Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy odkryli, że dzikie słonie potrafią rozwiązywać problemy

Naukowcy odkryli, że dzikie słonie potrafią rozwiązywać problemy

Poszczególne dzikie słonie mają różne zdolności i zdolności do rozwiązywania problemów w celu zdobycia pożywienia.

zdjęcie: Pixabay/com.stbaumgaertner

Im więcej dowiadujemy się o zwierzętach, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z ich często niesamowitych zdolności umysłowych. Na przykład wronom przypisywano zdolność abstrakcyjnego rozumowania, o której wcześniej sądzono, że posiadają jedynie ludzie i być może szympansy.

Co może nie być zaskakujące, według naukowców, którzy przeprowadzili badanie dokumentujące zdolności poszczególnych dzikich słoni azjatyckich w Tajlandii, słonie, od dawna znane jako wysoce inteligentne stworzenia, mogą doskonale rozwiązywać problemy.

Podczas badań, których wyniki właśnie zostały ujawnione opublikowany W magazynie Zwierzęce zachowanieNaukowcy zbadali, w jaki sposób grupa piskląt zdobywała pożywienie, rozwiązując zagadki, które otwierały skrzynki do przechowywania w rezerwacie dzikiej przyrody Salakpra w prowincji Kanchanaburi w kraju Azji Południowo-Wschodniej, po którym wciąż wędrują stada dzikich słoni.

„Zdolność zwierzęcia do wprowadzania innowacji lub rozwiązywania nowych problemów prawdopodobnie ma istotne implikacje dla szybkości adaptacji do zmian środowiska” – napisali naukowcy w swoim badaniu. Słonie azjatyckie, Maksym słońOpiekunowie zwierząt wykazali już wcześniej zdolność do innowacji, ale nigdy nie badano eksperymentalnie rozwiązywania problemów w populacjach dzikich słoni.

Aby zrekompensować ten brak, łącznie 77 dzikich słoni azjatyckich monitorowano przez sześć miesięcy za pomocą zdalnych kamer aktywowanych ruchem, aby sprawdzić, czy „zdecydowały się spróbować otworzyć pudełka z puzzlami z trzema różnie skonfigurowanymi komorami zawierającymi wysoce aromatyczny jackfruit”. Naukowcy odnotowali w oświadczeniu swoje ustalenia.

„W zależności od przedziału, z którym słoń wchodzi w interakcję, dostęp do owocu jackfruit można uzyskać, pociągając za sznurek, tak aby drzwi otworzyły się w stronę słonia, popychając drzwi tak, aby osunęły się do pudełka, lub otwierając drzwi w prawo. Słonie musiały samodzielnie wchodź w interakcję z pudełkami z puzzlami, aby odkryć, jak otwierać przegródki.

READ  Zastąp żywność pochodzenia zwierzęcego alternatywnymi białkami i odblokuj usuwanie węgla

Aż 44 słonie wchodziły w interakcję z nimi, gdy zbliżały się do pudełek z puzzlami, ale wykazywały indywidualne różnice w zakresie kreatywności, jaką wykazywały się podczas prób otwarcia pudełek w celu zdobycia owoców. Słonie, które wielokrotnie i konsekwentnie wchodziły w interakcję z pudełkami z puzzlami, okazywały się skuteczniejsze w zdobywaniu pożywienia z trzech odmiennie skonfigurowanych części.

„[S]Naukowcy napisali, że na sukces miała wpływ wytrwałość i różnorodność eksploracyjna zarówno podczas pierwszej interakcji, jak i podczas wielokrotnych interakcji. Dodają, że w sumie jedna czwarta słoni (11) rozwiązała jeden typ kabiny, a kolejnych osiem rozwiązało dwa typy kabin. Największą pomysłowością wykazało się pięć słoni, rozwiązując trzy rodzaje zagadek.

„To pierwsze badanie naukowe, które pokazuje, że poszczególne dzikie słonie mają różne zdolności i zdolności do rozwiązywania problemów w celu zdobycia pożywienia” – mówi Sarah Jacobson, doktorantka psychologii, która bada poznanie zwierząt w CUNY Hunter Graduate Center. College, który był głównym autorem badania. „To ważna wiedza, ponieważ sposób, w jaki zwierzęta myślą i wprowadzają innowacje, może wpływać na ich zdolność do przetrwania w środowiskach, które szybko zmieniają się pod wpływem obecności człowieka”.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku dzikich słoni zamieszkujących Tajlandię, które często wdają się w konflikty z mieszkańcami wsi, napadając na ich pola i sady.

„Konflikt między ludźmi a słoniami narasta z powodu utraty siedlisk i wkraczania rolnictwa na pozostałości” – potwierdza Joshua Plotnick, profesor psychologii w Graduate Center na City University of New York i Hunter College, który pracował nad badaniami.

„Badania nad innowacjami w zakresie słoni i rozwiązywaniem problemów mogą pomóc nam zrozumieć elastyczność poznawczą dzikich słoni i jej potencjalny wpływ na zarządzanie ochroną przyrody i łagodzenie konfliktów człowiek-słoń” – mówi Plotnick.