Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nazistowski cud przemysłowy – gospodarka oparta na niewolnictwie: wystawa

Instytut Pamięci Narodowej oficjalnie otworzył wystawę „Gospodarka III Rzeszy”. Przedstawia źródła dzisiejszej potęgi gospodarczej w Niemczech, kraju, w którym najpotężniejsze korporacje przeżyły swój największy rozwój w czasie II wojny światowej, w wyniku surowej polityki wyzysku człowieka.

Adam Helibewicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Międzynarodowego Instytutu Fizyki, wyjaśnił, że wystawa będzie poświęcona koncepcjom i mechanizmom gospodarki III Rzeszy.

Pokazujemy podstawy, od czego to się zaczęło i jaki był pomysł Hitlera na gospodarkę kraju, którym rządził. „Pokazujemy podstawy, skąd się wziął, jak Hitler to wymyślił, jak to stworzył, a następnie mechanizmy, które za tym stoją” – wyjaśnił Hellebowitz.

Firmy zbudowane na pracy przymusowej

Szereg firm, które wtedy rozwinęły skrzydła i do dziś działają na globalnym rynku, zbudowało swoją siłę w III Rzeszy.

Podczas drugiej wojny światowej w Niemczech pracowało 14 milionów robotników przymusowych, a to oczywiście była kompozycja wielonarodowa. Nie możemy policzyć, czy Polaków jest 2,5 miliona, czy 3 miliony– powiedział Adam Helbewich.

Niewolnicy, praca przymusowa w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady oraz jeńcy wojenni byli wykorzystywani w okresie III Rzeszy przez 90 proc. niemieckich firm. Wśród największych: Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, E.J. Farbina i wielu innych.

Ukradziono 2 biliony euro

Niemiecki historyk Götz Ali obliczył, że przejęte przez Niemców dobra byłyby dziś warte co najmniej 2 biliony euro. Wiele dóbr kultury skradzionych w całej Europie nadal znajduje się w rękach Niemców.

READ  Nowy sernik Woolies Biscoff szybko się rozchodzi

Wystawa została przygotowana w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej. Zawiera również wiele fotografii przedstawiających niemieckich przemysłowców i ich relacje z NSDAP i wyższymi władzami III Rzeszy, a także ich losy po wojnie oraz to, jak niewolnicza praca milionów ludzi przyczyniła się do rozwoju niemieckich firm.

Źródło: