nie trzeba było korzystać ze schodów) lub zalecić sprzęt oszczędzający energię (np. Opona do chodzenia). Dla wielu osób ważne jest zachowanie kontroli nad codziennymi decyzjami – zespół uszanuje Twoje życzenia, jeśli nie zechcesz przyjąć ich sugestii.

/ Ogólne wydanie. Ten materiał pochodzi z pierwotnego założenia i może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany w celu zapewnienia przejrzystości, stylu i obszerności. Pełny pokaz Tutaj.