Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowe postępy w sztucznej inteligencji umożliwiają osiągnięcie nieśmiertelności człowieka do 2030 roku

Zastrzeżenie: Opinie wyrażone poniżej są wyłącznie opiniami autora.

Podczas gdy ostatnie postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) stawiają fundamentalne pytania dotyczące natury ludzkiej, otworzyły one również drzwi do naszej nieśmiertelności – a nawet klonowania.

Czy chciałbyś spotkać członków swojej rodziny i przyjaciół, którzy odeszli? Chcesz, aby Twoje dzieci miały z Tobą kontakt na zawsze?

Cóż, jest całkiem jasne, że obecne technologie sprawiają, że jest to realistyczna możliwość w ciągu najbliższych kilku lat – prawdopodobnie do końca dekady, jeśli nie wcześniej.

Co czyni człowieka?

Wiemy, że sztuczna inteligencja może już pisać tak samo jak ludzie i może naśladować każdy dźwięk, nawet z krótkiej próbki Trzy sekundy, jak wskazuje Microsoft w styczniu. Istnieją również aplikacje, które mogą nałożyć dowolną twarz na dowolne ciało w głęboki fotorealistyczny film.

Innymi słowy, albo już jesteśmy w stanie, albo jesteśmy bliscy udoskonalenia, bezwarunkowej reprodukcji zewnętrznych ludzkich cech dowolnej osoby na planecie.

Brakującym składnikiem jest to, co jest w środku — ich myśli, wspomnienia, cechy behawioralne, dziwactwa osobowości i tak dalej. Ale może go wypełnić ta sama osoba, aby stworzyć w pełni realistycznego cyfrowego awatara, który będzie zachowywał się, mówił, żartował, poruszał się i wyglądał tak jak oni.

A jeśli nie widzisz różnicy… czy to nie czyni tego prawdziwym?

Cóż, filozofowie mogą tak zdecydować, ale jest całkiem jasne, że jesteśmy o krok od osiągnięcia nieśmiertelności – jeśli nie biologicznej (jeszcze), to przynajmniej cyfrowej.

Sam pomysł nie jest nowy i istnieje od dawna Jest rozważane Zarówno badacze, jak i twórcy pojawiają się w książkach science fiction, filmach lub grach wideo.

Zapaleni fani anime zrozumieją, dlaczego użyłem Major Motoko Kusanagi z legendarnego Ghost in the Shell na głównym obrazie tego artykułu, ale nawet ci, którzy nie znają japońskiej popkultury, znajdą wskazówkę w samym tytule.

READ  Tryb Microsoft Teams Together pozwala tylko dwóm osobom rozpocząć spotkanie

Czy (wola) jest duchem naszych dawnych ludzkich jaźni, odbijającym się echem gdzieś w naszej cyfrowej wersji, wykonanym z metalu, krzemu i światłowodów?

Plakat Ghost in the Shell.

To jest główny temat udanej serii, który, jak sądzę, odnosi się do naszych tutaj rozważań. Czy algorytmy komputerowe będą działać tylko jako kompetentni lalkarze, czy też osoba (lub jej część) może odrodzić się w formie cyfrowej?

Co by było, gdybyś mógł otworzyć laptopa, aby ponownie porozmawiać z mamą, zapytać ją o stary przepis na ciastka, przypomnieć sobie dawne czasy, a może poprosić ją o radę dotyczącą Twojego dzisiejszego życia?

Źródło zdjęcia: fototvv/Depositphotos

W końcu, ponieważ boty AI są już doskonałe w symulowaniu różnych stylów konwersacji, dlaczego nie użyć ich — jeśli dostarczają wystarczających informacji wejściowych o osobie — do udzielania odpowiedzi na bieżące sprawy, ekstrapolując na podstawie cech osobowości osoby, którą reprezentują?

Jak prawdziwe byłoby to uczucie?

W 2020 roku koreański dokument telewizyjny stworzył doświadczenie rzeczywistości wirtualnej Jej matka spotyka się ze swoją zmarłą sześcioletnią córkąpozwalając jej mówić, a nawet dotknąć jej holograficznego awatara.

Źródło obrazu: The Korea Times

Po kilku miesiącach kraj zorganizował bal studencki gwiazdy muzyki, która zmarła 25 lat temu. A skoro już przy tym jesteśmy, nie zapominajmy, że szwedzkie legendy popu ABBA były w zeszłym roku „w trasie”, a ich cyfrowe – i młodzieńcze – osobowości występowały we wszystkich koncertach.

Tymczasem inna koreańska firma niedawno wprowadziła na rynek Usługa płatna Umożliwienie rozmowy ze zmarłymi krewnymi na podstawie wcześniejszych nagrań wideo i symulacji mowy opartych na sztucznej inteligencji:

Oczywiste jest, że te cechy są wciąż na dość wczesnym etapie, ale jednocześnie są już wystarczająco realistyczne, aby wypełnić emocjonalną pustkę. To tylko kwestia czasu, zanim staną się potężniejsze i bardziej złożone – nie w ciągu dziesięcioleci, ale zaledwie lat.

Musimy jednak pamiętać, że bez względu na to, jak bystrzy są, pozostają zależni od nas i od tego, czego je szkolimy. Dlatego już dziś naprawdę powinniśmy zacząć się do tego przygotowywać, rejestrując i gromadząc wszelkie informacje o sobie i naszych bliskich.

Przygotowywanie się

Podążanie ścieżką profesjonalnego nagrywania to jeden ze sposobów. Jestem pewien, że wkrótce możemy zobaczyć, jak studia wideo oferują to jako usługę, aby uchwycić podstawowe funkcje, głos, mimikę osoby itp.

Im wyższa jakość, tym lepiej.

Przygotowujesz się na cyfrowe życie pozagrobowe? / Źródło zdjęcia: Kzenon przez Depositphotos

Ale każdy dodatkowy bit danych wejściowych jest również cenny. Dlatego każdego dnia powinniśmy rejestrować więcej naszego życia – za pomocą zdjęć, filmów i nagrań dźwiękowych naszych różnych rozmów, aby służyć jako dane wejściowe do sieci neuronowych, które przetwarzają nasze naturalne zachowania.

Kto wie, może w przyszłości trendem będzie noszenie czułego mikrofonu na szyi, codzienne nagrywanie głosu podczas życia, aby służyć jako cenne źródło replikacji Twojej osobowości w najdokładniejszy możliwy sposób?

Jak wchodzisz w interakcje ze sklepikarzami, czy jesteś miły dla kelnera, czy jak krzyczysz w przypływie ulicznej wściekłości.

Jasne, AI może już wykonać dobrą robotę w mniej niż trzy sekundy, ale im więcej włożymy, tym dokładniejszy będzie wynik końcowy.

Jednak nadal są to najłatwiejsze do połączenia elementy — filmy, zdjęcia i pliki audio. Dziś każdy z nas może to zrobić przy pomocy sprzętu, który mamy w domu. Ale co z naszymi myślami lub wspomnieniami?

Mój drogi pamiętniku…

Nagle wszyscy ci ludzie, o których myślałeś, że marnują czas na zapisywanie tego, co wydarzyło się każdego dnia w jakimś notatniku, będą jednymi z najlepszych kandydatów do cyfrowej nieśmiertelności.

Źródło zdjęcia: peus/Depositphotos

Karmienie AI swoimi wspomnieniami każdego dnia, tygodnia lub miesiąca zapewniłoby najgłębszy poziom intymności i zrozumienia twoich myśli i uczuć.

Klony sztucznej inteligencji można nauczyć zachowywać niektóre z tych rzeczy dla siebie, a nie tylko ujawniać na żądanie, z uwzględnieniem kontekstu Twojej osobowości, co sprawi, że Twoje treści cyfrowe będą bardziej realistyczne.

Jeśli jednak nie masz dziennika, nie wszystko jeszcze stracone.

Zawsze możesz zapisać te zapisy w oparciu o wspomnienia z przeszłości z każdego roku, czas spędzony w szkole oraz relacje z rodziną i przyjaciółmi na przestrzeni różnych lat, opisując swoje życie najlepiej jak potrafisz.

Sukcesy, które odniosłeś, straty, które poniosłeś, twoje obawy, twoje ambicje, twoje porażki.

Kluczem jest zrobienie tego tak szybko, jak to możliwe, dopóki pamięć jest świeża (lub tak świeża, jak tylko będzie – w końcu z czasem nie poprawia się).

Nie ma na co czekać, wiemy, że technologia nadchodzi, więc zacznij to robić już teraz.

fałszywe, aby to zrobić?

Tutaj dochodzimy do nieuniknionego pytania – co jeśli zmyślasz i kłamiesz o sobie i innych?

Cóż, poza podłączeniem cię do wariografu, myślę, że niewiele możemy zrobić. Z drugiej strony reprodukcja cyfrowa, którą pozostawisz swoim potomnym, i tak służy celom osobistym.

Ludzie zawsze mieli skłonność do udawania lepszych niż są w rzeczywistości, na długo przed tym, zanim nawet pomyśleliśmy o sztucznej lub komputerowej inteligencji (od razu przychodzą na myśl te wszystkie kroniki dokumentujące wielkie czyny królów).

W końcu, czy chcesz zostawić swoich bliskich z fałszywym wrażeniem siebie, z którym tak naprawdę nie mogą się utożsamiać? Myślę, że każdy sam sobie odpowie.

być albo nie być…?

Wreszcie pozostaje kwestia moralności — chociaż jest to również kwestia osobistego wyboru.

Dla niektórych może się to wydawać nieszczęśliwe lub Podejrzany Mieć grono krewnych na dysku twardym, wiedząc, że są — przynajmniej biologicznie — martwi i pogrzebani gdzieś pod ziemią.

Ale myślę, że w obliczu wyboru większość z nich zachowa ostrożność i wybierze możliwość porozmawiania z bliskimi na wypadek, gdyby opuścili ten świat przed nimi.

Patrząc na wczesne reakcje, wydaje się, że ma raczej działanie relaksujące niż irytujące.

W rzeczywistości sama umiejętność usłyszenia czyjegoś głosu i skłonienia go do mówienia do ciebie, nawet jeśli jest to na ekranie, nawet jeśli w głębi duszy wiesz, że to tylko wyrafinowana symulacja, może zdziałać prawdziwe cuda dla tych, którzy opłakują swoją stratę.

W większej skali może też stać się niesamowitym archiwum dla ludzkości. Jesteśmy na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami, ale wyobraź sobie, że żyjesz w roku 2385 i pytasz swojego pradziadka… o pandemię 2020. Albo o piłkarskie wyczyny Lionela Messiego, koncerty na żywo Michaela Jacksona, jak źle zima była w 1998 roku i co ludzie myśleli o Donaldzie Trumpie.

Może stać się ogromnym skarbcem zbiorowej pamięci ludzkości, przechowującym miliony, a nawet miliardy istot ludzkich na zawsze.

Jednak ostatecznie każdy z nas będzie musiał zdecydować, czy chce w nim uczestniczyć.

Być albo nie być… cyfrowym?

Wyróżniony kredyt graficzny: Ghost in the Shell