Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowa kurtka inspirowana niedźwiedziem polarnym zapewnia użytkownikowi ciepło nawet w przenikliwym zimnie przy ułamku jej grubości

Nowa kurtka inspirowana niedźwiedziem polarnym zapewnia użytkownikowi ciepło nawet w przenikliwym zimnie przy ułamku jej grubości

Naukowcy opracowali nowe włókna inspirowane jego strukturą Niedźwiedź polarny Mówi się, że futro można wszyć do kurtki, aby chronić ją przed ekstremalnymi warunkami zimno.

Włókno jest zmywalne, trwałe i nadaje się do użytku Chroni użytkownika Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk twierdzą, że grubość wymagana w przypadku tradycyjnych kurtek zimowych to tylko ułamek grubości.

Badania wykazały, że dzianinowe włókna wykonane z aerożelu – Klasa lekkich materiałów – Może zapewnić wyjątkowe ciepło izolacja. Wyniki opublikowano w czwartek w czasopiśmie Science.

Zwierzęta żyjące w ekstremalnie zimnych środowiskach, takich jak Arktyka i Antarktyda, wykształciły wyspecjalizowane futro, które zapewnia im ciepło i suchość.

Na przykład A Niedźwiedzie polarne Skórka składa się z porowatego rdzenia otoczonego gęstą strukturą skorupy.

Badania wykazały, że futro niedźwiedzia zapewnia doskonałą izolację termiczną, zachowując jednocześnie wytrzymałość i elastyczność.

W nowym badaniu naukowcy naśladowali strukturę rdzenia kory futra niedźwiedzia polarnego.

Stworzyli mocne polimerowe włókno aerożelu zwane EAF z porami pokrytymi cienką, rozciągliwą warstwą gumy.

Powstałe włókna mają doskonałe właściwości termoizolacyjne i są mocne mechanicznie, dzięki czemu nadają się do dziania lub tkania.

Badanie wykazało, że można go również prać i farbować.

Ochotnik ubrany w tekstylia egipskich sił zbrojnych, wełnianą i bawełnianą kurtkę oraz kamizelki, pracujący w zimnym środowisku o temperaturze -20 stopni Celsjusza (Science/Mingrui Wu i in.)

Naukowcy odkryli, że włókna są rozciągliwe nawet o 1000 procent, co ich zdaniem stanowi znaczną poprawę w porównaniu z konwencjonalnymi włóknami, które osiągają naprężenie wynoszące zaledwie 2 procent.

Badanie wykazało, że właściwości termoizolacyjne miały niewielki wpływ nawet po 10 000 powtarzanych cyklach rozprężania przy 100% ściskaniu.

W kolejnych testach naukowcy utkali z tego włókna cienką kurtkę i odkryli, że nawet jeśli stanowiła ona około jednej piątej grubości kurtki puchowej, zapewniała ona podobne właściwości izolacyjne.

READ  NASA zaprasza media do siedziby głównej na spotkanie z komercyjnymi astronautami

Wyniki wskazują na potencjał dalszego rozwoju włókien wielofunkcyjnych, które można również wytwarzać na dużą skalę przy użyciu prostych procesów.