Instytut Pamięci Narodowej oficjalnie otworzył wystawę „Gospodarka III Rzeszy”. Przedstawia źródła dzisiejszej potęgi gospodarczej w Niemczech, kraju, w którym najpotężniejsze korporacje przeżyły swój największy rozwój w czasie II wojny światowej, w wyniku surowej polityki wyzysku człowieka.
Adam Helibewicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Międzynarodowego Instytutu Fizyki, wyjaśnił, że wystawa będzie poświęcona koncepcjom i mechanizmom gospodarki III Rzeszy.
Pokazujemy podstawy, od czego to się zaczęło i jaki był pomysł Hitlera na gospodarkę kraju, którym rządził. „Pokazujemy podstawy, skąd się wziął, jak Hitler to wymyślił, jak to stworzył, a następnie mechanizmy, które za tym stoją” – wyjaśnił Hellebowitz.
Dziś pod Domem Polonii w Warszawie prezes IPN Karol Nawrocki otworzył plenerową wystawę o niemieckich firmach w czasie II wojny światowej wykorzystujących cudzoziemskich robotników przymusowych.
Ekonomia Trzeciej Rzeszy, w języku polskim i angielskim, będzie dostępna do 1 lutego. pic.twitter.com/OI3OIyxFVI– Instytut Pamięci Narodowej (ipngovpl_eng) 12 stycznia 2023 r
Firmy zbudowane na pracy przymusowej
Szereg firm, które wtedy rozwinęły skrzydła i do dziś działają na globalnym rynku, zbudowało swoją siłę w III Rzeszy.
„Podczas drugiej wojny światowej w Niemczech pracowało 14 milionów robotników przymusowych, a to oczywiście była kompozycja wielonarodowa. Nie możemy policzyć, czy Polaków jest 2,5 miliona, czy 3 miliony– powiedział Adam Helbewich.
Niewolnicy, praca przymusowa w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady oraz jeńcy wojenni byli wykorzystywani w okresie III Rzeszy przez 90 proc. niemieckich firm. Wśród największych: Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, E.J. Farbina i wielu innych.
Ukradziono 2 biliony euro
Niemiecki historyk Götz Ali obliczył, że przejęte przez Niemców dobra byłyby dziś warte co najmniej 2 biliony euro. Wiele dóbr kultury skradzionych w całej Europie nadal znajduje się w rękach Niemców.
Wystawa została przygotowana w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej. Zawiera również wiele fotografii przedstawiających niemieckich przemysłowców i ich relacje z NSDAP i wyższymi władzami III Rzeszy, a także ich losy po wojnie oraz to, jak niewolnicza praca milionów ludzi przyczyniła się do rozwoju niemieckich firm.
Źródło:
Radia Polskiego 24
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu