Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że portulaka jest „super rośliną”, która jest kluczem do upraw odpornych na suszę

W końcu nie taki szkodnik! Naukowcy twierdzą, że pospolita portulaka ogrodowa jest „super rośliną”, która jest kluczem do upraw odpornych na suszę

  • Portulaka to pospolite zioło, z którym wiele osób zmaga się w swoich ogrodach
  • Roślina jest w stanie wytrzymać suszę przy zachowaniu wysokiej wydajności
  • W nowym badaniu naukowcy odkryli, że roślina łączy dwa różne szlaki metaboliczne, tworząc nowy rodzaj fotosyntezy

Portulaka może być koszmarem dla zapalonych hodowców, ale nowe badanie może sprawić, że zastanowisz się dwa razy przed pieleniem.

Naukowcy z Yale University twierdzą, że portulaka może być „super rośliną”, która jest kluczem do upraw odpornych na suszę.

W swoich badaniach naukowcy odkryli, że roślina łączy dwa różne szlaki metaboliczne, tworząc nowy rodzaj fotosyntezy.

Dzięki temu zioła tolerują suszę, zachowując przy tym ich wysoką wydajność.

Profesor Erica Edwards, starszy autor badania, powiedziała: „Jest to bardzo rzadka kombinacja cech i stworzyła rodzaj „superrośliny”, która może być przydatna w przedsięwzięciach, takich jak inżynieria upraw.

Portulaka może być koszmarem dla zapalonych hodowców, ale nowe badanie może sprawić, że zastanowisz się dwa razy przed pieleniem.

Co to jest portulaka?

Portulaka, Portulaka oleracea, jadalna, liściasta roślina mrozowa szeroko stosowana jako zioło i warzywo sałatkowe.

Mięsiste, czerwonawe pędy są gęsto pokryte klapowatymi liśćmi w zależności od odmiany w kolorze zielonym lub złotym i osiągają wysokość 15-20 cm.

Portulaka szybko rośnie z nasion, a liście są gotowe do zbioru w 6-8 tygodni.

Źródło: Świat ogrodników

Fotosynteza to proces, w którym rośliny zielone wykorzystują światło słoneczne do tworzenia składników odżywczych z dwutlenku węgla i wody.

READ  Wielu młodych mieszkańców Wiktorii potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej z powodu oparzeń słonecznych

Z biegiem czasu różne gatunki niezależnie opracowały zestaw odrębnych mechanizmów usprawniających ten proces.

Na przykład kukurydza i trzcina cukrowa opracowały proces „fotosyntezy C4, który pozwala im zachować produktywność w wysokich temperaturach.

Tymczasem kaktusy i agawa rozwinęły „fotosyntezę CAM”, która pozwala im rozwijać się na obszarach o małej ilości wody.

Chociaż C4 i CAM pełnią różne funkcje, oba wykorzystują tę samą ścieżkę biochemiczną, służąc jako „dodatki” do podstawowej fotosyntezy.

Wcześniejsze badania wykazały, że portulaka posiada adaptacje zarówno C4, jak i CAM, dzięki czemu roślina jest produktywna i tolerancyjna w okresach suchych.

Jednak do tej pory uważano, że C4 i CAM działają niezależnie w liściach.

W swoim nowym badaniu naukowcy wykazali, że aktywność C4 i CAM jest w pełni zintegrowana z portulaką.

W swoich badaniach naukowcy odkryli, że roślina łączy dwa różne szlaki metaboliczne, tworząc nowy rodzaj fotosyntezy.  Dzięki temu zioła są odporne na suszę, zachowując przy tym wysokie plony

W swoich badaniach naukowcy odkryli, że roślina łączy dwa różne szlaki metaboliczne, tworząc nowy rodzaj fotosyntezy. Dzięki temu zioła są odporne na suszę, zachowując przy tym wysokie plony

Naukowcy zbadali ekspresję genów w liściach portulaki i odkryli, że zarówno C4, jak i CAM działają w tych samych komórkach, a produkty interakcji CAM są przetwarzane bezpośrednio na szlaku C4.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycia pomogą w przyszłości utorować drogę uprawom odpornym na suszę.

„Jeśli chodzi o inżynierię cyklu CAM w uprawie C4, takiej jak kukurydza, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zanim stanie się to rzeczywistością” – wyjaśnił profesor Edwards.

Pokazaliśmy jednak, że te dwie ścieżki można skutecznie łączyć i udostępniać produkty.

C4 i CAM są bardziej kompatybilne niż sądziliśmy, co prowadzi nas do podejrzeń, że istnieje o wiele więcej rodzajów C4 + CAM, które tylko czekają na odkrycie.

Badanie ma miejsce, gdy niektóre części Wielkiej Brytanii doświadczają najbardziej suchych warunków od suszy w 1976 roku.

Niepokojące jest to, że Bureau of Meteorology ostrzegło przed „bardzo małym znaczącym deszczem” na horyzoncie – w warunkach teraz tak surowych, że zakaz węży dotykający milion ludzi w Hampshire i Isle of Wight wejdzie w życie dzisiaj o 17:00.

READ  Terytorium Północne zgłasza prawie 600 przypadków COVID-19, gdy wirus rozprzestrzenia się w społeczności Yuendumu w środkowej Australii

Met Office twierdzi, że jest jeszcze za wcześnie, aby wiedzieć, jak długo potrwa ta fala upałów.

Jednak zapewnia, że ​​„istnieją oznaki powrotu do bardziej niestabilnych warunków od połowy sierpnia”.

JAK DZIAŁA FOTOSYNTEZA?

Fotosynteza to proces chemiczny, w którym rośliny przekształcają energię świetlną i dwutlenek węgla w glukozę, aby roślina mogła rosnąć, uwalniając w tym procesie tlen.

Liście zielonych roślin zawierają setki cząsteczek pigmentu (chlorofil i inne), które pochłaniają światło o określonych długościach fal.

Gdy światło o odpowiedniej długości fali pada na jedną z tych cząsteczek, cząsteczka wchodzi w stan wzbudzony – a energia z tego stanu wzbudzonego jest przekazywana wzdłuż łańcucha cząsteczek barwnika, aż dotrze do określonego typu chlorofilu w centrum fotoreakcji.

Tutaj energia jest wykorzystywana do napędzania separacji ładunku niezbędnej do kontynuowania fotosyntezy.

Pozostała w cząsteczce chlorofilu elektronowa „dziura” służy do „rozszczepiania” wody na tlen.

Jony wodorowe powstałe podczas procesu rozszczepiania wody są ostatecznie wykorzystywane do przekształcania dwutlenku węgla w energię glukozy, którą roślina uprawiała.