Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niemcy, Polska i inne kraje naciskają na nowe sankcje na rosyjską energetykę jądrową

Niemcy, Polska i inne kraje naciskają na nowe sankcje na rosyjską energetykę jądrową

  • W dokumencie, do którego dotarła CNBC, Polska i kraje bałtyckie wezwały również do nałożenia sankcji na cywilną działalność nuklearną.
  • Według danych Eurostatu, europejskiego urzędu statystycznego, w 2021 r. – rok przed inwazją Rosji na Ukrainę – Moskwa była trzecim co do wielkości dostawcą uranu do UE.
  • Zapytany, czy energia jądrowa zostanie uwzględniona w nowych środkach wymierzonych w Rosję, rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że agencja nie komentuje toczących się poufnych rozmów.

prezydent Rosji Władimir Putin. Niemcy i inne kraje UE chcą dopuścić rosyjską energetykę jądrową.

Współpracownik | Wiadomości Getty Images | Dobre zdjęcia

Niemcy, Polska i niektóre kraje UE naciskają na nałożenie sankcji na rosyjską energetykę jądrową, a grupa szuka nowych sposobów na zaszkodzenie dochodom Kremla w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę.

W następstwie wojny z Ukrainą 27 krajów europejskich znacznie ograniczyło zakupy rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu ziemnego na morzu z Moskwy. Jednak niektóre kraje uważają, że nadszedł czas, aby zrobić więcej.

„W całej UE musimy być niezależni od Rosji” – powiedział w weekend niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck.

„Sektor nuklearny jest nadal dobry. To niesprawiedliwe, że ten obszar nadal jest priorytetowy. Technologia nuklearna jest bardzo wrażliwym obszarem, a Rosja nie jest już postrzegana jako wiarygodny partner” – powiedział.

W dokumencie, do którego dotarła CNBC, Polska i kraje bałtyckie wezwały do ​​nałożenia sankcji na cywilną działalność nuklearną, a także zakazu importu diamentów z Rosji, świadczenia usług informatycznych i komunikacyjnych dla rosyjskich spółek państwowych oraz importu ropy. Drużba w przygotowaniu. Państwa te próbują zwiększyć presję na organ wykonawczy UE, Komisję Europejską, która przedstawia propozycje sankcji do zatwierdzenia przez różne rządy UE.

„Między marcem a grudniem 2022 r. Rosja wyeksportowała materiały i technologie o wartości 1 miliarda dolarów istotne dla przemysłu nuklearnego” – poinformował think tank Royal United Services Institute. Raport W lutym.

READ  Neutralna Szwajcaria odrzuca dostawy broni do Polski

„Handel ten obejmuje eksport do członków NATO i UE. W rzeczywistości nie tylko wartość rosyjskiego eksportu związanego z bronią jądrową nie zmniejszyła się od lutego 2022 r., dane przejrzane przez autora sugerują, że może się rozwijać. Lojalni klienci nadal są chętni do tego interesy z rosyjskim sektorem nuklearnym” – czytamy w tym samym raporcie.

Według danych opublikowanych przez Eurostat, europejski urząd statystyczny, w 2021 roku – rok przed inwazją Rosji na Ukrainę – Moskwa była trzecią co do wielkości. Dostawca uranu do Unii Europejskiej.

Ukraińscy urzędnicy i organizacje ekologiczne skrytykowały to, że UE jak dotąd nie ograniczyła Kremlowi dochodów z energii jądrowej.

Unia Europejska nałożyła na Rosję 10 sankcji w ciągu 14 miesięcy od jej inwazji na Ukrainę i przygotowywana jest kolejna runda środków.

Zapytany, czy energia jądrowa zostanie uwzględniona w nowych środkach wymierzonych w Rosję, rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że agencja nie komentuje toczących się poufnych dyskusji.

„Trwają przygotowania do 11. partii” – powiedział rzecznik, dodając: „Załatwienie wszystkiego zajmie trochę czasu”.

Debata jest zawsze skomplikowana dla bloku UE, który potrzebuje jednomyślnej decyzji w sprawie jakichkolwiek sankcji wobec Rosji. Węgry i Bułgaria potrzebowały dużo czasu i perswazji podczas wcześniejszych rozmów, a cały proces był niepewny.

Jeszcze bardziej podkreślając złożoność sprawy, Węgry ogłosiły w sierpniu, że budują dwa nowe reaktory jądrowe z rosyjską państwową firmą Rosatom.

— Sophie Kidderlin z CNBC przyczyniła się do powstania tego raportu.