Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy odkrywają dziwną planetę „Candy Floss” z cienką atmosferą

Naukowcy odkrywają dziwną planetę „Candy Floss” z cienką atmosferą

Naukowcy odkryli jedną z najdziwniejszych egzoplanet w historii, która jest tak lekka i puszysta, że ​​można ją porównać do waty cukrowej (lub waty cukrowej, jeśli jesteś Amerykaninem).

Planeta o nazwie WASP-193b znajduje się w odległości 1232 lat świetlnych i została odkryta przez naukowców z Uniwersytetu w Liège w Belgii. Wyniki ich badań, kierowanych przez astronoma Khaleda Barkawiego, zostały opublikowane w czasopiśmie arXiv.

Planeta, która jest uważana za gazowego olbrzyma, jest o około 50 procent większa od Jowisza i krąży wokół podobnej do Słońca gwiazdy o nazwie WASP-193, która według naukowców ma nawet 6 miliardów lat.

Chociaż ta gwiazda jest nieco większa od naszego Słońca, nadal mówi się, że ma taką samą temperaturę, ale w porównaniu z Ziemią WASP-193b okrąża swoją gwiazdę tylko co 6,25 dnia.

Subskrypcja Do naszego bezpłatnego cotygodniowego biuletynu od Indy100

Badając planetę, Berkawi i jego zespół byli w stanie ustalić, że jej gęstość wynosiła około 0,059 grama na centymetr sześcienny. Dla porównania, gęstość Ziemi w centymetrze sześciennym wynosi 5,51 grama, podczas gdy wata cukrowa ma gęstość 0,05 grama.

Istnieje kilka innych przykładów planety takiej jak ta, ale jej bliskość do gwiazdy może wskazywać, jak mogła wyglądać, ponieważ jej ciepło prawdopodobnie ogrzało nabrzmiałą atmosferę planety, która składa się głównie z wodoru i helu.

Ten stan planety ma trwać tylko przez kilka milionów lat, ponieważ temperatury i wiatry z gwiazdy prawdopodobnie jeszcze bardziej zniszczą atmosferę.

Z tego powodu naukowcy nie mogą w pełni odtworzyć ani określić przyczyny wyjątkowej atmosfery WASP-193b, ale prawdopodobnie będzie to ciągłe źródło badań, aby spróbować ustalić przyczynę tego zjawiska.

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100.