Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Polsce powstanie kilka małych reaktorów modułowych

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisał umowę o współpracy z czterema bankami: BGK, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska, której celem jest sfinansowanie budowy floty małych reaktorów modułowych (SMR) BWRX-300 w Polsce. Zgodnie z oświadczeniem wydanym we wtorek.

Sygnatariusze będą wspólnie pracować nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów, a następnie zabezpieczyć niezbędne finansowanie. Strony zgadzają się, że sektor energetyczny w Polsce stoi przed poważnym wyzwaniem w obliczu spodziewanego wzrostu zapotrzebowania na energię, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii i jego przekształcenia.

Jaroslav Grotsky, przewodniczący rady nadzorczej OSGE, powiedział, że transakcja dowiodła, że ​​„projekt jest opłacalny”.

„Największe banki w Polsce wierzą w nasz program i są gotowe uczestniczyć w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju” – powiedział Grotski, cytowany w komunikacie spółki.

Porozumienie uznaje, że projekt realizowany przez OSGE będzie miał znaczący wpływ na dekarbonizację kraju. Zdaniem prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki energetyka jądrowa to przyszłość polskiej energetyki jako zrównoważone, bezpieczne i niezależne od pogody źródło energii.

„Jako Polski Bank Rozwoju chcemy angażować się w projekty, które zwiększają niezależność energetyczną naszego kraju i bezpieczeństwo strategiczne, a także dają przemysłowi możliwość pozyskiwania taniej i zeroemisyjnej energii” – powiedziała Daszyńska-Muzyczka. Cytowany w raporcie.

Zdaniem prezesa Pekao Leszka Skiby, energetyka jądrowa jest dobrą odpowiedzią na wyzwanie przejścia na wydajne i bezemisyjne technologie. „Bank Pekao, który ma ambicje bycia liderem transformacji energetycznej w Polsce, w naturalny sposób chce uczestniczyć w tym projekcie” – powiedział.

Dla Andrzeja Kopyrskiego, wiceprezesa PKO BP, podpisanie umowy to kolejny krok w strategii rozwoju banku na lata 2023-2025, który wspiera niezależność energetyczną Polski i przejście polskiej gospodarki na zeroemisyjną.

Tymczasem Lech Gałkowski z zarządu Santander Bank Polska zwrócił uwagę, że bank jest liderem w finansowaniu energii odnawialnej i niskoemisyjnej, a ta umowa to ważny krok w rozwoju tego obszaru.

READ  Ponad 1000% eksportu amerykańskiego LNG do Francji, Chorwacji, Polski

OSGE zaznaczyło również, że we współpracy z bankami uwzględnione zostanie wsparcie instytucji finansowych rządu USA – EXIM Bank oraz US International Development Finance Corporation (DFC).

W poniedziałek firma podała też pierwsze lokalizacje, w których powstaną reaktory BWRX-300. Należą do nich Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (Oświęcim), Warszawa, Kraków-Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza i Tarnobrzesko-Stalowa Wola (Specjalna Strefa Ekonomiczna).

Co to jest BWRX-300?

BWRX-300 to chłodzony wodą mały reaktor modułowy (SMR) o obiegu naturalnym o mocy 300 MWe z pasywnymi systemami ochrony.

Jako dziesiąta ewolucja reaktora z wrzącą wodą (BWR), BWRX-300 reprezentuje najprostszy, a jednocześnie najbardziej innowacyjny projekt BWR od czasu rozpoczęcia przez GE budowy reaktorów jądrowych w 1955 roku.

BWRX-300 nie wytwarza węgla podczas pracy i został zaprojektowany w celu osiągnięcia znacznie niższych kosztów budowy i eksploatacji niż tradycyjne technologie wytwarzania energii jądrowej.

Źródło: