Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy opracowują masywny dysk optyczny o pojemności 1 petabitu

Naukowcy opracowują masywny dysk optyczny o pojemności 1 petabitu

Mamy dobrą wiadomość, jeśli kończy Ci się miejsce na koncie Google. Naukowcy z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Szanghaju odkryli, jak zmieścić nawet petabit danych na dysku optycznym, przechowując informacje 3D. Innymi słowy, oznacza to 125 000 gigabajtów na pojedynczym dysku wielkości DVD, co eksperci nazywają „dużym chłopcem”.

Dyski optyczne, takie jak DVD i Blu-ray, są tanie i trwałe, ale nie mogą przechowywać dużej ilości danych. Do tej pory dyski optyczne przechowywały dane w pojedynczej warstwie informacji, która była odczytywana za pomocą lasera. Cóż, z tymi maleńkimi dyskami można się pożegnać dzięki nowej technologii, która może odczytywać i zapisywać do 100 warstw danych w zaledwie 54 nanometrach, jak pokazał nowy eksperyment. papier Opublikowano w magazynie Nature.

„Może to znacznie zmniejszyć powierzchnię, a także zużycie energii przyszłych dużych centrów danych, zapewniając zrównoważone rozwiązanie dla gospodarki cyfrowej” – powiedział Min Guo, profesor na Uniwersytecie Nauki i Technologii w Szanghaju i jeden z badaczy. Współautorzy artykułu.

Pod względem rozmiaru jest to znacznie większa pojemność niż w przypadku dysku flash lub nawet hybrydowego dysku twardego (HHD). Dla przykładu wysokość pojedynczego dysku optycznego wynosi około 1,2 mm. Tablica HHD, która może pomieścić petabit danych, ma wysokość około 200 cm. Równoważny zestaw tomów Blu-Ray miałby ponad 2 metry wysokości.

Technika ta wymagała od badaczy opracowania zupełnie nowego materiału, który nosi nazwę łatwej do zapamiętania, barwionej barwnikiem fotomaski indukowanej agregacją z luminogenami emisyjnymi indukowanej agregacją, lub AIE-DDPR, jeśli się spieszysz. AIE-DDPR to jednolita, wysoce przezroczysta folia, która umożliwia badaczom precyzyjne piaskowanie laserowe w skali nanocząstek, co pozwala na niespotykaną dotąd metodę przechowywania.

Zmniejszenie rozmiaru i skali przechowywania danych może mieć ogromne konsekwencje nie tylko dla przedsiębiorstw internetowych, ale także dla śladu środowiskowego przemysłu technologicznego.

READ  Odblokowanie mocy technologii: podróż pełna innowacji i odkryć