Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy rejestrują „puls” Ziemi na dnie oceanu

University College London

Nowy projekt kierowany przez UCL, mający na celu rozmieszczenie 50 bardzo czułych sejsmometrów na dnie Atlantyku, ma na celu naprawienie luki w naszej wiedzy na temat silnych ruchów głęboko we wnętrzu Ziemi.

Sejsmografy, które wykrywają drgania fal sejsmicznych, zostaną rozmieszczone na obszarze obejmującym Wyspy Kanaryjskie, archipelag Azorów i Maderę i będą stale rejestrować ruchy Ziemi, a tym samym „puls” planety w ciągu rok.

W szczególności projekt o nazwie UPFLOW (Uprising Mantle Flow from New Seismic Observations) ma na celu lepsze zrozumienie „ekstremalnych wysokości” upwellingu materii z płaszcza Ziemi, które są słabo poznane, ponieważ mogą wystąpić daleko od granic płyt kontynentalnych, są niewytłumaczalne Teoria tektoniki płyt.

Projekt jest finansowany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych i obejmuje współpracę z instytucjami w Niemczech, Irlandii, Hiszpanii i Portugalii.

Główny badacz, profesor Anna Ferreira (UCLA Earth Sciences) powiedziała: „To pierwszy tego rodzaju eksperyment sejsmiczny. Po raz pierwszy objęliśmy tak duży obszar Północnego Atlantyku tymi bardzo czułymi instrumentami. Analizując ich dane, mamy nadzieję lepiej zrozumieć masowe ruchy, które zachodzą setki kilometrów głęboko w płaszczu Ziemi – w szczególności przepływy materii w górę, których wciąż nie rozumiemy dobrze. Ruchy te są tym, co ostatecznie powoduje erupcje wulkanów i może również prowadzić do trzęsień ziemi”.

W projekcie wykorzystana zostanie nowa metoda obrazowania sejsmicznego — nowa metoda charakteryzowania struktury pod powierzchnią Ziemi poprzez analizę fal sejsmicznych — wykorzystywana wcześniej przez astrofizyków do badania odległych galaktyk.

Profesor Ferreira dodał: “Nasze dane będą również miały ogromną spuściznę, umożliwiając szeroki zakres działań badawczych, od śledzenia wielorybów przez dźwięki, które wydają podczas przechodzenia w pobliżu sejsmometrów, po monitorowanie trzęsień ziemi i wstrząsów wulkanicznych. Dane mogą być również wykorzystywane do badania interakcje między atmosferą, oceanami i lądem.

READ  Eta Aquarids Deszcz meteorów 2021: Australia spodziewa się spektakularnych spadających gwiazd | Meteory

Współbadacz profesor Jorge Miguel Alberto de Miranda, prezes IMAS, powiedział: “Istnienie Wysp Kanaryjskich oraz wulkanicznych wysp Madery i Azorów jest wynikiem masowych ruchów głęboko pod ziemią. Nasze badania będą miały na celu ujawnienie, czy istnieje link w tym, jak powstały te wyspy. ”.

W ciągu najbliższych pięciu tygodni profesor Ferreira poprowadzi ekspedycję na pokładzie statku badawczego Mario Ruivo (należącego do partnera projektu IPMA, Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery), aby ostrożnie zrzucić sejsmometry na dno oceanu, gdzie zakotwiczą się na rok przed ich zebraniem.

Podczas tej wyprawy weźmiesz udział w rozmowach Zoom z klasami szkół podstawowych w Wielkiej Brytanii, wspieranymi przez projekt GeoBus Science Outreach Project w UCL, a także połączysz się z dziećmi w Niemczech, Portugalii, Hiszpanii i Irlandii. W ramach tej akcji wybrano zarówno klasy, jak i dzieci ze wszystkich uczestniczących krajów, które nazwały niektóre sejsmografy – Neptuna, Trytona, Geli, Cezara i Thora.

zastępczy widżet youtubehttps://youtu.be/squhUch4lUE

Ona i inni członkowie zespołu będą również nagrywać notatki głosowe i dźwięki ze statku w ramach współpracy z kompozytorem jazzowym i instrumentalistą Liamem Noblem, aby stworzyć muzykę inspirowaną wyprawą.

Projekt został sfinansowany z dotacji Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych o wartości 2,8 mln EUR (2,4 mln GBP) i jest realizowany we współpracy z Instytutem Alfreda Wegenera, Uniwersytetem w Poczdamie, Centrum Helmholtza w Poczdamie (GFZ) oraz Centrum Helmholtza ds. Oceanu Badania. Kilonia (GEOMAR), Dublin Institute for Advanced Study (DIAS), Real Institute for Monitoring of Armada (ROA), Instituto Dom Luiz (IDL), Wyższy Instytut Języka Angielskiego w Lizbonie (ISEL), Portugalski Instytut Mar E. Da Atmosfera, IP (IPMA).

/Ogólne wydanie. Ten materiał pochodzi z oryginalnej instytucji i może mieć charakter czasowy i jest zredagowany dla jasności, stylu i długości. Pełny widok Tutaj.