Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy wykorzystują obraz Hubble’a galaktyki „stopionego pierścienia” do nowych badań

W grudniu ubiegłego roku Hubble wykonał zdjęcie odległej galaktyki, która dzięki soczewce grawitacyjnej okazała się idealnym „pierścieniem Einsteina”. Rok później astronomowie ujawnili, czego dowiedzieli się z badania zdjęcia.

NASA nazwała obraz galaktyką „stopionego pierścienia” ze względu na jego wygląd spowodowany efektem soczewkowania grawitacyjnego. Dokładniej, zjawisko pokazane na poniższym obrazku nazywa się „pierścieniem Einsteina”. Pierścień Einsteina powstaje, gdy światło galaktyki, grupy galaktyk lub gwiazdy mija masywny obiekt poruszający się wzdłuż Ziemi. Dzięki tak zwanej soczewce grawitacyjnej światło przesuwa się pod wpływem grawitacji, sprawiając wrażenie, jakby pochodziło z dwóch różnych miejsc. Jeśli obiekt, grawitacja i urządzenie obserwacyjne są idealnie dopasowane, światło będzie wyglądało jak pierścień.

Soczewkowanie grawitacyjne to zjawisko, które pozwala astronomom widzieć ogromne odległości bez użycia dużych i skomplikowanych instrumentów, które normalnie by tego wymagały. betapiksel Zawiera szczegółowe wyjaśnienie procesu poprzedni artykuł, ale w skrócie, grawitacja zniekształca przestrzeń w taki sposób, że „optycznie” kieruje światło w kierunku teleskopu – w tym przypadku Hubble’a – i daje mu możliwość zobaczenia galaktyk, które są zwykle zbyt daleko, aby badać je prądem. Teleskopy techniczne i fizyczne. NASA opisuje to jako podobne do patrzenia przez gigantyczne szkło powiększające.

Kiedy NASA Pierwotnie wydany Obraz galaktyki – nazwany GAL-CLUS-022058s – opisał ją jako bardzo dziwne i rzadkie zjawisko.

„GAL-CLUS-022058s to największy i najbardziej kompletny pierścień Einsteina, jaki kiedykolwiek odkryto na naszym świecie. Astronomowie badający pierścień Einsteina nazwali ten obiekt „stopionym pierścieniem”, co odnosi się do jego wyglądu i konstelacji macierzystej”.

obecnie, NASA powiedział Po dalszym zbadaniu i zbadaniu obrazu astronomowie byli w stanie zmierzyć odległość galaktyki od Ziemi na 9,4 miliarda lat świetlnych, umieszczając galaktykę na szczycie etapu formowania się gwiazd w kosmicznej ewolucji.

READ  Badanie wykazało, że epidemia depresji utrzymuje się wśród osób starszych, Wiadomości zdrowotne, ET HealthWorld

„Niezwykle wysokie tempo formowania się gwiazd w najjaśniejszych, bardzo wczesnych, ekstremalnie zapylonych galaktykach doprowadziło do powstawania gwiazd w tempie tysiąc razy szybszym niż w naszej galaktyce. To może pomóc wyjaśnić szybką akumulację dzisiejszych gigantycznych galaktyk eliptycznych”. NASA wyjaśnia.

Astronomowie byli w stanie obliczyć, że światło galaktyki zostało wzmocnione 20-krotnie.

„To powiększenie, wspierane przez Matkę Naturę, sprawiło, że zdolność obserwacyjna Hubble’a jest równoważna z 48-metrowym (157-stopowym) teleskopem z aperturą. Efekty soczewek tworzą również wiele widoków wokół zakrzywionego łuku powiększającej się na jednym tle galaktyki”. kontynuuje NASA.

Astronomowie starannie modelowali wpływ soczewki na obraz galaktyki, aby poznać jej właściwości fizyczne.

„Taki model można uzyskać tylko za pomocą obrazowania Hubble’a” – wyjaśnił główny badacz Anastasio Diaz-Sánchez z Universidade Politecnica de Cartagena w Hiszpanii. „W szczególności Hubble pomógł nam zidentyfikować cztery powtarzające się obrazy i gwiezdne masy galaktyki za pomocą soczewek”.


Kredyty obrazkowe: ESA/Hubble i NASA, S. Jha; Podziękowania: L.Shatz