Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

New Delhi dusi się, gdy pożar w górach śmieci powoduje rozprzestrzenianie się niebezpiecznych oparów

New Delhi dusi się, gdy pożar w górach śmieci powoduje rozprzestrzenianie się niebezpiecznych oparów

Moni Sharma/AFP/Getty Images

Dym unosi się po pożarze, który wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w New Delhi 22 kwietnia 2024 r.


Nowe Delhi
CNN

Indie We wtorek stolica udławiła się toksycznymi oparami, gdy gęsta, gryząca mgła uniosła się po pożarze wieżowca, który był ostatnim z serii pożarów składowisk, które władze zdołały ugasić. Walczył przez lata Żeby to opanować.

W niedzielę część składowiska śmieci Ghazipur w New Delhi zapaliła się, emitując niebezpieczne ciepło, wydzielając metan i zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych. Rosnące wyzwania klimatyczne w Indiach. Do wtorku pożar na największym wysypisku śmieci w stolicy został w dużej mierze ugaszony, ale według doniesień lokalnych mediów mieszkający w pobliżu mieszkańcy skarżyli się na podrażnienia gardła i oczu spowodowane gryzącym, zalegającym powietrzem.

Przyczyna pożaru jest nadal nieznana. Pożary składowisk są często spowodowane palnymi gazami powstającymi w wyniku rozkładu śmieci.

Noemi Cassanelli/CNN

Dym unosi się 23 kwietnia po pożarze, który wybuchł na składowisku śmieci Ghazipur w New Delhi w Indiach.

Adnan Obaidi – Reuters

Pożary na wysypisku śmieci Ghazipur w New Delhi w Indiach, 22 kwietnia 2024 r.

Każdego roku, gdy podczas upalnego lata w New Delhi wzrasta poziom rtęci, miejskie wysypiska śmieci zapalają się, a gnijące odpady powodują emisję metanu, który podgrzewa klimat Indii.

Metan jest drugim po dwutlenku węgla najczęściej występującym gazem cieplarnianym, ale w większym stopniu przyczynia się do kryzysu klimatycznego, ponieważ zatrzymuje więcej ciepła. Według GHGSat, który monitoruje emisje za pośrednictwem satelity, Indie produkują ze składowisk więcej metanu niż jakikolwiek inny kraj.

Według raportu z 2023 r. góra śmieci w Ghazipur to tylko jedno z około 3000 indyjskich składowisk przepełnionych rozkładającymi się odpadami i emitującymi niebezpieczne gazy. raport Z Centrum Nauki i Środowiska, agencji badawczej non-profit z siedzibą w New Delhi. Mierząca 65 metrów (213 stóp), czyli prawie wysokość historycznego Taj Mahal, jest to plama na oczach, która góruje nad okolicznymi domami, szkodząc zdrowiu mieszkańców.

READ  Zakaz TikToka: Chiny atakują „logikę bandytów” podczas głosowania w Izbie Reprezentantów

Według organizacji non-profit Global Clean Air Initiative narażenie na działanie metanu może pogorszyć choroby płuc, powodować astmę i zwiększać ryzyko udaru.

Noemi Cassanelli/CNN

Składowisko śmieci Ghazipur w New Delhi 23 kwietnia po wybuchu pożaru.

Emisje metanu nie są jedynym zagrożeniem wynikającym ze składowisk. Przez dziesięciolecia toksyny przedostawały się do ziemi, zanieczyszczając źródła wody dla tysięcy mieszkańców pobliskich miejscowości.

W Z tym samymkolejnego z dużych składowisk śmieci w Delhi, w 2022 r. mieszkańcy skarżyli się na głębokie, bolesne rany skórne i problemy z oddychaniem wynikające z wieloletniego mieszkania w pobliżu niebezpiecznego wzgórza.

Według raportu komisji z lipca 2022 r. sporządzonego przez komisję, której zadaniem jest gaszenie pożarów, na wysypisko w Ghazipur codziennie trafia ponad 2300 ton odpadów stałych.

Z raportu wynika, że ​​przedsiębiorstwo miejskie w Delhi co trzy miesiące wysyła drony do monitorowania wielkości góry odpadów i eksperymentuje ze sposobami wydobywania z niej metanu.

Władze starają się jednak nadążać za napływem odpadów do składowiska, które w 2002 r. przekroczyło jego pojemność.

Noemi Cassanelli/CNN

Bydło widziane w pobliżu wysypiska śmieci w Ghazipur, 23 kwietnia 2024 r.

Komisja stwierdziła, że ​​biominacja w celu wydobycia metanu jest powolna i jest mało prawdopodobne, aby władze lokalne osiągnęły w tym roku swój cel, jakim jest „wyrównanie góry śmieci”.

Rozwiązania problemu odpadów nakreślono w raporcie rządu Indii z 2019 r., w którym zalecono sformalizowanie sektora recyklingu i zainstalowanie większej liczby kompostowni. Jednak chociaż w kraju poczyniono pewne ulepszenia, takie jak usprawniony odbiór śmieci od drzwi do drzwi i przetwarzanie odpadów, liczba składowisk w Indiach stale rośnie.

W ramach swojej inicjatywy „Czyste Indie” premier Indii Narendra Modi powiedział, że podejmowane są wysiłki, aby usunąć góry śmieci i przekształcić je w tereny zielone. Jeśli cel ten zostanie osiągnięty, może złagodzić część cierpień osób żyjących w cieniu ogromnych składowisk odpadów i pomóc światu w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

READ  Państwo uwięzi cię za prosty czyn

Vipin Kumar/Hindustan Times/Getty Images

Strażacy gaszą pożar na składowisku śmieci Ghazipur 22 kwietnia 2024 r. w New Delhi w Indiach.

Choć Indie chcą ograniczyć produkcję metanu, nie dołączyły do ​​155 krajów, które podpisały porozumienie. Globalne zobowiązanie dotyczące metanuJest to porozumienie mające na celu zbiorowe zmniejszenie do 2030 r. globalnych emisji o co najmniej 30% w stosunku do poziomu z 2020 r. Naukowcy szacują, że redukcja ta może ograniczyć wzrost globalnej temperatury o 0,2% i pomóc światu osiągnąć cel, jakim jest utrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 1,5 stopnia Celsjusza. Celsjusz.

Indie oświadczyły, że nie przystąpią, ponieważ większość emisji metanu pochodzi z rolnictwa – około 74% ze zwierząt hodowlanych i pól ryżowych w porównaniu z mniej niż 15% ze składowisk śmieci.