Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowa Zelandia: Tysiące demonstrantów popierających prawa Maorysów

Nowa Zelandia: Tysiące demonstrantów popierających prawa Maorysów

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, W czwartek protest w Wellington

  • autor, Katarzyna Armstrong
  • Rola, wiadomości BBC

Tysiące ludzi wzięło udział w protestach w całej Nowej Zelandii, rozgniewanych tym, co ich zdaniem oznacza likwidację praw Maorysów przez rząd.

Czwartkowe demonstracje miały miejsce po tym, jak centroprawicowy rząd koalicyjny zaprezentował swój pierwszy budżet, ogłaszając obniżki podatków i identyfikując oszczędności w obszarach obejmujących mieszkalnictwo i ochronę środowiska.

Minister finansów odrzucił krytykę, jakoby obcięto finansowanie programów, z których korzystali Maorysi, twierdząc, że nowe inicjatywy przyniosą korzyści wszystkim Nowozelandczykom.

Od czasu objęcia władzy w październiku rząd spotkał się z różnymi zarzutami dotyczącymi prób osłabienia władzy rdzennej ludności Nowej Zelandii.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Przed budynkami parlamentu Nowej Zelandii w Wellington protestowały duże tłumy

Protesty – znane jako hikoi – odbyły się w miastach, w tym w stolicy, Wellington, Auckland, Tauranga i Christchurch. Część z nich miała miejsce w konwojach samochodów na autostradach, zakłócając ruch.

Niektórzy ludzie machali czerwono-biało-czarną flagą Maorysów, która stała się symbolem niepodległości Maorysów.

„Jesteśmy tutaj, aby zabrać głos i wspierać tych, którzy wspólnie pracują nad naprawieniem sytuacji nie tylko dla nas, Maorysów, ale dla mieszkańców Nowej Zelandii” – powiedziała Christina Toroa AFP przed budynkami parlamentu w Wellington. .

„Nagle przychodzą na pstryknięcie palca i zmieniają niektóre z tych przepisów” – Ethan Smith powiedział Radio New Zealand w Auckland.

„Chcemy, aby usiedli z nami… abyśmy mogli omówić te kwestie i znaleźć rozwiązanie, które będzie najlepsze dla wszystkich”.

To drugi protest tego typu zorganizowany od czasu objęcia władzy przez nowy rząd, ale demonstracje te przyciągnęły większą liczbę osób.

Powiedzieli, że będzie to część wysiłków mających na celu przekształcenie Nowej Zelandii w kraj, który szanuje suwerenność rdzennej ludności „i tworzy bezpieczną ojczyznę dla wszystkich narodów”.

Według Statistics New Zealand osoby uważające się za etnicznych Maorysów stanowią około 17% populacji.

Populacja Maorysów pozostaje w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z populacją ogólną, jeśli ocenia się ją za pomocą takich wskaźników, jak stan zdrowia, dochód gospodarstwa domowego, poziom wykształcenia, liczba więźniów i śmiertelność. Nadal istnieje siedmioletnia różnica w średniej długości życia.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Protestujący wyszli także na ulice Auckland, największego miasta w kraju

Wicepremier Winston Peters – lider jednej z trzech partii koalicyjnych – skrytykował Partię Maorysów za protestowanie przed parlamentem, zamiast być obecnym na wysłuchaniu budżetu.

on jest też wskazany Powiedział, że to „cynizm i hipokryzja” Partii Maorysów, której prezydent w 2005 roku określił rozwój partii jako „niefortunny i przygnębiający”, a tych, którzy ją wspierali, jako „fundamentalistów plemiennych”.

Liderzy nowej koalicji rządzącej powiedzieli wcześniej, że nie chcą dzielić kraju według podziałów etnicznych.

Tymczasem minister finansów Nicola Willis odrzuciła twierdzenia, że ​​w nowym budżecie zaniedbano rozwój Maorysów.

„To budżet korzystny dla Maorysów, ponieważ kiedy Nowozelandczyk udaje się na pogotowie lub do szkoły, nie myśli o swoim pochodzeniu etnicznym” – stwierdziła.

Były premier Chris Hipkins, przywódca Partii Pracy – największej partii opozycyjnej w kraju, nie zgodził się z tym, twierdząc, że budżet oferuje niewiele w zakresie zdrowia i edukacji.

„W Nowej Zelandii współpracujemy dla dobra wielu, a nie nielicznych. Ten budżet nie zapewnia wyników w tym duchu” – powiedział polityk opozycji.