Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy są pod wrażeniem szczegółów zdjęć wykonanych przez teleskop

Naukowcy są pod wrażeniem szczegółów zdjęć wykonanych przez teleskop

Gaz i pył wyróżniają się jaskrawymi odcieniami pomarańczy i czerwieni dzięki instrumentom na podczerwień Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

NASA opublikowała bardzo szczegółowe zdjęcia 19 galaktyk spiralnych.

Został uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) i jest obecnie analizowany przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Teleskop został wystrzelony na orbitę dwa lata temu i jest wyposażony w bardzo czułe instrumenty, które pozwalają mu widzieć obiekty starsze i dalsze niż Hubble.

„Niezwykłe zdjęcia dostarczą wielu nowych elementów układanki astronomom i astrofizykom na całym świecie” – stwierdził uniwersytet.

Widok na twarz 19 galaktyk spiralnych z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w świetle bliskiej i średniej podczerwieni.Widok na twarz 19 galaktyk spiralnych z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w świetle bliskiej i średniej podczerwieni.

Teleskop uchwycił na zdjęciach miliony gwiazd, przy czym najstarsze gwiazdy wyglądały na niebieskie i skupiały się w sercach galaktyk.

Prace nad przetwarzaniem danych z najnowszych zdjęć kieruje Thomas Williams, pracownik naukowy ze stopniem doktora na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Oksfordzkiego.

„Ilość szczegółów na tych zdjęciach jest ogromna, w dobrym tego słowa znaczeniu” – powiedział.

„Oznacza to, że być może będziemy w stanie wypełnić więcej luk w naszej wiedzy na temat struktury i ewolucji galaktyk, powstawania gwiazd, cyklu życia gwiazd i wielu innych kwestii”.

Galaktyka spiralna NGC 4254Galaktyka spiralna NGC 4254

Zdjęcie NGC 4254 przedstawia gęsto zaludnioną galaktykę spiralną spoczywającą w jej centralnym obszarze, który charakteryzuje się jasnoniebieską mgiełką.

Dodał, że praca z danymi na tak wczesnym etapie cyklu życia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba była zarówno „przywilejem, jak i wyzwaniem”.

„Myślę, że obrazy mówią same za siebie: to najostrzejszy obraz galaktyk, jaki kiedykolwiek uzyskaliśmy.”

Zostały ogłoszone w poniedziałek przez naukowców zaangażowanych w projekt o nazwie Physics at High-Angle Resolution in Nearby Galaxies (PHANGS), który działa w kilku dużych obserwatoriach astronomicznych.

Internetowy obraz galaktyki NGC 5068Internetowy obraz galaktyki NGC 5068

Odcienie bieli, żółci, pomarańczy i czerwieni są żywe w „bałaganowej” galaktyce spiralnej NGC 5068.

Śledź BBC South dalej Facebook, XLub Instagrama. Wyślij swoje pomysły na historie na adres [email protected]

READ  Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej jest wyższe w przypadku COVID-19 niż w przypadku grypy