Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nigeryjscy urzędnicy powiedzieli, że zmarł sekretarz generalny Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową Muhammad Barkindo

Nigeryjskie władze ogłosiły śmierć sekretarza generalnego Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, zaledwie dzień po spotkaniu z prezydentem Nigerii.

Rzecznik nigeryjskiego Ministerstwa Ropy Naftowej powiedział, że 63-letni Muhammad Barkindo zmarł we wtorek wieczorem w nigeryjskiej stolicy Abudży, nie ujawniając przyczyny.

Jego śmierć była niespodzianką dla znawców branży. Jego druga kadencja jako przewodniczącego OPEC miała wygasnąć 31 lipca za trzy tygodnie. Pełnił to stanowisko przez sześć lat, od 2016 roku.

Śmierć Barkindo została opisana w tweecie przez dyrektora zarządzającego Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC), Mille Kyari, jako „ogromną stratę dla jego najbliższej rodziny, NNPC, naszego kraju Nigerii, OPEC i globalnej społeczności energetycznej”.

Barkindo poprowadził blok naftowy przez jedne z najbardziej burzliwych czasów w najnowszej pamięci, w tym podczas pandemii COVID-19, kiedy ceny ropy spadły z powodu niższego popytu, a także w swoim ostatnim akcie broniącym przemysłu energetycznego na konferencji naftowej w Abudża. .

Pomagał kierować OPEC, pracując nad ujednoliceniem stanowisk jego członków.

Jego rola w reprezentowaniu OPEC zyskała na znaczeniu w ostatnich latach w związku z globalnymi wysiłkami na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym i odejścia od głównych trucicieli.

Ładowanie

Pan Barkindo wykorzystał swoją platformę, aby opowiadać się za większą rolą przemysłu energetycznego w rozmowach na temat transformacji energetycznej i zdecydowanie opowiedział się po stronie producentów ropy, którzy twierdzą, że potrzebne są większe inwestycje w ropę i gaz, aby świat się rozwijał. w stanie to zrobić. Działają z alternatywnymi formami energii.

Powiedział krótko przed śmiercią na konferencji energetycznej w Nigerii.

Naukowcy i autorzy badań wspieranych przez ONZ twierdzą, że świat musi zmniejszyć o ponad połowę swoją produkcję węgla, ropy i gazu w następnej dekadzie, aby zachować szansę na powstrzymanie globalnego ocieplenia przed osiągnięciem niebezpiecznych poziomów. Aby to osiągnąć, mówią, inwestycje w ropę i gaz muszą zostać zatrzymane i skierowane na czystsze formy energii.

Ale dziedzictwo Barkindo może mieć więcej wspólnego z jego późniejszymi latami w OPEC, gdy grupa zawarła umowę znaną jako OPEC+ z Rosją, głównym producentem spoza OPEC.

Umowa ta, kierowana przez Arabię ​​Saudyjską i Rosję, pomogła ustabilizować rynki ropy, gdy świat wychodzi z pandemii, chociaż znalazła się pod ostrzałem w związku z obecnymi wysokimi cenami ropy oraz gdy Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie próbują wywierać presję na rosyjską gospodarkę. wojna na Ukrainie. Ropa Brent wzrosła w tym roku powyżej 100 dolarów za baryłkę.

Kraje członkowskie OPEC odpowiadały za około 48% światowego eksportu ropy naftowej w ubiegłym roku.

AP

READ  Rozpoczyna się spór między Chinami a Japonią o wyspy Senkaku