Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowa większość w Polsce zamierza przekształcić swój program wyborczy w realną strategię gospodarczą  stan

Nowa większość w Polsce zamierza przekształcić swój program wyborczy w realną strategię gospodarczą stan

Widzimy pięć ogólnych priorytetów dla następnego rządu:

Po pierwsze, konieczna jest zmiana paradygmatu w polityce gospodarczej ze wsparcia ukierunkowanego głównie na konsumpcję na większe wsparcie inwestycji. Dotyczy to inwestycji krajowych poprzez przewidywalną politykę podatkową. W ciągu ostatnich ośmiu lat rygorystyczna i nieprzewidywalna polityka podatkowa zniechęcała do wydatków prywatnych. W rezultacie relacja inwestycji do PKB w Polsce spadła do 17%, czyli znacznie poniżej poziomu w innych gospodarkach Europy Środkowej, gdzie relacja ta waha się od 25% do 28%. Uważamy również, że istnieje wiele oczekujących BIZ ze względu na kwestie geopolityczne oraz bliskość/przyjazny transport. Niezależny sondaż Reuters/Maersk wykazał, że Polska jest najpopularniejszym kierunkiem plażowym w Europie. Jest to trend gospodarczy i polityczny wynikający z zakłóceń w łańcuchach dostaw w czasie pandemii Covid-19. Na ryzyko pogorszenia relacji z Azją/Chinami przygotowują się także niemieckie firmy. Chodzi o przesunięcie zasobów inwestycyjnych lub działalności firm europejskich czy globalnych bliżej rynków lokalnych lub zaprzyjaźnionych krajów. W naszym raporcie na temat łańcuchów dostaw omawialiśmy, jak w tym kontekście Polska może przyciągnąć nowe inwestycje.

Jednocześnie uwolnienie środków unijnych z Funduszu Szybkiego Reagowania i nowej polityki spójności wspierałoby inwestycje publiczne. Pomagają zwiększyć potencjał wzrostu Polski i wspierają dalszą konwergencję dochodów realnych.

Uwolnienie inwestycji prywatnych, BIZ i funduszy UE postrzegamy jako nisko wiszący owoc, który może przywrócić wyższy wzrost PKB, co jest kluczową miarą w analizie zdolności obsługi zadłużenia. Otwarte inwestycje powinny także pomóc w przywróceniu mniej inflacyjnej struktury PKB, która przez ostatnie kilka lat opierała się głównie na konsumpcji. Wzrost inwestycji zmniejszyłby presję cenową i wspierałby dalszą deflację w kierunku celu inflacyjnego na poziomie 2,5% w średnim okresie. Według badania GUS przeprowadzonego latem 2023 r., trzema najważniejszymi barierami inwestowania dla firm produkcyjnych (w próbie 3500 firm) były: wysokie koszty inwestycji (55,6% odpowiedzi), wysoka inflacja (46,4%) oraz niepewna sytuacja makroekonomiczna (37,2%). %).

READ  Wzrost PKB Polski w 2024 r. wyniesie 2,3%