Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy sugerują alternatywny związek między dietą a starzeniem się

Naukowcy sugerują alternatywny związek między dietą a starzeniem się

Naukowcy odkryli, że zmiany w diecie drożdży mogą prowadzić do zdrowego starzenia się bez ograniczania kalorii. Zmieniając dietę drożdży z glukozy na galaktozę we wczesnym wieku, zespół był w stanie opóźnić starzenie się komórek i poprawić ogólny stan zdrowia, co sugeruje, że modyfikacje diety, a nie ograniczanie kalorii, mogą promować długowieczność i dobre samopoczucie w późniejszym życiu.

Czy można osiągnąć zdrowe starzenie się poprzez jedzenie? Badania nad drożdżami wskazują drogę do zapewnienia lepszego zdrowia aż do naszych złotych lat.

Naukowcy z Instytutu Babraham sugerują alternatywny związek między dietą a starzeniem się na podstawie badań na drożdżach. Dr John Housley i jego zespół opublikowali swoje eksperymenty, wykazując, że zdrowe starzenie się można osiągnąć poprzez nieograniczone zmiany diety w drodze potencjalnej poprawy diety oraz że zły stan zdrowia nie jest nieuniknioną częścią procesu starzenia.

Naukowcy od dawna wiedzą, że ograniczenie kalorii – celowe spożywanie znacznie mniejszej liczby kalorii niż zwykle bez ryzyka niedożywienia – poprawia zdrowie w późniejszym życiu i może przedłużyć życie. Jednak badania na myszach pokazują, że aby osiągnąć taki efekt, naprawdę trzeba utrzymać ograniczenie kalorii przez całe życie, a korzyści zdrowotne znikają po powrocie do normalnej diety. Nowe badania dr Housleya dotyczące drożdży sugerują, że alternatywa dla ograniczenia kalorii może prowadzić do poprawy zdrowia przez cały cykl życia.

Płytka drożdże pod mikroskopem

Płytkę agarową z rosnącymi drożdżami umieszcza się pod mikroskopem, aby umożliwić naukowcom obejrzenie poszczególnych komórek drożdży. Źródło: Instytut Babraham

„Wykazaliśmy, że dieta na wczesnym etapie życia może skierować drożdże na zdrowszą ścieżkę. Dając drożdżom inną dietę bez ograniczenia kalorii, byliśmy w stanie stłumić starzenie się, gdy komórki nie dzielą się, oraz utratę sprawności starzejących się komórek” – powiedział Doktor Dorothea Horkai, główna badaczka badania.

Zamiast hodować drożdże na zwykłej diecie bogatej w glukozę, naukowcy zmienili dietę na galaktozę i zaobserwowali, że wiele zmian molekularnych, które zwykle towarzyszą starzeniu się, nie wystąpiło. Komórki hodowane na galaktozie nawet w późniejszym okresie życia pozostawały tak samo zdrowe jak młode komórki, chociaż już nie żyły, co pokazuje, że okres złego stanu zdrowia pod koniec życia został znacznie skrócony.

Wybierz drożdże z talerza

Badacz wybiera kolonię drożdży z płytki agarowej. Źródło: Instytut Babraham

„Co najważniejsze, zmiana diety działa tylko wtedy, gdy komórki są młode, a dieta w rzeczywistości nie ma większego wpływu na stare drożdże”. żyć długo, a zdrowie, przestrzeganie zdrowej diety od najmłodszych lat robi różnicę” – wyjaśnia dr Housley.

Drożdże są dobrymi organizmami modelowymi do badania starzenia, ponieważ mają wiele takich samych mechanizmów komórkowych jak zwierzęta i ludzie. Ten kierunek badań nad drożdżami pomaga nam szukać bardziej osiągalnego sposobu na poprawę zdrowego starzenia się poprzez dietę w porównaniu z ciągłym i poważnym ograniczeniem kalorii, chociaż potrzebne są dalsze badania.

Odniesienie: „Zmiana diety bez ograniczenia kalorii pozwala zachować młodzieńczy wygląd starzejących się drożdży”, Dorothea Horkai, Hanan Haj Moussa, Alex J. Weil i Jonathan Housley, 29 sierpnia 2023 r., Biologia PLoS.
doi: 10.1371/journal.pbio.3002245

Badania te zostały sfinansowane przez Wellcome Trust oraz Radę ds. Badań nad Biotechnologią i Naukami Biologicznymi (BBSRC), część UKRI.

READ  Jedna kropla: dostęp do wysokiej jakości filmów 2D