Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowe badania dotyczące lodowca Thwaites na Antarktydzie mogą zmienić przewidywania dotyczące wzrostu poziomu morza

Nowe badania dotyczące lodowca Thwaites na Antarktydzie mogą zmienić przewidywania dotyczące wzrostu poziomu morza

Zespół naukowców twierdzi, że woda morska przepływająca pod i do szczelin w lodowcu Thwaites na Antarktydzie przyczynia się do topnienia masywnego lodu. – Potencjalnie złowieszczy znak nadchodzących skutków zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka, wywołanych przez największy lodowiec świata.

W tych obszarach lodowca może dojść do „silnego topnienia” ciepłej wody oceanicznej w wyniku zmiany klimatu, co może prowadzić do szybszego wzrostu poziomu mórz na całym świecie.

„Niepokojące jest to, że nie doceniamy prędkości, z jaką zmienia się lodowiec, co będzie katastrofalne dla społeczności przybrzeżnych na całym świecie” – stwierdziła Christine Dow, profesor na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie i współautorka badania. komunikat prasowy.

Naukowcy twierdzą jednak, że potrzeba więcej pracy, aby w pełni zrozumieć wpływ ciepłej wody pod formującym się lodem.

Rzeka Thwaites, szeroka na około 80 mil, jest najszerszym lodowcem na świecie i ma mniej więcej wielkość Florydy. On ona On był przezwisko „Lodowiec Doomsday” ze względu na katastrofalne skutki, jakie topnienie lodu może mieć na globalny wzrost poziomu mórz.

Każdego roku rzeka Thwaites traci około 50 miliardów ton lodu, co stanowi około 4% całkowitego wzrostu poziomu morza na świecie. Według międzynarodowej współpracy na temat lodowca Thwaites. Jedno oszacowanie I spodziewał się Całkowita utrata Thwaites może spowodować podniesienie się średniego światowego poziomu mórz o ponad 2 stopy i może spowodować jeszcze większe podniesienie się poziomu mórz w Niektóre części Stanów Zjednoczonych

W badania Opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie Postępowanie Narodowej Akademii NaukZespół glacjologów wykorzystał dane radarowe zebrane w okresie od marca do czerwca ubiegłego roku przez komercyjny program satelitarny Finlandii ICEYE, aby uzyskać lepszy obraz tego, co dzieje się pod powierzchnią lodowca.

Odkryli, że woda morska wpływa i wypływa z lodowca wraz z przypływami, mieszając się ze słodką wodą, ale część ciepłej wody oceanicznej przedostaje się również głęboko w formację lodową, przechodząc „przez naturalne kanały” lub gromadząc się „w zagłębieniach” i wpadając w pułapkę .

READ  Wytrwałość odkrywa różnorodne cząsteczki organiczne w kraterze Jezero

„Są miejsca, gdzie woda jest prawie równa ciśnieniu pokrywającego ją lodu, więc potrzebne jest nieco większe ciśnienie, aby wypchnąć lód w górę” – powiedział Eric Rignot, profesor nauk o systemach Ziemi na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine i kierownik autor badania. „Następnie woda jest sprężana na tyle, aby unieść kolumnę lodu o długości ponad pół mili”.

Słona woda morska w pobliżu Antarktydy ma niższą temperaturę zamarzania (28°F) niż woda słodka, co może w większym stopniu przyczyniać się do topnienia lodowców.

Dow zasugerował, że dodatkowe modelowanie pokryw lodowych mogłoby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, co dzieje się pod tymi głównymi lodowcami i opracować dokładniejszy harmonogram przewidywanego wzrostu poziomu morza na całym świecie.

„Ta praca pomoże ludziom dostosować się do zmieniającego się poziomu oceanów, a także skupi się na redukcji emisji gazów cieplarnianych, aby zapobiec najgorszemu scenariuszowi” – ​​powiedział Dow.

Prawa autorskie 2024 NPR