Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Następne całkowite zaćmienie słońca: kiedy i gdzie się go spodziewać?

Następne całkowite zaćmienie słońca: kiedy i gdzie się go spodziewać?

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Poniedziałkowe całkowite zaćmienie słońca, jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w 2024 roku, przyszło i minęło. Miliony ludzi znajdowały się na drodze całkowitego zaćmienia, a Księżyc całkowicie zasłaniał twarz Słońca, a obserwatorzy nieba mogli cieszyć się wspaniałymi widokami, pomimo pochmurnej pogody w niektórych miejscach.

Jeśli z jakiegoś powodu przegapisz okazję zobaczenia zaćmienia, będziesz musiał trochę poczekać, aby uzyskać podobne wrażenia w tym samym obszarze. Jeśli jednak podekscytowanie tegorocznymi zaćmieniami jest jakąkolwiek oznaką, nigdy nie jest za wcześnie na planowanie następnego.

Według brytyjskiego Daily Mail obrączkowe zaćmienie Słońca, podczas którego Księżyc blokuje tylko część światła słonecznego i tworzy spektakularny efekt „pierścienia ognia”, będzie widoczne 2 października nad Chile i Argentyną w Ameryce Południowej. NASA.

Według Amir Kaspi, głównego naukowca w Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado, następne całkowite zaćmienie Słońca nastąpi dopiero 12 sierpnia 2026 r. Zaćmienie to będzie obejmować znacząco Grenlandię, Islandię, Hiszpanię, Rosję i niewielką część Portugalii. a częściowe zaćmienie będzie widoczne w niektórych częściach Europy, Afryki i Ameryki Północnej.

Caspi powiedział, że naukowcy spodziewają się, że 2 sierpnia 2027 r. nad egipskimi piramidami nastąpi kolejne całkowite zaćmienie Słońca, które potrwa ponad sześć minut.

Stany Zjednoczone nie będą już w stanie ponownie zobaczyć całkowitego zaćmienia słońca 30 marca 2033Nawet wtedy trasa skupiająca się na Rosji obejmuje tylko Alaskę i trwa łącznie 2 minuty i 37 sekund. Podczas tego niebiańskiego wydarzenia nad większą częścią kraju będzie widoczne częściowe zaćmienie słońca.

Wiele powiedziano o tym, że całkowite zaćmienie słońca nie będzie już widoczne nawet z sąsiednich Stanów Zjednoczonych 22 sierpnia 2044Ale całkowite zaćmienie nastąpi tylko w Północnej Dakocie i Montanie.

READ  Plamy Hubble'a odległej, superrozprzestrzeniającej się galaktyki

Następne całkowite zaćmienie słońca nastąpi 12 sierpnia 2045 r. od wybrzeża do wybrzeża obejmującego 48 niższych stanów. Trasa całkowitego zaćmienia będzie przebiegać nad Kalifornią, Nevadą, Utah, Kolorado, Kansas, Oklahomą, Arkansas, Mississippi i Alabamą . i Floryda, z częściowym zaćmieniem widocznym w innych stanach.

Jeśli po poniedziałkowym niebiańskim wydarzeniu nie możesz otrząsnąć się z gorączki zaćmienia, być może warto wybrać się w podróż, aby zobaczyć inne wydarzenie.

Oto niektóre z nadchodzących całkowitych zaćmień Słońca, które wytyczają ścieżki inspirujące podróżników na całym świecie:

22 lipca 2028 r: Australia i Nowa Zelandia

25 listopada 2030 r: Namibia, Botswana, Republika Południowej Afryki, Lesotho, Australia

20 marca 2034: Nigeria, Kamerun, Czad, Sudan, Egipt, Arabia Saudyjska, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie, Chiny

2 września 2035: Chiny, Korea Północna i Południowa, Japonia

13 lipca 2037: Australia i Nowa Zelandia

26 grudnia 2038: Australia i Nowa Zelandia

30 kwietnia 2041: Angola, Demokratyczna Republika Konga, Uganda, Kenia, Somalia

20 kwietnia 2042: Malezja, Indonezja, Brunei, Filipiny

9 kwietnia 2043: Rosja