Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwszy załogowy lot Boeinga Starlinera ponownie został opóźniony

Pierwszy załogowy lot Boeinga Starlinera ponownie został opóźniony

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Renomowana agencja informacyjna

Korekta

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

× Zamknąć

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Według NASA pierwszy załogowy start statku kosmicznego Boeing Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną został ponownie przełożony, bez natychmiastowego ustalenia nowej daty.

„Następna potencjalna możliwość wyniesienia rakiety jest nadal przedmiotem dyskusji” – stwierdziła we wtorkowym oświadczeniu amerykańska agencja kosmiczna.

Przełożenie startu zaplanowanego na sobotę oznacza trzecie opóźnienie w tym miesiącu długo oczekiwanej misji, która umożliwi NASA certyfikowanie drugiego pojazdu komercyjnego do przewozu załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną, po SpaceX Elona Muska.

Na początku tego miesiąca start Starlinera został opóźniony na kilka godzin przed startem, ponieważ astronauci byli już zatłoczeni z powodu odrębnego problemu technicznego.

W zeszłym tygodniu ogłoszono kolejne opóźnienie, aby umożliwić zespołom dalszą ocenę wycieku helu związanego z modułem serwisowym na szczycie rakiety.

„Zespół spotykał się przez dwa kolejne dni, aby ocenić zasadność lotu, działanie systemu i powtarzalność” – poinformowała we wtorek NASA. „W tych obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia”.

Odroczenia mają miejsce w związku z wieloletnimi opóźnieniami programu Starliner i ogólnie trudnym okresem dla Boeinga, który osobno boryka się z kwestiami bezpieczeństwa w swoim segmencie lotnictwa komercyjnego.

Od 2020 r. NASA wykorzystuje pojazd SpaceX Muska do przewożenia załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną, kończąc prawie dziesięcioletnią zależność od rosyjskich rakiet po zakończeniu programu wahadłowców kosmicznych.

READ  Mgławica Oriona co miesiąc niszczy wartość wody oceanicznej: badanie