Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Być może po raz pierwszy w historii sfotografowano nowonarodzonego żarłacza białego

Być może po raz pierwszy w historii sfotografowano nowonarodzonego żarłacza białegoTyle, ile wiemy o żarłaczach białych, Jest wiele rzeczy, których nie robimy. Jedną z tych niewiadomych jest fakt, że nikt nigdy nie widział nowonarodzonego żarłacza białego – najwyraźniej aż do teraz.

„Miejsce, w którym rodzą się żarłacze białe, jest jednym ze świętych Graali nauki o rekinach” – powiedział Carlos Gaona, który prowadzi kanał w YouTube o nazwie „Miejsce, w którym rodzą się żarłacze białe, to jeden ze świętych Graali nauki o rekinach”. Artysta Malibu. „Nikt nigdy nie był w stanie określić, gdzie się urodziły i nikt nigdy nie widział żywego nowonarodzonego rekina. Martwe żarłacze białe znaleziono wewnątrz martwych ciężarnych matek. Ale nic podobnego”.

Gauna, który latał swoim dronem nad oceanem w poszukiwaniu czegokolwiek związanego z rekinami, stworzył jedną z najbardziej oszałamiających kolekcji nagrań żarłacza białego na świecie. Szybko upewnia się, że nikt nie pomyli się z czymś, czym nie jest, ale jego wiedza najwyraźniej cieszy się dużym zainteresowaniem wielu członków społeczności naukowej.

„Nie jestem biologiem morskim” – pisze w oświadczeniu. „Podobnie jak w przypadku wszystkich treści YouTube, zachęcam do niezależnej weryfikacji faktów za pośrednictwem oficjalnych, wiarygodnych źródeł naukowych. Postaram się, jeśli to możliwe, zamieszczać cytaty z wszelkich informacji, które tu omawiam. Moim celem jest wykorzystywanie fotografii i dronów do szerzenia świadomości na temat dzikiej przyrody i otaczająca nas przyroda. Z radością przyjmuję współpracę z naukowcami, aby wprowadzić elementy filmowe do prezentacji edukacyjnych.

Biorąc pod uwagę fakt, że Gauna prawdopodobnie odstrzeliwuje więcej wielkich białych zwierząt niż ktokolwiek inny na świecie, nie będzie zaskoczeniem wiadomość, że złapał noworodka. Nie jest to wcale takie zaskakujące, dopóki nie usłyszysz, że nikt wcześniej tego nie zrobił.

Wspomniany biały rekin został uchwycony kamerą Gauny, gdy on wraz z doktorantem biologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, Philipem Stearnsem, skanowali wody w poszukiwaniu rekinów 9 lipca 2023 r. w pobliżu Santa Barbara w Kalifornii. Oboje widzieli pięknego rekina, ale ten, który pojawił się w obiektywie aparatu, był inny.

READ  Dane genomiczne pomogły nam podczas kryzysu związanego z Covid-19. Jakie inne dane możemy wykorzystać w przyszłości?

„Powiększyliśmy zdjęcia, włączyliśmy je w zwolnionym tempie i zdaliśmy sobie sprawę, że biała warstwa spada z ciała podczas pływania” – powiedziała Stearns w komunikacie prasowym. „Myślę, że był to nowonarodzony żarłacz biały, który zrzucił warstwę embrionalną”.

Obrazy ostatecznie stały się przedmiotem nowych badań opublikowanych w czasopiśmie o nazwie Biologia środowiska ryb. W tym artykule zarówno Gauna, jak i Sternes przyznają, że łuszczenie się skóry jest prawdopodobnie rodzajem choroby skóry, ale żadne z nich nie wierzy, że jest to prawdopodobne wyjaśnienie.

„Nie rozumiem, jak wyjaśnić tę chorobę skóry”. Gaona wyjaśniła. „Biorąc pod uwagę wielkość rekina i wyjątkową okrągłość płetwy grzbietowej, nie mogą one urodzić się z prostą, długą, prostą i spiczastą płetwą grzbietową. Muszą zostać zaokrąglone, aby się wydostać… jeśli [a skin condition] I to właśnie widzieliśmy. To również jest ogromne, ponieważ nigdy wcześniej nie zgłoszono czegoś takiego w przypadku tych rekinów.

Dorosłe jaja, jak możesz wiedzieć lub nie, rodzą młode. Jest wiele rzeczy, których nie wiemy o zwyczajach porodowych wielkich białych, ale badacze uważają, że ich okres ciąży trwa dłużej niż rok. Matka może urodzić od jednego do 10 młodych, a młode rekiny znajdują się w jaju, które wykluwa się w ciele matki. Po kilku tygodniach wzrostu w organizmie rodzą się w pełni rozwinięte. Rekin, który według nich urodził, był jednym z trzech, które Gaona sfotografowała kilka dni wcześniej i wyglądało na to, że jest w ciąży.

„Tego dnia ktoś zanurkował, a wkrótce potem pojawił się całkowicie biały rekin” – powiedziała Gaona. „Nie jest łatwo ustalić, skąd pochodzi dziecko”.

Wielkie białe są zazwyczaj szare z białym brzuchem, ale gdy są bardzo młode, mają blady kolor. Rekin, uważany za noworodka, ma również odpowiednią wielkość i kształt. Dodaj to wszystko do faktu, że widziany obszar jest uważany za miejsce narodzin wielkich białych, a istnieje wiele poszlak na poparcie ich twierdzenia.

READ  Prawdziwy powód, dla którego nie możesz jechać szybciej niż prędkość światła

„Moim zdaniem ten utwór miał prawdopodobnie kilka godzin, a może najwyżej dzień” – powiedział Stearns. „Istnieje wiele hipotetycznych obszarów, ale pomimo dużego zainteresowania tymi rekinami, nikt nie widział narodzin ani nowonarodzonego szczenięcia na wolności. Może to być pierwszy dowód na istnienie szczenięcia na wolności, co sprawia, że ​​jest to określonego miejsca porodu”.