Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy obserwują „zorę polarną” nad plamami słonecznymi

Naukowcy obserwują „zorę polarną” nad plamami słonecznymi

Według zespołu astronomów, który badał emisje, emisje radiowe wykryte około 40 000 kilometrów nad ciemną strefą Słońca mają cechy zorzy polarnej.

Emisje zaobserwowano nad plamami słonecznymi, ciemnym obszarem na powierzchni Słońca. Pola magnetyczne wokół plam słonecznych są około 2500 razy silniejsze niż na Ziemi. Według Narodowej Służby MeteorologicznejTo sprawia, że ​​temperatura w plamach słonecznych jest niższa niż w jaśniejszych częściach powierzchni naszej gwiazdy.

Emisje fal radiowych zostały wykryte przez Jansky Very Large Array w kwietniu 2016 r., ale dopiero teraz zespół badawczy przedstawił analizę danych. Zespół opisał emisje jako „podobne do zorzy polarnej” na podstawie między innymi ich widma, polaryzacji i czasu trwania. To była analiza zespołu opublikowany W astronomii naturalnej.

„Wykryliśmy dziwny rodzaj długotrwałych, spolaryzowanych rozbłysków radiowych pochodzących z plam słonecznych, które trwały ponad tydzień” – powiedział Siji Yu, astronom z Centrum Badań nad Słońcem i Ziemią przy Instytucie Technologii stanu New Jersey (NJIT-CSTR). . ) i główny autor badania w instytucie początek. „To bardzo różni się od typowych, przejściowych rozbłysków radiowych na Słońcu, które zwykle trwają minuty lub godziny. To ekscytujące odkrycie, które może zmienić nasze rozumienie gwiezdnych procesów magnetycznych.”

Zorze na Ziemi powstają, gdy naładowane cząstki ze Słońca wchodzą w kontakt z ziemską atmosferą i polem magnetycznym. Następnie gazy w naszej atmosferze świecą: tlen na czerwono i znajoma zielona zorza, azot na niebiesko i fioletowo, Według NASA.

„W przeciwieństwie do zorzy ziemskiej, emisje zorzy plam słonecznych występują w częstotliwościach od setek tysięcy kiloherców do prawie miliona kiloherców – co jest bezpośrednim skutkiem pola magnetycznego plam słonecznych, które jest tysiące razy silniejsze niż pole magnetyczne Ziemi” – dodał Yu.

Ale Ziemia jest wyjątkowa w swoim zmierzchu. W zeszłym roku Kosmiczny Teleskop Webba sfotografował obszary zorzowe na biegunach Jowisza, świecące jasnoniebieskim kolorem w obrazie z kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam). Zaledwie w zeszłym miesiącu spektrograf bliskiej podczerwieni (NIRSPEC) teleskopu Keck II wykrył zorze podczerwone na krawędziach Urana, uzupełniając je już dobrze znanymi zorzami ultrafioletowymi, które czasami świecą nad planetą.

READ  NASA jest gotowa do pierwszego testu na wyrzutni swojej ogromnej rakiety księżycowej

Naukowcy nie wierzą, że emisje radiowe plam słonecznych są powiązane z czasem pojawiania się rozbłysków; Zamiast tego stawiają hipotezę, że sporadyczne rozbłyski dostarczają elektrony do pętli pola magnetycznego, które zatrzymują się na plamach słonecznych. Zespół uważa również, że inne gwiazdy mogą pochwalić się podobnymi „radiowymi poświatami plam słonecznych”.

„Rozumiejąc te sygnały z naszego Słońca, możemy lepiej wyjaśnić potężne emisje z najpowszechniejszych typów gwiazd we wszechświecie, karłów typu M, które mogą ujawnić powiązania z podstawowymi zjawiskami astrofizycznymi. CSTR i współautor artykułu w tym samym numerze.

W połączeniu z obserwacjami naziemnymi, takimi jak te wykonane przez Very Large Array, sonda kosmiczna może pomóc w wyjaśnieniu dynamiki zachodzącej na powierzchni Słońca. Należąca do NASA sonda Solar Orbiter przelatuje bezpośrednio przez koronalne wyrzuty masy, dając badaczom wgląd w naturę burz, a należąca do agencji sonda Parker Solar Probe zanurkowała w koronę Słońca.

Chociaż nasze Słońce napędza życie na Ziemi od miliardów lat, wciąż skrywa przed nami pewne tajemnice. Na szczęście powoli poprawiamy naszą wiedzę na temat naszej lokalnej gwiazdy, naszej racji bytu.