Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niezwykle rzadki „zielony błysk” pochodzący z Wenus został uchwycony przez szczęśliwego fotografa

Niezwykle rzadki „zielony błysk” pochodzący z Wenus został uchwycony przez szczęśliwego fotografa

Bardzo szczęśliwemu fotografowi udało się uchwycić rzadkie zjawisko, które ma miejsce, gdy światło przechodzi przez atmosferę ziemską.

Peter Rosen został schwytany przez zielony błysk Wenus

Zielony błysk uchwycił fotograf Peter Rosen, który skierował swój aparat na jednego z najbliższych sąsiadów Ziemi – Wenus. the Materiał filmowy został nakręcony Wczesnym rankiem 8 stycznia Rosen obserwował wznoszącą się nad horyzontem Wenus. Czym więc jest ten zielony błysk pokazany powyżej? Po pierwsze, światło widzialne zawiera wiele różnych długości fal kolorowego światła, a kiedy to światło przechodzi przez atmosferę ziemską, te poszczególne długości fal zaczynają być załamywane przez cząsteczki w atmosferze ziemskiej.

Zielony błysk to światło odbijające się od Wenus i przedostające się przez ziemską atmosferę, a konkretnie przez niższą atmosferę Ziemi, gdzie przechodzi przez większą część atmosfery i ostatecznie dociera do obserwatora. Kiedy światło przechodzi przez atmosferę ziemską, następuje efekt pryzmatu, w wyniku którego światło jest rozdzielane na kolory RGB, na które może mieć również wpływ temperatura. Kiedy to zdarzenie nastąpi, możliwe jest, że do obserwatora dotrą tylko zielone fale światła, a wszystkie inne długości fal zostaną rozproszone lub pochłonięte przez cząstki Ziemi.

W poniedziałek rano obudziłem się wcześnie, aby podziwiać piękny widok Wenus i księżyca wschodzącego nad panoramą Sztokholmu.mówi Rosen.Ze względu na przenikliwe zimno, które nadal utrzymuje się nad południową Szwecją, otrzymałem także nieoczekiwany bonus w postaci rzadkiego zielonego błysku na Wenus.

Jednak na powyższych zdjęciach, jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz kolor żółty, pomarańczowy, czerwony, a nawet niebieski. Innym prostym przykładem jest to, jak atmosfera ziemska rozprasza niebieskie długości fal światła bardziej niż jakikolwiek inny kolor, powodując, że niebo wydaje się niebieskie.

Zobacz galerię – 3 zdjęcia

READ  Usuwanie śladów życia w laboratorium pomaga naukowcom z NASA badać jego pochodzenie

To nie pierwszy raz, kiedy obserwatorzy zauważyli zielony błysk na Wenus, a zjawisko to występuje częściej, gdy patrzymy na Słońce, zwłaszcza podczas zachodu lub wschodu słońca nad horyzontem oceanu. Zdarzały się nawet przypadki, gdy zaobserwowano, że kryształki lodu dalej załamują światło, tworząc tęczowe chmury lub aureole światła wokół Słońca lub Księżyca.

Efekt ten nie ogranicza się do obiektów astronomicznych odbijających światło przez atmosferę ziemską, ponieważ wokół Słońca obserwowano tęczowe pierścienie podczas intensywnych rojów pyłków. Dopiero w czerwcu 2023 roku fotograf z Finlandii uchwycił gęsty rój pyłków, tworząc oszałamiającą tęczę wokół Słońca. Jeśli jesteście ciekawi tej historii lub chcielibyście zobaczyć kilka zdjęć zrobionych podczas wydarzenia, kliknijcie ten link Tutaj.

Pyłek koronowy w Turku w Finlandii

Pyłek koronowy w Turku w Finlandii

Przypuszczam, że jest to malownicza ścieżka wyjaśniająca przejście światła z Wenus przez atmosferę ziemską, a jedyne długości fali światła, które pomyślnie przekroczyły atmosferę naszej planety, to te pokazane na animacji powyżej.