Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

SpaceX uruchomił pierwszą misję księżycową Korei Południowej, orbiter o nazwie Danuri

Korea Południowa zmierza w kierunku Księżyca.

Zeszłej nocy kraj rozpoczął swoją pierwszą w historii misję księżycową – w rzeczywistości pierwszą w historii misję poza niską orbitą okołoziemską. Dawniej nazywana Korean Pathfinder Orbiter (KPLO), misja prowadzona przez Korea Aerospace Research Institute (KARI) nosi teraz nazwę Danuri, co jest grą koreańskich słów oznaczających „księżyc” i „cieszyć się”. Jego głównym celem jest przetestowanie technologii księżycowego statku kosmicznego Korei Południowej, zanim złoży on ofertę lądowania na powierzchni, początkowo w 2030 roku, jeśli wszystko pójdzie dobrze.

Danuri wystartował na szczycie rakiety SpaceX Falcon 9 ze stacji kosmicznej Cape Canaveral o 19:08 EDT 4 sierpnia, a rakieta pomyślnie wylądowała na pokładzie statku dronów „tylko do odczytu” kilka minut po starcie.

Statek kosmiczny jest teraz na bardzo objazdowej drodze do Księżyca. Najpierw poleci w kierunku Słońca, zanim wróci do celu, osiągając orbitę wokół Księżyca w połowie grudnia. Ta dłuższa droga, znana jako księżycowy transport balistyczny, wykorzystuje wspomaganie grawitacyjne słońca, aby lot był bardziej oszczędny.

Kiedy Danuri dotrze do Księżyca, znajdującego się na orbicie o wysokości 62 mil, przeprowadzi badania przy użyciu swoich sześciu instrumentów naukowych: magnetometru, spektrometru promieniowania gamma, eksperymentalnego systemu łączności i trzech kamer, w tym jednej zaprojektowanej przez NASA. Wystarczająco wrażliwy, aby zajrzeć do wnętrza stale zacienionych kraterów księżyca, które mogą zawierać lód wodny.

Jeśli misja się powiedzie, Korea Południowa stanie się ósmym organem politycznym, który przeprowadzi misję księżycową, dołączając do Stanów Zjednoczonych, byłego Związku Radzieckiego, Chin, Japonii, Indii, Luksemburga i Unii Europejskiej. Większość z tych misji to loty i pojazdy orbitalne, a także kilka lądowań robotów i tylko sześć lądowań ludzi.

To pracowity rok dla księżyca. NASA niedawno uruchomiona MISJA ZAPASOWAi jego Artemida I Misja ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Rosja ma powrócić na Księżyc po raz pierwszy od 1976 roku ze swoim lądownikiem Luna-25, którego start zaplanowano jeszcze w tym roku. A na Księżyc zmierza wiele prywatnych organizacji, w tym firmy amerykańskie Astrobot A Intuicyjne maszynyktóry będzie latał pod NASA Commercial Lunar Payload Services Program (CLPS)Również japońska firma ispacektóry będzie przewozić łazik zbudowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

READ  DESI tworzy największą i najbardziej szczegółową mapę wszechświata w historii