Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy znajdują na marokańskiej plaży ślady stóp sprzed 90 000 lat

Naukowcy znajdują na marokańskiej plaży ślady stóp sprzed 90 000 lat

Około 90 000 lat temu grupa ludzi spacerowała po piaszczystej plaży w mieście Larache na północno-zachodnim wybrzeżu Maroka. Co ciekawe, archeolodzy odkryli dużą liczbę nienaruszonych śladów stóp z podróży. Stanowią one najstarsze odciski ludzkie, jakie kiedykolwiek odnaleziono w regionie i należą do najstarszych odcisków przypisywanych Homo sapiens na całym świecie.

Odciski stóp reprezentują momenty zatrzymane w czasie, które mogą ujawnić fascynujące szczegóły na temat wszystkiego, od wzrostu, wieku i masy ciała po prędkość, chód i zachowania społeczne. Po przestudiowaniu 85 najlepiej zachowanych odcisków kopalnych znalezionych w Larache międzynarodowy zespół badaczy doszedł do wniosku, że odciski te wykonało co najmniej pięć osób, w tym dzieci, młodzież i dorośli. Szczegółowo opisali swoje ustalenia w nowym badaniu Opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.

„To fascynujące odkrycie z czasu i miejsca wcześniej nieznanego miejscom występowania skamielin” – powiedział biolog ewolucyjny Kevina HataliProfesor Uniwersytetu Chatham, który nie był zaangażowany w badania, powiedział w e-mailu.

Naukowcy odkryli ślady stóp w 2022 r. Podczas misji terenowej polegającej na badaniu skał na skalistej plaży zauważyli dziurę w ziemi, a bliższa inspekcja ujawniła ich więcej. W badaniu opisali, w jaki sposób zidentyfikowali ślady jako ślady stóp na podstawie cech anatomicznych odzwierciedlających ludzką stopę, takich jak zaokrąglona pięta, łuk podeszwowy i stosunkowo krótkie palce u nóg. Opisali szczegółowo, w jaki sposób datowano skały zawierające ślady stóp przy użyciu optycznie stymulowanej luminescencji – najnowocześniejszej techniki, która mierzy, kiedy materiały takie jak ziarna piasku ostatnio pochłonęły światło słoneczne.

W Maroku znajduje się także stanowisko archeologiczne Jebel Irhoud, gdzie naukowcy odkryli najstarsze znane skamieniałe szczątki Homo sapiens sprzed 300 000 lat. Najstarsze znane ślady Homo sapiens znalezione w Republice Południowej Afryki, Pochodzi sprzed 153 000 lat.

Badacze z Larache uważają, że ich ślady przetrwały tysiące lat, przynajmniej częściowo, ponieważ znajdują się w miejscu, gdzie duża skała częściowo chroni je przed falami, które z czasem mogłyby zniszczyć to miejsce.

W ciągu ostatnich 90 000 lat ponad poziomem śladów stóp osadziło się około 78 stóp osadu. Moncefa Sedratiego– powiedział w wywiadzie profesor nauk przyrodniczych na francuskim Uniwersytecie Południowej Bretanii i współautor badania.

„Można sobie wyobrazić, że w ostatnich latach w wyniku częstych burz klif, którego obecną podstawą jest warstwa śladów stóp, zaczął ulegać erozji” – stwierdził Sedrati. „W związku z tym platforma skalna zaczęła się odklejać warstwa po warstwie, aż osiągnęła swój obecny poziom, odsłaniając przy tym ślady stóp”.

Nie wiadomo dokładnie, co starożytni ludzie robili na plaży. Możliwe, że przechodzili dwiema ścieżkami. Ponieważ jednak nasi plejstoceńscy przodkowie zajmowali się łowcami i zbieraczami, a poprzednie badania wykazały znaczenie obszarów przybrzeżnych dla gromadzenia zasobów, prawdopodobnie zajmowali się poszukiwaniem pożywienia. Kierunek ich śladów prostopadle do wybrzeża wskazuje na poszukiwanie posiłku z owoców morza.

„To kolejny dowód na to, że mezolityczni mieszkańcy Maroka odwiedzali wybrzeże, najprawdopodobniej w poszukiwaniu pożywienia i innych materiałów” – dodał. Luiza HumphreyBioarcheolog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, który nie był częścią zespołu badawczego, poinformował w e-mailu.

Naukowcy z Larache zakładają, że w badaniach mogły pomóc dzieci wędrujące po plaży 90 000 lat temu, chociaż potrzebne są dalsze badania, aby zweryfikować słuszność tej teorii.

„To, co jest szczególnie ekscytujące w tym odkryciu, to pełny potencjał paleontologii i paleoantropologii, jaki ono oferuje” – powiedział Sedrati. „Przebadaliśmy jedynie 85 najlepiej zachowanych śladów stóp. Nadal istnieją dziesiątki odcisków ludzkich i prawdopodobnie zwierzęcych do zbadania i zbadania.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn.

READ  DESI tworzy największą i najbardziej szczegółową mapę wszechświata w historii