Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowa metoda ujawnia skuteczny, wolny od ksenosystemu hodowli

Nowa metoda ujawnia skuteczny, wolny od ksenosystemu hodowli

Naczelne inne niż ludzie (NHP) wykazują wysoki stopień podobieństwa do ludzi w porównaniu z innymi modelami zwierzęcymi. Podobieństwa te pojawiają się na poziomie genetycznym, fizjologicznym, społeczno-behawioralnym i ośrodkowego układu nerwowego, co sprawia, że ​​NHP wyjątkowo nadają się do badań nad terapią komórkami macierzystymi i są coraz częściej wykorzystywane w badaniach przedklinicznych w celu sprawdzenia bezpieczeństwa i skuteczności terapii biotechnologicznych. Biorąc jednak pod uwagę kwestie etyczne i koszty związane z tym modelem, bardzo korzystne byłoby wykorzystanie modeli komórkowych NHP w badaniach klinicznych. Jednakże rozwój i utrzymanie pluripotencjalnych pierwotnych komórek macierzystych (PSC) w naiwnym stanie pozostaje równie dużym wyzwaniem, jak Na żywo Wykrywanie specyficznych komórek macierzystych, co ogranicza zastosowanie biotechnologii u małp cynomolgus.

Niedawno badacze z grupy NeoYo ogłosili chemicznie zdefiniowany, wolny od ksenosystemu hodowli do hodowli i ekstrakcji małpich komórek macierzystych. w laboratorium. Komórki wykazują globalną ekspresję genów i wzorce hipometylacji obejmujące cały genom, które różnią się od komórek przetwarzanych przez małpy. Te ksenonozerowe MSC mogą pochodzić z blastocyst, transformować z ustalonych linii PSC lub być generowane przez przeprogramowanie komórek somatycznych. Wykazano, że ekspresja składników szlaków sygnalizacyjnych może zwiększać prawdopodobieństwo powstania iluzji. Co najważniejsze dla zastosowań biomedycznych, udało im się także włączyć geny reporterowe bioluminescencji do małpich komórek macierzystych raka i prześledzić je w chimeryczne embriony. Na żywo I w laboratorium.

Zmodyfikowane komórki zachowały potencjał rozwoju embrionalnego i pozazarodkowego oraz były w stanie różnicować się w trzy listki zarodkowe, a także w komórki proliferacyjne podobne do zarodków, przy czym oba w laboratorium I Na żywo. Tymczasem poprzez włączenie AkaLuc, bioinżynieryjnego genu lucyferazy, do genomu małpich komórek macierzystych, udało się stworzyć chimeryczną małpę zawierającą komórki bioluminescencyjne, która była w stanie śledzić komórki chimeryczne u żywych zwierząt przez ponad dwa lata. Umożliwia zatem śledzenie proliferacji i migracji komórek chimerycznych w obrębie małpy Na żywo.

Odkrycie to kładzie podwaliny pod przyszłe badania nad głównymi organoidami i ksenotransplantacją. Tymczasem badania chimeryzmu nie tylko zweryfikują mnogość komórek macierzystych, ale także pomogą zweryfikować wykonalność wymiany narządów u NHP w przyszłości. Badanie może mieć szerokie zastosowanie w inżynierii komórek macierzystych naczelnych i wykorzystaniu chimerycznych modeli małp w badaniach klinicznych.