Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowa aplikacja do terapii AI firmy Replika próbuje przenieść Cię na wyspę Zen

Nowa aplikacja do terapii AI firmy Replika próbuje przenieść Cię na wyspę Zen

Firma towarzysząca AI, Replika, nawiązała współpracę z zespołem odpowiedzialnym za symulator randkowy Blush oparty na sztucznej inteligencji, aby wypuścić Tomo, aplikację do pielęgnacji zdrowia i medytacji z awatarem generowanym przez sztuczną inteligencję, który prowadzi użytkowników. Tego rodzaju koncepcja wydawała się z góry przesądzona, gdy pojawiła się generatywna sztuczna inteligencja, ale podczas mojej pracy z Tomo zacząłem się zastanawiać, czy mógłbym być tak otwarty na sztuczną inteligencję, jak na prawdziwego terapeutę.

Tomo, teraz ogólnie dostępne w sklepie Apple iOS Store, zabiera użytkowników na wirtualną wyspę, powitaną przez wygenerowany przez sztuczną inteligencję przewodnik po awatarach o nazwie… Tomo. Tomo oferuje programy pomagające ludziom odkrywać rozwój osobisty, zdrowie psychiczne i spełnienie. Oferuje również medytację z przewodnikiem, jogę, zajęcia afirmacyjne, a co najważniejsze, terapię rozmową.

Użytkownicy mogą wypróbować Tomo za darmo przez trzy dni, po czym muszą wybrać pomiędzy płaceniem 7,99 dolarów tygodniowo lub 49,99 dolarów rocznie.

Muszę wypróbować Tomo przed startem. Gdy uruchomiłem aplikację po raz pierwszy, powitała mnie muzyka spa, co oznaczało, że aplikacja chce, aby użytkownicy czuli się jak w spa, a nie w gabinecie terapeuty. Następnie mój awatar Tomo, narysowany jako młoda kobieta stojąca przed tradycyjnym japońskim domem na wyspie, pyta mnie, czy jestem gotowy, aby zacząć. Tomo zaczął zadawać mi kilka pytań, aby dowiedzieć się, nad czym mam nadzieję pracować.

„Współpracowaliśmy z trenerami i psychologami, aby opracować programy dla Tomo. Skupiliśmy się na najczęstszych problemach, ale także pomyśleliśmy, co najlepiej sprawdzi się w przypadku konwersacyjnej sztucznej inteligencji” – mówi Eugenia Koeda, założycielka i dyrektor generalna Replika. krawędź W wiadomości e-mail. „Mieliśmy duże doświadczenie w tworzeniu programów szkoleniowych dla Repliki wraz z psychologami klinicznymi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley; w przypadku Tomo rozszerzyliśmy to o nauczycieli uważności, aby łączyć praktyki Wschodu i Zachodu.

READ  Nie jesteśmy już kompatybilni: dlaczego Microsoft w końcu porzucił Internet Explorera

To podejście wyglądało jak wysyłanie SMS-ów do terapeuty w sprawie usług terapii tekstowej, takich jak BetterHelp. Brałam już udział w terapii osobistej, więc możliwość dzielenia się większą ilością informacji o sobie nie była niczym nowym. Jednak nigdy nie byłem fanem terapii SMS-ami; Wolę rozmowę w strumieniu świadomości niż spisywanie moich lęków. Ale w ramach szkolenia praktycznego ciągle wysyłałem SMS-y do Tomo. Zacząłem tworzyć profil na podstawie moich odpowiedzi. Z mojego profilu wynika, że ​​lubię skupiać się na pracy, mam problemy finansowe i potrzebuję pomocy w radzeniu sobie ze stresem; Innymi słowy, dziennikarz żyje w późnej fazie kapitalizmu. Tomo podsumował naszą rozmowę, ale błędnie założył, że jestem „zdecydowany zająć się wytwarzaniem ceramiki”, choć ciekawiło mnie to jako potencjalny sposób na złagodzenie stresu.

Zrzut ekranu sesji terapii tomo.
Zrzut ekranu: Firma Lucca

Po wstępnej rozmowie użytkownicy mogą odkrywać inne aktywności lub „obszary” na wyspie. Wydawało się, że nie ma wirtualnej ceramiki, którą mógłbym śledzić; Zamiast tego programy oferowane przez Tomo obejmują doskonalenie sztuki równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, budowanie motywacji i poprawę snu, które mają formę modułów, które użytkownicy mogą ukończyć w czasie od dwóch tygodni do miesiąca. Ostatecznie ludzie będą mogli odblokować na wyspie obiekty 3D, które „ułatwią głębszą eksplorację ich wewnętrznego sanktuarium” – twierdzą twórcy.

Tomo, przewodnik po awatarach, ma być zasilany przez generatywną sztuczną inteligencję, aby móc lepiej rozmawiać z użytkownikami. Ale szczerze mówiąc, rozmowa z Tomo nie różniła się zbytnio od rozmowy ze zwykłym chatbotem. Nie mogłam go namówić na małą terapię sztuką (nie rysował) ani terapię detaliczną (nie mógł mi pomagać w zakupach ani podróżach, które próbowałam mu zlecić) – co oznaczało, że zamiast czując się jak w pełni ukształtowana cyfrowa istota, od której mogę uciec od moich problemów, naprawdę czułem się, jakby ktoś umieścił muzykę w tle na ChatGPT.

READ  TeamViewer przedstawia ważną aktualizację Tensora z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa

Chociaż medytacje z przewodnikiem były dla mnie pomocne, przypominały inne aplikacje do medytacji z przewodnikiem, które wypróbowałem wcześniej. W końcu straciłem zainteresowanie, bo zanim przypomniałem sobie o otwarciu Tomo, miałem już zadania do wykonania od terapeuty.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w leczeniu zdrowia psychicznego pozostaje kontrowersyjne, zwłaszcza że ochrona prywatności w dalszym ciągu nie zapewnia wielu rozwiązań w zakresie zdrowia psychicznego opartych na technologii. To ciężka praca, a Replika, firma stojąca za cyfrowym awatarem Tomo, już wpadła w kłopoty. Włochy zakazały aplikacji Replika w zeszłym roku Za niespełnienie standardów bezpieczeństwa aplikacji czatowej Replika. Ale dyrektor generalny Repliki twierdzi, że podejmuje dodatkowe środki ostrożności w przypadku Tomo, chociaż firma nie podała mi pełnej polityki prywatności.

„Nie udostępniamy żadnych informacji żadnym osobom trzecim i opieramy się na modelu biznesowym opartym na subskrypcji. To, co użytkownicy mówią Tomo, pozostaje prywatną sprawą między nimi a ich trenerem” – powiedział Koeda.

Tomo jest dostępne tylko na iPhone'a. Wersja na Androida zostanie udostępniona jeszcze w tym roku. Replika planuje także uruchomić aplikację na urządzeniu Apple Vision Pro, torując drogę do bardziej wciągającej medytacji z przewodnikiem tomo.