Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Głębsze części Wielkiej Rafy Koralowej są na razie „odizolowane” od globalnego ocieplenia

Niektóre głębsze obszary Wielkiej Rafy Koralowej są odizolowane od szkodliwych fal upałów, ale według nowych badań ochrona ta zostanie utracona, jeśli globalne ocieplenie będzie się utrzymywać.

Wysokie temperatury powierzchni spowodowały masowe „wybielanie” Wielkiej Rafy Koralowej w ciągu pięciu z ostatnich ośmiu lat, z których ostatni ma miejsce obecnie.

Prognozy dotyczące zmian klimatycznych dla raf koralowych opierają się zwykle na temperaturach powierzchni morza, ale pomija to fakt, że głębsze wody niekoniecznie ocieplają się w takim samym stopniu jak na powierzchni.

W nowym badaniu, kierowanym przez uniwersytety w Exeter i Queensland, sprawdzano, jak zmieniające się temperatury wpływają na średniej wielkości rafy koralowe (głębokość 30–50 metrów).

Ustalono, że oddzielenie ciepłych, pływających wód powierzchniowych od chłodniejszych wód głębokich mogłoby odizolować rafy koralowe od powierzchniowych fal upałów, jednak ochrona ta zostałaby utracona, gdyby globalne ocieplenie przekroczyło 3 stopnie Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Naukowcy twierdzą, że podobne wzorce mogą wystąpić w innych rafach koralowych na całym świecie, ale warunki lokalne wpływające na przepływ i mieszanie się wody będą oznaczać, że stopień, w jakim ostoje koralowców będą istnieć w głębszych wodach i pozostaną odizolowane od powierzchniowych fal ciepła, będzie się różnić.

„Rafy koralowe niczym kanarek w kopalni węgla ostrzegają nas przed wieloma gatunkami i ekosystemami dotkniętymi zmianami klimatycznymi” – powiedziała dr Jennifer McWhorter, która kierowała badaniami podczas studiów doktoranckich na Uniwersytecie w Exeter i Queensland.

„Blednięcie koralowców jest dramatyczną oznaką wpływu, jaki człowiek wywiera na planetę.

„Nasze badanie daje zarówno nadzieję, jak i ostrzeżenie – nadzieję, że niektóre rafy koralowe będą w stanie wytrzymać obecny poziom zmian klimatycznych, a także ostrzeżenie, że ta odporność ma swoje ograniczenia”.

Badanie wykazało, że globalne ocieplenie o 3°C podniesie średnią temperaturę na Wielkiej Rafie Koralowej powyżej 30°C – uznanego progu śmiertelności koralowców.

READ  Meteoryt marsjański zawiera szeroką gamę związków organicznych

Nie musi to koniecznie oznaczać, że wszystkie koralowce umrą, ale wprowadzi koralowce w stan stresu, który zwiększy śmiertelność i prawdopodobnie doprowadzi do ich zapadnięcia się.

Dr McWhorter, który obecnie pracuje w Laboratorium Oceanu Atlantyckiego i Meteorologii Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), powiedział: „Niektóre gatunki żyjące w płytkich wodach nie występują na głębszych obszarach, więc rafy śródlądowe nie mogą zapewnić im schronienia ze względu na degradację płytkich raf koralowych.

„Jak pokazuje nasze badanie, jeśli globalne ocieplenie będzie się utrzymywać, mezoskalowe rafy koralowe będą zagrożone”.

Aby obliczyć prognozy ocieplenia średnich raf koralowych, zespół badawczy wziął pod uwagę takie czynniki, jak mieszanie wody przez wiatr i pływy oraz lokalne złożoności.

Naukowcy szacują, że do roku 2050-2060 temperatura na dnie Wielkiej Rafy Koralowej (30-50 m) wzrośnie o 0,5 do 1°C w przypadku przewidywanych niższych emisji gazów cieplarnianych i o 1,2 do 1,7°C w przypadku wyższych emisji.

Dr Paul Halloran z Global Systems Institute w Exeter powiedział: „Aby chronić rafy koralowe, musimy je lepiej zrozumieć.

„Rafy koralowe stoją w obliczu wielu zagrożeń – nie tylko zmian klimatycznych. Mamy nadzieję, że ukierunkowując zarządzanie tymi zagrożeniami na rafy, które mają największe szanse na uniknięcie najgorszych skutków zmian klimatycznych, uda nam się zachować zdrowe rafy koralowe.”

Profesor Peter Mumby z Uniwersytetu w Queensland powiedział: „Jest wiele do nauczenia się o głębokich tropikalnych rafach koralowych, zwłaszcza że nie możemy zakładać, że ich głębokość zapewnia ciągłą ucieczkę przed konsekwencjami rosnącej globalnej emisji dwutlenku węgla”.