Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowe pomiary ujawniają całkowite zagrożenie, jakie stwarza największy na świecie wulkan

Aktywny od co najmniej 700 000 lat, dominuje w hawajskim krajobrazie. Długa Góra Jest to największy wulkan tarczowy na Ziemi (przynajmniej nad wodą) – a nowe dane ujawniły więcej na temat tego, co może wystarczyć, aby wywołać przyszłą erupcję.

Patrząc na zmiany zachodzące na Ziemi śledzone przez GPS i dane satelitarne, naukowcy byli w stanie modelować przepływ magmy wewnątrz wulkanu, a także dowiedzieć się, co może wywołać następną wielką erupcję, a co nie. Mauna Loa.

W kolumnie „Prawdopodobnie”: Duże trzęsienie ziemi. Wniosek ten opiera się na pomiarach przepływu magmy, które miały miejsce od 2014 r., Kierowanych ciśnieniem topograficznym otaczających skał.

„Trzęsienie ziemi o sile 6 lub większej zmniejszyłoby ciśnienie wytwarzane przez przepływ magmy wzdłuż półpoziomego uskoku poniżej zachodniej strony wulkanu”, Mówi Bhuvan FarogoJest geologiem w Rosenstiel School of Marine and Atmospheric Sciences na University of Miami.

„To trzęsienie ziemi może wywołać eksplozję”.

Naukowcy ustalili, że 0,11 kilometra kwadratowego (około 0,04 mil kwadratowych) nowej magmy wpłynęło do nowego miejsca w komorze wulkanu w latach 2014-2020, zmieniając kierunek w zależności od wywieranego na nią ciśnienia.

Tego typu zmiany ciała magmy nie były wcześniej mierzone. W połączeniu z powierzchniowymi przepływami lawy i przesunięciami gruntu wzdłuż uskoku, na którym znajduje się wulkan, ingerencje magmy zmieniają kształt wulkanu – i potencjał jego erupcji.

Wulkanolodzy już wiedzą, że aktywność flankowa i erupcje wulkanów są ściśle powiązane na Mauna Loa, co oznacza, że ​​zmiany na tych bokach wynikające z wstrzyknięcia magmy mogą mieć ogromny wpływ na zachowanie wulkanu.

„Trzęsienie ziemi może zmienić zasady gry”. Mówi geolog morski Falk AmelongZ Uniwersytetu w Miami.

“Będzie uwalniać gazy z magmy podobnie do potrząsania butelką po napoju, co stwarza dodatkowe ciśnienie i wypór, które są wystarczające do rozbicia skał nad magmą.”

READ  Solar Eclipse - Live: „Ring of Fire” pogrąża część Wielkiej Brytanii i Europy w ciemności

Według danych Mauna Loa jest już pod „bardzo dużym” obciążeniem topograficznym. Intruzje magmy zwiększą prawdopodobieństwo trzęsienia ziemi i erupcji, ale niekoniecznie muszą być potrzebne: brak niedawnych ruchów pod zachodnią flanką wulkanu sprawia, że ​​badacze uważają, że to jest miejsce, w którym może dojść do trzęsienia ziemi.

Niedawne erupcje podkreślają, jak ważne jest wczesne ostrzeganie: w 1950 r. Lawa z erupcji Mauna Loa dotarła do wybrzeża w zaledwie trzy godziny. Erupcja wulkanu miała miejsce w 1950 r., A kolejną poważną erupcję w 1984 r. Poprzedziły duże trzęsienia ziemi.

Przewidywanie czasu erupcji jest niezwykle złożonym zadaniem, z wieloma zmiennymi i szacunkami, ale dokładne strategie mapowania magmy, takie jak te w tym nowym badaniu, mogą dostarczyć bezcennych danych do przyszłego modelowania.

„To wspaniały problem” Mówi Amelong.

„Możemy wyjaśnić, w jaki sposób i dlaczego ciało magmy zmieniło się w ciągu ostatnich sześciu lat. Będziemy kontynuować monitorowanie i ostatecznie doprowadzi to do opracowania lepszych modeli do przewidywania lokalizacji następnej erupcji”.

Badania zostały opublikowane w Raporty naukowe.