Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy odkryli nowy gatunek pierzastej gwiazdy z 20 ramionami

Naukowcy odkryli nowy gatunek pierzastej gwiazdy z 20 ramionami

Zachowana antarktyczna truskawkowa gwiazda z piór lub Promachocrinus fragarius.
Dzięki uprzejmości Grega W. Rossa

  • Naukowcy odkryli nowy typ gwiazdy z piór z 20 „ramionami”.
  • Gatunek ten należy do antarktycznej grupy gwiazd z piór i jest szeroko spokrewniony z rozgwiazdami.
  • Naukowcy nazwali swoje odkrycie truskawką.

Naukowcy przemierzający ocean w pobliżu Antarktydy odkryli nowy gatunek, który na zdjęciach wygląda onieśmielająco – ale nazwali go owocem.

Antarktyczna truskawkowa gwiazda z piór jest stworzeniem morskim z 20 tak zwanymi „ramionami” – niektóre wyboiste, inne pierzaste – i może mieć do ośmiu cali długości, Greg Ross, profesor biologii morskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, powiedział informatorowi.

Ross jest współautorem artykułu na temat nowego gatunku wraz z naukowcami Emily McLaughlin i Nereid Wilson i opublikował swoje odkrycia w systematyka bezkręgowców W zeszłym miesiącu.

Kosmita na pierwszy rzut oka nie przypomina truskawki. Ale jeśli powiększysz jego ciało – małą część u góry wszystkich tych ramion – przypomina rozmiarem i kształtem owoc.

Zbliżenie gwiazdy z truskawkowym piórem na Antarktydzie z usuniętą częścią Ciri, aby odsłonić podstawę przypominającą truskawkę.
Dzięki uprzejmości Grega W. Rossa

Okrągłe wypustki na korpusie gwiazdy znajdują się tam, gdzie powinny być cirri – mniejsze, przypominające macki struny wystające z podstawy – ale zostały one usunięte, aby pokazać punkty mocowania, powiedział Ross.

„Wzięliśmy pęczek cirri, abyś mógł zobaczyć, do jakich części jest przymocowany, i tak wygląda truskawka” – powiedział.

Dodał, że Ciri ma na końcach małe macki, które służą do chwytania dna morskiego.

Tak zwane ramiona to dłuższe, przypominające pióra części Antarktycznej Truskawkowo-Piórkowej Gwiazdy pokazanej na zdjęciu. Zwykle są rozrzucone, powiedział Ross, i wspomagają ruch stworzenia.

Oficjalna nazwa nowo odkrytego gatunku to Promachocrinus fragarius. Należy do klasy Crinoidea, która obejmuje rozgwiazdy, jeżowce, dolary piaskowe i ogórki morskie i jest rodzajem gwiazdy z piór – stąd mniej formalna nazwa „Antarktyczna gwiazda z piór”. Według gazety Fragarius pochodzi od łacińskiego słowa „fragum”, co oznacza truskawkę.

READ  NASA zapewnia transmisję na żywo z uruchomienia i dokowania ładunku na stacji kosmicznej

Profesor powiedział w jednym z wywiadów, że pierwotnie w antarktycznej grupie gwiazd pierzastych był tylko jeden gatunek – Promachocrinus kerguelensis.

Pierwotnie uważano, że Promachocrinus kerguelnsis jest jedynym gatunkiem należącym do rodzaju Promachocrinus.
Eric A. Lazo jest przystojny

Ale ciągnąc sieć wzdłuż Oceanu Południowego w poszukiwaniu większej liczby okazów tych stworzeń, zespół naukowców z Australii i Stanów Zjednoczonych zidentyfikował cztery nowe gatunki, które mogą należeć do antarktycznej gromady gwiazd z piór.

Antarktyczna truskawkowa gwiazda piórkowa jest szczególnie godna uwagi ze względu na liczbę posiadanych „ramion”. „Większość gwiazd z piór ma 10 ramion” – powiedział Ross.

Ross dodał, że typowa pozycja gwiazdy z piór polega na tym, że „ramiona” są rozłożone i skierowane do góry, podczas gdy cirri są skierowane w dół.

Ross powiedział, że dzięki odkryciu naukowcy mogą dodać osiem gatunków do kategorii antarktycznych gwiazd z piór, dodając cztery nowe znaleziska i „wskrzeszając” wcześniej odkryte zwierzęta, które początkowo uważano za należące do ich własnego gatunku.

„Więc przeszliśmy od jednego gatunku z 20 ramionami do ośmiu gatunków – sześciu z 20 ramionami i dwóch z 10 pod nazwą Promachocrinus” – powiedział Ross.

Według gazety, Strawberry Feather Star została znaleziona na Antarktydzie gdzieś pomiędzy 215 stóp a około 3840 stóp pod powierzchnią.

„Kolejna manifestacja ruchów pływackich gwiazd z piór” – przyznają naukowcy w swoim artykule.

Znalezienie nowych gatunków w ogóle nie jest rzadkim zjawiskiem, powiedział Ross, dodając, że jego laboratorium w uniwersyteckim Instytucie Oceanografii Scripps łapie od 10 do 15 gatunków rocznie.

„Znajdujemy tak wiele gatunków. Problem polega na tym, ile pracy wymaga nazwanie ich” – powiedział.