Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy odkrywają nową „piekielną” planetę TOI-1431b, której temperatury sięgają 2700 stopni Celsjusza.

Astronomowie w Queensland odkryli nową planetę, ale jest to bardzo ciepłe powitanie dla każdego ludzkiego gościa.

TOI-1431b – lub MASCARA-5b – znajduje się około 490 lat świetlnych od Ziemi i jest jedną z najgorętszych planet w historii, z temperaturami wystarczająco wysokimi, aby odparować większość minerałów.

Temperatura na planecie w ciągu dnia może osiągnąć 2700 stopni Celsjusza, czyli 3 000 000 stopni Celsjusza, a temperatura w nocy wynosząca 2300 stopni Celsjusza jest drugą najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek zmierzono.

Naukowcy z University of Southern Queensland Astrophysics Center w Toowoomba kierowali globalnym zespołem, który dokonał odkrycia.

Astrofizyk dr Brett Addison opisał go jako „piekielnego naukowca”.

Powiedział: „Żadne życie nie może przetrwać w tej atmosferze”.

„Ta planeta jest gigantyczną planetą gazową, więc nie ma stałej powierzchni, jak planety ziemskie w Układzie Słonecznym.

Globalny wysiłek

Satelita szkoleniowy NASA z rozpoznaniem egzoplanety jako pierwszy zidentyfikował TOI-1431b jako potencjalną planetę pod koniec 2019 roku.

Dr Addison powiedział, że obserwacje uzupełniające zebrane przez kilka miesięcy za pomocą teleskopu Stellar Observation Network Group na Wyspach Kanaryjskich – wraz z innymi teleskopami na całym świecie – pomogły mu potwierdzić istnienie planety.

Powiedział: „Widziałem, jak prędkości orbity radia zaczęły stawać się całkiem wyraźne, a gwiazda kołysała się tam iz powrotem”.

Ciemnowłosy mężczyzna opiera się o lornetkę.
Dr Brett Addison kierował globalnym zespołem astronomów, który potwierdził istnienie planety.(

Dostawa: University of Southern Queensland

)

„Byłem tak podekscytowany.”

Planeta – poza naszym Układem Słonecznym – jest mniej więcej półtora raza większa od Jowisza i co dwa dni okrąża bardzo gorącą gwiazdę.

Ma orbitę wsteczną, co oznacza, że ​​porusza się w kierunku przeciwnym do obrotu swojej gwiazdy macierzystej.

Naukowcy są również znani jako TOI-1431b jako MASCARA-5b, ale dr Addison powiedział, że nie ma to nic wspólnego z makijażem.

„To oznacza multi-site All Sky Camera” – powiedział.

„Ta nazwa jest oparta na kwestionariuszu [that found the planet].

„Astronomowie uwielbiają tworzyć urocze skróty do swoich teleskopów i obserwatoriów”.

Jeden element układanki

Ludzie nie postawią stopy na TOI-1431b w najbliższym czasie – lub bardziej prawdopodobne.

Oprócz nieznośnych temperatur, jego skład gazowy powoduje, że brakuje mu określonej powierzchni.

Jednak dr Addison powiedział, że jest to nadal ważne odkrycie, ponieważ przyczyni się do zrozumienia przez globalną społeczność kosmiczną zrozumienia formowania się i migracji planet.

Stephen Kane, profesor fizyki planetarnej Uniwersytetu Kalifornijskiego, powiedział, że badania pomogły umieścić Układ Słoneczny w „odpowiednim kontekście”.

„Tego rodzaju odkrycie wiele nas uczy o różnorodności układów planetarnych i rodzajach struktur, które mogą istnieć” – powiedział.

„Znalezienie większej liczby planet tego typu da nam więcej danych, dzięki którym będziemy mogli zbadać tego typu zjawiska i spróbować lepiej zrozumieć, w jaki sposób zachodzi ten rodzaj migracji”.

READ  Oczekuje się, że pierwszy ludzki pangynium będzie lepiej odzwierciedlał różnorodność genetyczną człowieka