Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„NOWOSIELSKI – TAJEMNICA AUDIOWIZUALNA” – DZIŚ ROZPOCZYNA SIĘ TURNIEJ PO POLSCE – SEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

„NOWOSIELSKI – TAJEMNICA AUDIOWIZUALNA” – DZIŚ ROZPOCZYNA SIĘ TURNIEJ PO POLSCE – SEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dziś w Białymstoku rusza nowe multimedialne wydarzenie kulturalne, łączące wpływy jazzu i muzyki świata ze sztuką Jerzego Nowosielskiego, tworząc „NOWOSIELSKI – Tajemnica Audiowizualna”.

Nowozelski (1923 – 2011) był malarzem urodzonym w Krakowie, najbardziej znanym z kompozycji religijnych malowanych dla kilku wyznań: dla cerkwi prawosławnej w Krakowie i Białymstoku oraz dla kościoła rzymskokatolickiego Św. Krzyża w Wiesowie. Warszawie i dla Kościoła greckokatolickiego w Lourdes we Francji – m.in.

Artur Dutkiewicz – kompozytor i pianista nazywany „Ambasadorem Polskiego Jazzu” – koncertował w ponad 70 krajach świata, często współpracując z lokalnymi artystami wywodzącymi się z szerokiego spektrum światowych tradycji muzycznych. Odznaczony Srebrnym Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury i sztuki.

„NOWOSIELSKI – AUDIOWIZUALNA TAJEMNICA” łączy w sobie muzykę duchową, niemal medytacyjną z obrazami twórczości Nowosielskiego.

Plakat do multimedialnego zwiedzania „NOWOSIELSKI – TAJEMNICA AUDIOWIZUALNA”

Pierwszy koncert trasy odbędzie się 26 sierpnia w Białymstoku w ramach festiwalu Wschód Piękna (tytuł to gra słów w języku polskim, czyli „piękno Wschodu” i „wschód piękna”.) Do Dutkiewicza dołącza Michał Barański . Kontrabas i Sebastian Kuczyski – perkusja.

Artysta Andrzej Wąsik dostarczył grafikę niezbędną do przekształcenia Nowozelskiego z płótna i ikony w salę koncertową. Andrzej Wąsik to polski malarz, grafik i reżyser – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Kopernika w Toruniu. Pracował intensywnie w telewizji i filmie, zwłaszcza przy teledyskach znanych polskich artystów, takich jak Ursula Dutsiak, Kasia Stankiewicz i Renata Brzezmick.

pkt


READ  Polska opozycja jako działacz agrarny bierze na cel wyborców wiejskich