Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowe znaczki USPS podkreślają naukę NASA o słońcu na lato

Jeszcze w tym miesiącu poczta amerykańska zacznie wydawać nową serię znaczków pocztowych zawierających dramatyczne zdjęcia Słońca z Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA.

Ze swojego położenia na geosynchronicznej orbicie geostacjonarnej, Solar Dynamics Observatory (SDO) bada atmosferę i pole magnetyczne Słońca od początku 2010 roku. Misją statku kosmicznego jest pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób pole magnetyczne Słońca i jego stała emisja promieniowania i ładunki cząsteczek wpływają na życie, a technologia jest tu na Ziemi (i na orbicie).

“Plamy słoneczne, dziury koronalne i pierścienie koronalne, na przykład, mogą ujawnić, w jaki sposób te pola magnetyczne tańczą w słońcu i jego atmosferze” – napisał USPS w oświadczeniu ogłaszającym nową serię znaczków. „Obserwowanie eksplozji plazmy i rozbłysków słonecznych może pomóc nam zrozumieć i złagodzić wpływ takich eksplozji na technologię w kosmosie”.

Seria zawiera 10 kolorowych kopii zdjęć SDO przedstawiających Słońce w jego najbardziej dramatycznej formie, zaprojektowanych przez Antonię Alcala. SDO widzi słońce w falach ultrafioletowych, których nie możemy zobaczyć (ale zdecydowanie możemy poczuć jego skutki), więc NASA przypisała zdjęciom fałszywe kolory. Będzie dostępny 18 czerwca. Oto na co zwrócić uwagę:

Plamy słoneczne

W niektórych miejscach na powierzchni Słońca silne pole magnetyczne Słońca spowalnia proces konwekcji, który powoduje, że gorąca materia przemieszcza się w kierunku powierzchni z głębi gwiazdy. Te stosunkowo zimne plamy wydają się ciemne w porównaniu z jasnością korony Słońca lub zewnętrznej warstwy i łatwo o nich myśleć jako o martwych punktach na skądinąd aktywnej gwieździe – ale w rzeczywistości są to miejsca o bardzo intensywnej aktywności magnetycznej i powodują powstawanie do. W przypadku zjawisk takich jak pierścienie koronalne, rozbłyski słoneczne i eksplozje plazmy. Plamy słoneczne nieustannie się poruszają i zmieniają, zwykle w okresie od kilku dni do kilku miesięcy.

Pierścienie wieńcowe

Łuki gorącego, świecącego zjonizowanego gazu, zwanego plazmą, rozciągają się w kosmos na tysiące kilometrów od powierzchni Słońca. U podstawy Strzelca prawdopodobnie znajdziesz czające się plamy słoneczne. Plazma jest uwięziona na zakrzywionych liniach pola magnetycznego Słońca, więc kiedy patrzysz na pierścień koronalny, widzisz uwięzioną plazmę oświetlającą część pola magnetycznego Słońca jak gigantyczny neon w kosmosie. Te łuki plazmowe mogą zapaść się w ciągu kilku sekund lub mogą zachować swój kształt przez kilka dni, zanim pole magnetyczne się zmieni i gigantyczny pierścień plazmy zapadnie się z powrotem na powierzchnię Słońca.

Latarki słoneczne

Te intensywne rozbłyski promieniowania słonecznego obejmują całe spektrum elektromagnetyczne, od fal radiowych po promienie gamma. Gdy rozbłyski słoneczne są wystarczająco silne, mogą czasami zakłócać komunikację na krótki okres, a nawet sieci energetyczne na Ziemi. Rozbłyski słoneczne są wytwarzane przez aktywność w polu magnetycznym Słońca i zwykle wybuchają z obszarów w pobliżu gromad plam słonecznych.

Wybuchy plazmowe

Te eksplozje gorących gazów i plazmy, zwane także koronalnymi wyrzutami masy, występują wraz z rozbłyskami słonecznymi.

Otwory koronalne

W regionach, w których korona Słońca jest chłodniejsza niż przeciętnie (ale nadal bardzo gorąca), plazma jest mniej gęsta, a te plamy na powierzchni Słońca wydają się ciemniejsze. Powierzchnia Słońca nieustannie emituje naładowane cząstki i promieniowanie w kosmosie – naukowcy nazywają to wiatrem słonecznym – ale wiatr słoneczny wieje z tych ciemnych obszarów z dwukrotnie większą prędkością, ponieważ ułatwia cząstkom ucieczkę z niższych warstw słońca przez stosunkowo cienkie warstwy. Otwory koronalne w plazmie.

READ  Wielka Brytania współpracuje z WHO nad „radarem pandemicznym”