Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Boris Johnson znów ma kłopoty polityczne i wygląda to naprawdę źle. Co doprowadziło do rezygnacji Rishi Sunaka i Sajida Javida?

Dwóch czołowych ministrów Borisa Johnsona podało się do dymisji w związku ze skandalem dotyczącym niewłaściwego zachowania seksualnego, który wstrząsnął brytyjską polityką.

Pojawia się po tym, jak Johnson przeżył wotum nieufności, raport, w którym obwiniał partie rządowe za zablokowanie COVID i szereg skandali z udziałem parlamentarzystów i pracowników jego partii.

Więc jest niewiele do rozpakowania.

Co się stało tym razem?

W zeszłym tygodniu bat wiceprezydenta Partii Konserwatywnej Chris Pincher Zrezygnował i został zawieszony przez partię za wypadek pod wpływem alkoholu, podobno dotykając dwóch mężczyzn.

Przeprosił, mówiąc, że „wypił za dużo” i „zawstydził siebie i innych, a to jest ostatnia rzecz, jaką chcę zrobić i za to przepraszam was i osoby zainteresowane”.

Miejsce na odtwarzanie lub pauzę, M dla wyciszenia, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.
„To był błąd”: Boris Johnson przeprasza za powołanie zastępcy po skardze na napaść

Ale to wywołało serię doniesień o wcześniejszych zarzutach przeciwko Pincherowi.

To wywołało pytania o to, dlaczego awansował pana Johnsona na najwyższe stanowisko – żeby wymusić dyscyplinę partyjną.

Pincher zaprzecza poprzednim zarzutom.

Początkowo biuro Johnsona twierdziło, że nie było świadome wcześniejszych oskarżeń, kiedy w lutym awansował Pinchera.

Rzecznik powiedział, że Johnson był świadomy zarzutów, które zostały „rozwiązane lub nie zostały złożone formalną skargą”.

To skłoniło wysokiego rangą pracownika rządowego do powiedzenia, że ​​Johnson wiedział o zachowaniu pana Pinchera latem 2019 roku.

Johnson powiedział wtedy: „Myślę, że to był błąd i przepraszam za to. Z perspektywy czasu, to była zła rzecz do zrobienia”.

Kto zrezygnował z rządu Borisa Johnsona?

Wkrótce po przeprosinach Johnsona szef skarbu Riszi Sunak I Minister Zdrowia Sajid Javed Wyjdź w ciągu kilku minut od siebie.

Dwóch mężczyzn w białych koszulach siedzących na zewnątrz przy barze.
„Warto walczyć o standardy” – powiedział sekretarz skarbu Rishi Sunak.(Zdjęcie: Heathcliff O’Malley / The Daily Telegraph przez AP)

Javid powiedział, że „nie może już dłużej kontynuować z czystym sumieniem”, podczas gdy Sunak powiedział, że o standardy rządowe „warto walczyć”.

Obaj mężczyźni stali po stronie pana Johnsona podczas poprzednich skandali, w tym imprezowania w jego biurze na Downing Street podczas aresztowania COVID.

Po dwóch rezygnacjach we wtorek wieczorem zrezygnowano z pracy czterech ministrów i przedstawiciela handlowego.

Czy nie było wielkiego głosowania za pozbyciem się Johnsona?

tak. Stało się to około miesiąc temu i zostało przeforsowane przez partie rządowe podczas blokady.

Partia Konserwatywna z powodzeniem starała się o wotum nieufności dla pana Johnsona, co wymagałoby zwykłej większości, aby go usunąć.

Johnson przeżył, wygrywając głosowanie 211 głosami do 148.

Wynik oznacza, że ​​nie może stawić czoła kolejnemu wotum nieufności przez rok.

„Myślę, że to przekonujący wynik” – powiedział wtedy Johnson, pomimo chęci usunięcia go z najwyższego stanowiska przez 148 jego kolegów.

„Kluczowym odkryciem i jego znaczeniem jest to, że jako rząd możemy iść naprzód i skupić się na rzeczach, które moim zdaniem naprawdę są ważne dla ludzi”.

Z jakimi innymi skandalami musiał się zmierzyć?

Na początek skandal z tak zwanym „Partygate”.

Starszy urzędnik państwowy poprowadził raport do stron Tak szaryktóry powiedział, że „zespół kierownictwa wyższego szczebla… musi wziąć odpowiedzialność” za kulturę, która pozwala na wydarzenia.

Premier Boris Johnson pije toast podczas imprezy na Downing Street.
Pan Johnson wznosi toast podczas imprezy Downing Street w listopadzie 2020 r.(Biuro Gabinetu Wielkiej Brytanii)

W przeglądzie zbadano 16 spotkań, które miały miejsce w latach 2020-2021 w oficjalnej rezydencji pana Johnsona podczas blokady.

W grudniu Partia Konserwatywna została ukarana grzywną w wysokości 32 920 USD przez organ nadzoru wyborczego za niedokładne zgłoszenie darowizny w wysokości prawie 200 000 USD, która pomogła w renowacji mieszkania Johnsona na Downing Street.

dawny Sekretarz Zdrowia Matt Hancock Zrezygnował ze stanowiska po złamaniu wytycznych dotyczących dystansu społecznego COVID po tym, jak pojawiły się zdjęcia, na których przyjmuje jego pomoc Gina Coladangelo.

Potem są wszystkie oskarżenia byłej prawej ręki Johnsona, Dominic Cummings.

Co dalej z Borisem Johnsonem?

Nie trzeba dodawać, że pan Johnson ma na koncie skandale.

Zwycięstwo Johnsona w głosowaniu nad wotum zaufania oznacza, że ​​nie może on stawić czoła kolejnemu wotum zaufania przez rok, ale niektórzy konserwatywni posłowie chcą zmienić zasady, aby umożliwić kolejne głosowanie wcześniej, być może przed letnią przerwą w Parlamencie 21 lipca.

Ładowanie

Jedynym sposobem, aby to zrobić, jest przejście przez stuletnią grupę posłów, historycznie określanych jako „mężczyźni w szarych garniturach”.

Komisja Parlamentarna z 1922 r., formalnie znana jako Komitet Konserwatywnych Członków Specjalnych, reprezentuje zwykłych członków partii i reguluje jej regulamin.

Wszystkich sześciu członków komisji będzie ubiegać się o reelekcję w najbliższą środę, 13 lipca, a każdy członek parlamentu może zgłosić się na stanowisko.

The Karta do głosowania jest postrzegana jako konkurs dla pełnomocników czy premierowi grozi kolejne wotum nieufności.

Partia Konserwatywna Andrew Bridgen Powiedział Sky News, że będzie ubiegał się o jedno z tych stanowisk i naciskał na zmiany w regulaminie komitetu z 1922 roku, co pozwoliłoby partii na kolejne wotum nieufności.

Nie jest jasne, ile czasu zajmie zmiana reguły po wyborach, z Niektórzy wtajemniczeni sugerują, że harmonogram może wykraczać poza wakacje letnie.

Czy może zrezygnować?

Pan Johnson mógłby również zdecydować się na rezygnację, być może czując, że jego pozycja jest zbyt niepewna, aby kontynuować.

Johnson wielokrotnie wykluczał rezygnację w przeszłości.

Ładowanie

Ale jeśli wielu członków jego partii zrezygnuje, wyrażając niezadowolenie z przywództwa Johnsona, Johnson nie będzie miał innego wyboru, jak tylko zrezygnować.

Jak dotąd raporty wskazują, że cieszy się poparciem wysokich rangą członków gabinetu, w tym sekretarz stanu Liz Truss, sekretarz obrony Ben Wallace i sekretarz ds. modernizacji Michael Gove.

Podczas bata byłego prezydenta Andrzeja Mitchella „To koniec”, powiedział, dla Johnsona porównał Johnsona do rosyjskiego mistyka Grigorij RasputinMówiono, że jego wrogowie mieli duże trudności z zabiciem go.

„To trochę jak śmierć Rasputina”, powiedział Mitchell BBC. „Został otruty, zadźgany, postrzelony, jego ciało wrzucono do zamarzniętej rzeki i nadal żyje”.

Były konserwatywny parlamentarzysta Michael Heseltine „Nie sądzę, aby Boris Johnson mógł wyzdrowieć” – powiedział.

Były sekretarz Szkocji, Sir Malcolm Rifkind Przeklął: „Cóż, cały kraj myśli, że jest przegrany”.

Kto go zastąpi?

Jest kilku pretendentów:

  • Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii Les Truss Jest ulubieńcem konserwatywnych oddolnych i regularnie znajduje się na szczycie sondaży członków partii przeprowadzanych przez Konserwatywne Domy.
  • Były minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt Zajęła drugie miejsce w konkursie przywódczym 2019 i zaoferuje poważniejszy i mniej kontrowersyjny styl przywództwa po zamieszaniu prezydentury Johnsona.
  • minister obrony Ben Wallace W ostatnich miesiącach wyrósł na najpopularniejszego członka rządu wśród członków Partii Konserwatywnej, dzięki poradzeniu sobie z kryzysem na Ukrainie.
  • Były minister finansów Riszi Sunak Ostatni rok był faworytem do zastąpienia pana Johnsona. Pan Sunak był chwalony za pakiet ratunkowy dla gospodarki podczas pandemii koronawirusa, w tym program utrzymania miejsc pracy, który zapobiegał masowemu bezrobociu.
  • Minister Edukacji Nadim Zahawi Był pod wrażeniem jako minister ds. szczepionek, gdy Wielka Brytania miała jedną z najszybszych premier szczepionek COVID-19 na świecie.
  • Były minister obrony Penny Mordaunt Johnson zwolnił go, gdy został premierem po tym, jak poparła pana Hunta w konkursie przywódczym.

ABC / drut

opublikowany A zaktualizowany

READ  Afgańskie dzieci uchodźców umierają po zjedzeniu trujących grzybów na granicy z Polską