Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że „ramię robota” może pomóc milionom odzyskać siłę ramienia

00:58

Naukowcy twierdzą, że ich robot do noszenia, który działa jak zewnętrzna warstwa mięśni, może pomóc milionom pacjentów z dystrofią mięśniową, stwardnieniem rozsianym i udarem odzyskać utraconą mobilność.

Wielu z tych pacjentów często ma trudności z podnoszeniem lub przenoszeniem przedmiotów z powodu chronicznego osłabienia mięśni ramion.

W testach laboratoryjnych Myoshirt zwiększył tolerancję podnoszenia jednego pacjenta z dystrofią mięśniową i innego z urazem rdzenia kręgowego nawet o 600 procent.

Jego twórcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu (ETH Zurich) uważają, że prototyp urządzenia może być gotowy do wprowadzenia na rynek w ciągu dwóch lat.

Myoshirt jest noszony jak gorset i może zwiększyć siłę ramion nawet o 600 procent. / Florian Hoff

Myoshirt jest noszony jak gorset i może zwiększyć siłę ramion nawet o 600 procent. / Florian Hoff

Myoshirt to miękki korpus zewnętrzny, który można nosić jak gorset, z mankietami na ramionach. Czujniki osadzone w tkaninie przymocowanej do skrzynki kontrolnej wykorzystują algorytm do wykrywania zamierzonych ruchów użytkownika i siły potrzebnej do ich wykonania.

Główny badacz Michelle Ziloyannis powiedział CGTN Europe: „Ten aparat jest przymocowany do tułowia (tułowia). Dwa punkty mocowania, na górze i na dole ramienia, są połączone ze sztucznymi ścięgnami, które zachowują się jak ścięgna biologiczne, ale są zasilane przez zamiast silników elektrycznych.Nasze mięśnie”.

Xiloyannis, nosząc urządzenie, pokazał, jak to działa. „Myoshirt ma inteligencję, aby rozumieć i śledzić ruchy, które wykonuję. Nie czuję się ograniczony przez robota, który synchronizuje się z moimi ruchami. Pacjenci mogą poruszać się swobodnie i naturalnie, tak jak bez robota, ale otrzymują dodatkową pomoc, ponieważ ich mięśnie biologiczne potrzebują znacznie mniej pracy.”

Czytaj więcej

Nieoczekiwany status Michaela Rosena

Czym jest Kaliningrad?

Belgia odnawia zęby Lumumby

READ  Zmniejszona liczba zgonów z powodu raka płuc związanych z badaniami przesiewowymi, wczesną diagnozą i operacją

Xiloyannis powiedział, że Myoshirt i skrzynka kontrolna są zawsze zsynchronizowane z ruchami użytkownika i można je dostosować do jego indywidualnych preferencji, a użytkownik może ominąć urządzenie.

Wstępne testy przeprowadzono na 12 uczestnikach – dziesięciu osobach bez jakichkolwiek niepełnosprawności ruchowych, jednej osobie z dystrofią mięśniową i jednej osobie z urazem rdzenia kręgowego.

„W testach eksperymentalnych z pacjentami naprawdę zaskakujące było to, że urządzenie mogło zwiększyć ich wytrzymałość nawet o 600 procent” – powiedział Ziloyannis.

Testy na zdrowych uczestnikach wykazały również, że urządzenie działa równolegle z ludzkimi mięśniami i zmniejsza wysiłek wymagany przez mięśnie biologiczne do wykonania ruchu. W szczególności pokazaliśmy, że możemy zmniejszyć siły grawitacji, że urządzenie może sprawić, że ramię stanie się prawie nieważkie”.

Obecnie planowane jest większe badanie.

Syntetyczne ścięgna Myoshirt zachowują się jak ścięgna biologiczne, ale są napędzane silnikami elektrycznymi, a nie naszymi mięśniami. / Florian Hoff

Syntetyczne ścięgna Myoshirt zachowują się jak ścięgna biologiczne, ale są napędzane silnikami elektrycznymi, a nie naszymi mięśniami. / Florian Hoff

ostrożne powitanie

Obecne urządzenia terapeutyczne to egzoszkielety całego ciała, powiedział Zeloyannis, które są drogie, ciężkie i niepraktyczne.

Według koleżanki Marie Gorgarakis „Istnieje bardzo niewiele narzędzi technicznych, z których pacjenci mogą korzystać bezpośrednio w codziennym życiu i z których mogą skorzystać, aby pomóc w ćwiczeniach w domu. Chcemy wypełnić tę lukę”.

Xiloyannis mówi, że Myoshirt będzie „lekki, przenośny i łatwy w użyciu, z którego ludzie będą mogli korzystać w codziennym życiu”.

Brytyjskie Stowarzyszenie Udarów Ostrożnie z zadowoleniem przyjęło opracowanie Myoshirt.

Richard Francis, szef badań w Stroke Association, powiedział: „Chociaż te badania są interesujące, potrzebujemy więcej badań, aby sprawdzić, czy są przydatne w kontekście rehabilitacji pacjentów po udarze – na przykład, czy utrudniają lub wspomagają powrót do zdrowia. Ramię mięśnie podczas fizjoterapii.

READ  Cylindryczne kryształy akustyczne wyczuwają właściwości fizyczne i chemiczne transportowanych cieczy

„Dzięki dalszym badaniom takie podejście może potencjalnie stać się obiecującą metodą rehabilitacji, która pomoże osobom po udarze zachować siłę, zmniejszyć zmęczenie, a tym samym umożliwić im skupienie się na radzeniu sobie z innymi problemami” – dodał.

Gdy skrzynka kontrolna i silnik zostaną zmniejszone, naukowcy twierdzą, że waga urządzenia zostanie zmniejszona o połowę do mniej niż dwóch kilogramów i może być dostępna za około 5000 USD.

Zespół ściśle współpracuje ze spółką zależną ETH MyoSwiss AG, która produkuje i sprzedaje miękkie egzoszkielety.