Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy z UChicago opracowali najmniejsze jak dotąd dowody na istnienie światła

Naukowcy z UChicago opracowali najmniejsze jak dotąd dowody na istnienie światła

Kierowanie światła z jednego miejsca do drugiego jest podstawą naszego współczesnego świata. Pod oceanami i między kontynentami kable światłowodowe przenoszą światło, które koduje wszystko, od filmów z YouTube po przelewy bankowe — wszystko w pasmach wielkości włosa.

Jednak profesor Jeong Park z University of Chicago zastanawiał się, co by się stało, gdybyś zrobił jeszcze cieńsze, bardziej płaskie włókna – tak cienkie, że w rzeczywistości są dwuwymiarowe zamiast trójwymiarowych. Co stanie się ze światłem?

Dzięki serii innowacyjnych eksperymentów on i jego zespół odkryli, że tafla szklanego kryształu o grubości zaledwie kilku atomów może uwięzić i przepuszczać światło. Nie tylko to, ale był zaskakująco wydajny i mógł pokonywać stosunkowo duże odległości — do centymetra, co jest dość daleko w świecie komputerów opartych na świetle.

Badania, opublikowane 10 sierpnia w czasopiśmie Science, pokazują, czym są zasadniczo dwuwymiarowe obwody optyczne i mogą otworzyć drogę do nowej technologii.

powiedział główny autor badań Jiwoong Park, profesor i przewodniczący wydziału chemii oraz członek wydziału w James Frank Institute i Pritzker School for Molecular Engineering. Uwięzione światło również zachowuje się tak, jakby podróżowało w przestrzeni dwuwymiarowej.

światło prowadzące

Nowo opracowany system jest sposobem prowadzenia światła – znanym jako falowód – i jest zasadniczo dwuwymiarowy. W testach naukowcy odkryli, że mogą użyć maleńkich pryzmatów, soczewek i przełączników, aby skierować ścieżkę światła wzdłuż płytki – wszystkich elementów obwodów i obliczeń.

Obwody optyczne istnieją, ale są znacznie większe i trójwymiarowe. Co najważniejsze, w obecnych falowodach cząsteczki światła — zwane fotonami — zawsze poruszają się wewnątrz falowodu.

Naukowcy wyjaśnili, że w tym systemie szklisty kryształ jest w rzeczywistości cieńszy niż sam foton – więc część fotonu faktycznie wystaje poza kryształ podczas podróży.

To trochę jak różnica między budowaniem rury do wysyłania toreb na lotnisko, a umieszczaniem ich na taśmie przenośnika. Dzięki przenośnikowi taśmowemu worki są otwarte na powietrze i można je łatwo zobaczyć i wyregulować po drodze. Takie podejście bardzo ułatwia tworzenie skomplikowanych urządzeń przy użyciu szklanych kryształów, ponieważ światło można łatwo przenosić za pomocą soczewek lub pryzmatów.

READ  Membrany do filtracji wody mają kształt komórek

Fotony mogą również pobierać informacje o warunkach po drodze. Rozważ sprawdzanie toreb przychodzących z zewnątrz, aby sprawdzić, czy na zewnątrz pada śnieg. Podobnie naukowcy mogliby sobie wyobrazić wykorzystanie tych falowodów do budowy czujników na poziomie mikroskopowym.

„Załóżmy na przykład, że masz próbkę płynu i chcesz wyczuć, czy obecna jest dana cząsteczka” – wyjaśnił Park. „Możesz zaprojektować go tak, aby ten falowód przechodził przez próbkę, a obecność tej cząsteczki zmieni zachowanie światła”.

Naukowcy są również zainteresowani budowaniem ultracienkich obwodów fotonicznych, które można układać w stosy, aby łączyć wiele małych urządzeń na tym samym obszarze chipa. Szklany kryształ, którego użyli w tych eksperymentach, to dwusiarczek molibdenu, ale zasady muszą działać w przypadku innych materiałów.

Chociaż teoretycy spodziewali się, że takie zachowanie będzie obecne, uświadomienie sobie tego w laboratorium było długą podróżą, twierdzą naukowcy.

powiedział doktorant Hanyu Hong, współautor artykułu.

Myungjae Lee (wcześniej badacz z tytułem doktora na UChicago, obecnie wykładowca na Uniwersytecie Narodowym w Seulu) był kolejnym pierwszym współautorem artykułu. Współautorami artykułu byli również badacz z tytułem doktora Jaehyung Yu, Fauzia Mujid (doktorat 22, obecnie w Ecolab) oraz doktoranci Andrew Ye i Si Liang.

Naukowcy wykorzystali Centrum Badań i Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu w Chicago, zakłady produkcyjne w Pritzker Nanofabrication Facility oraz Cornell Center for Materials Research.

/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk ani stron korporacyjnych, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autora (autorów). Obejrzyj w całości tutaj.