Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dziesięć osób zginęło w katastrofie malezyjskiego helikoptera wojskowego

Dziesięć osób zginęło w katastrofie malezyjskiego helikoptera wojskowego

Malezyjska agencja ratunkowa podała, że ​​we wtorek dwa malezyjskie helikoptery wojskowe zderzyły się i rozbiły, zabijając wszystkich 10 członków załogi na pokładzie.

Na nagraniu udostępnionym w Internecie widać kilka helikopterów przelatujących nisko nad bazą marynarki wojennej Lumut, położoną około 160 kilometrów (100 mil) od stolicy, Kuala Lumpur.

Helikoptery brały udział w szkoleniu powietrznym przed majowymi obchodami Dnia Marynarki Wojennej.

Widziano, jak jeden z helikopterów zderzył się z tylnym wirnikiem drugiego, powodując poślizg i awarię.

„Obydwa helikoptery zderzyły się podczas szkolenia w locie” – powiedział Suhaimi Muhammad Suhail, starszy dowódca operacyjny Departamentu Straży Pożarnej i Ratownictwa, dodał, że lekarze potwierdzili śmierć wszystkich 10 członków załogi na pokładzie.

Agencja ratownicza podała, że ​​dwa niefortunne samoloty to Eurocopter AS555SN Fennec i AgustaWestland AW139.

Zdjęcia przedstawiają mocno zniekształcony model Eurocoptera w gruzach na torze stadionu Bazy Marynarki Wojennej, otoczony personelem ratowniczym i różnymi gruzami.

Helikopter AgustaWestland rozbił się na terenie basenu bazy morskiej.

– „Bohaterowie narodowi” –

Premier Anwar Ibrahim przesłał kondolencje rodzinom ofiar, mówiąc: „Naród opłakuje tragedię, która rani serce i duszę”.

„Poinformowano mnie, że Ministerstwo Obrony, zwłaszcza Królewskiej Marynarki Wojennej Malezji, przeprowadzi natychmiastowe dochodzenie, aby ustalić przyczynę incydentu” – powiedział.

Kondolencje złożył także król Malezji, sułtan Ibrahim Sultan Iskandar. „Królowa Zareth i ja jesteśmy głęboko zasmuceni stratą naszych bohaterów narodowych w tej tragedii” – oznajmił w poście w mediach społecznościowych.

Wypadki helikopterów nie są częste w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej. W zeszłym miesiącu wszystkie cztery osoby na pokładzie helikoptera malezyjskiej straży przybrzeżnej zostały uratowane po jego katastrofie w Cieśninie Malakka.

Helikopter wykonywał lot szkoleniowy, gdy wpadł do drogi wodnej, wąskiego szlaku żeglugowego łączącego Malezję z indonezyjską wyspą Sumatra.

Według władz w 2020 r. dwie osoby zginęły w wyniku zderzenia dwóch helikopterów z tej samej malezyjskiej szkoły lotniczej podczas lotu szkolnego.

READ  Australijski wioślarz solo Tom Robinson został uratowany przez załogę statku wycieczkowego P&O po tym, jak łódź wywróciła się na Pacyfiku

W 2016 r. wiceminister był wśród ofiar śmiertelnych po katastrofie Eurocoptera AS350 w malezyjskim stanie Sarawak.