Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nieprawidłowe opakowanie DNA sprawia, że ​​retrowirusy są bardziej dostępne

Prowadzony przez naukowców Dr Salvador Aznar Pineta, szef laboratorium komórek macierzystych i raka w IRB Barcelona, ​​opisał zmiany zachodzące podczas tworzenia gruczołu sutkowego, gdy heterochromatyna (część DNA, która nie wytwarza skutecznie białek) jest słabo regulowana. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Komórka macierzysta komórki Sugerują, że nieprawidłowe pakowanie DNA sprawia, że ​​dostęp do odwrotnych transpozonów (rodzaj przenośnego elementu, który powstał z przodków fragmentów wirusów włączonych do genomu komórki) jest bardziej dostępny.

Ponieważ te części są łatwo dostępne, mogą być „odczytywane” i kopiowane przez maszynę komórkową. Komórka reaguje na obecność tych fragmentów wirusa tak, jakby doświadczała infekcji i wyzwala odpowiedź immunologiczną poprzez program komórkowy zwany zapaleniem krtani. W rezultacie interakcje między różnymi komórkami w piersi są zmienione, co prowadzi do całkowitej niezdolności do pełnienia swojej podstawowej funkcji, jaką jest wydzielanie mleka.

W wielu typach raka, takich jak potrójnie ujemny rak piersi, obserwujemy, że istnieją obszary genomu, które rozwijają się nieoczekiwanie i musimy zrozumieć ich konsekwencje. Odpowiedź zapalna i powstające zmiany mogą odgrywać główną rolę w zdolności tych komórek do kolonizacji innych narządów, powodując tak zwane przerzuty ”.

Dr.. Aznar Bennetti, badacz ICREA, IRB Barcelona

Znaczenie fałdowania DNA

Główną funkcją DNA w naszych komórkach jest koordynacja produkcji białek odpowiedzialnych za wykonywanie funkcji komórkowych. Jednak niektóre części genomu są ściśle skondensowane i dlatego nie są wykorzystywane do tego celu. To i inne badanie opublikowane przez środowisko naukowe wskazuje, że odpowiednia regulacja kondensacji chromatyny jest również kluczem do prawidłowego rozwoju tkanek.

Niekodujące DNA zwierząt zawiera przenośne elementy, które są wirusami przodków, które już dawno wintegrowały się z genomem. Jeśli te elementy są „odczytywane” i kopiowane przez maszynę komórkową, są szkodliwe dla komórki. W ten sposób komórka rozwinęła mechanizmy chroniące się.

READ  Terapia genowa szybko poprawia widzenie w nocy u dorosłych z wrodzoną ślepotą

Jednym z mechanizmów hamujących transkrypcję wirusową zdrowych komórek jest kompresja chromatyny. Dr Aznar Binetah i współpracownicy wykazali w swojej niedawnej pracy, że zakłócenie tego stresu i uwolnienie przodków wirusów jest nie tylko szkodliwe dla pojedynczej komórki, ale ma wpływ na funkcjonowanie całych tkanek (a być może nawet organizmu).

Badania przybliżają praktykę kliniczną

Dr Alexandra Avgostinova, pierwsza autorka artykułu i absolwentka IRB Barcelona Alumna, założyła własne laboratorium w Programie Walki z Rakiem Dzieci w Instytucie Recerca Sant Joan de Déu (IRSD). Jej grupa zajmuje się regulacją genomu w momencie wystąpienia raka dziecięcego iw tym kontekście zbada wpływ elementów przenoszonych, takich jak retransmisje, na odpowiedź nowotworów wieku dziecięcego na immunoterapię.

„Wiele się nauczyłem podczas moich lat w IRB Barcelona i miałem okazję spotkać wybitnych naukowców, z którymi chciałbym współpracować w przyszłości. Praca z Salvą nauczyła mnie„ myśleć na wielką skalę ”i podążać za pytaniami, które naprawdę mnie interesują, co będzie bardzo ważny, jeśli chodzi o przewodniczenie własnej grupie! ”- mówi Dr. Augustyna.

Zaawansowane technologie i przyszłe kierunki studiów

Aby przeprowadzić te badania, naukowcy z Laboratorium Raków i Komórek Macierzystych IRB Barcelona musieli opracować bardzo złożony model badawczy: wykorzystali narzędzia obliczeniowe zdolne do identyfikacji elementów przenośnych, które są kopiowane wewnątrz komórki, w połączeniu z modelem myszy, w którym Potrafi ocenić funkcjonalne skutki inaktywacji stresu Chromatyna.

Badanie to pokazuje, że inaktywacja kompresji chromatyny może mieć konsekwencje poza dotkniętą chorobą komórkę i toruje drogę do badań nad procesami przerzutów nowotworów ze zmianą kompresji chromatyny, a tym samym z uwolnieniem elementów przenośnych.