Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowy polski film ukazujący okropności wojny na Ukrainie – sekcja angielska

Nowy polski film ukazujący okropności wojny na Ukrainie – sekcja angielska

Film nosi tytuł Łódź (Ludzie), który wejdzie do kin jesienią tego roku i jest jednym z pierwszych na świecie filmów fabularnych opowiadających o wojnie na Ukrainie.

Film został napisany przez Macieja Ślesickiego, a wyreżyserowany przez Ślesickiego i Filipa Hilleslandów. Łódź Odwraca wzrok od pola bitwy, aby skupić się na koszmarnym chaosie narzuconym zwykłym ludziom.

Łódź Film przedstawia życie pięciu bohaterek na różnych etapach życia, w tym młodej dziewczyny w wózku, ilustrując okropności wojny widziane ich oczami.

Alessić, jeden z założycieli i wykładowców Warszawskiej Szkoły Filmowej, powiedział mediom, że motywacją do realizacji filmu była osobista złość i chęć komunikowania się poprzez kino.

„Zastanawialiśmy się, czy wypada zrobić film o wojnie, która wciąż trwa” – powiedział. „Potwierdzenie przyszło ze strony ukraińskiej. Ciągle nas o to prosili, bo teraz Ukraińcy nie mogą rozmawiać o tym, co ich dotyka.”

W filmie wyprodukowanym przez Warszawską Szkołę Filmową przy wsparciu polskich instytucji państwowych występują Oksana Czerkasyna, ukraińska aktorka mieszkająca w Polsce, Cezary Bazura, jeden z najsłynniejszych aktorów w Polsce i Maria Sztowa, młoda ukraińska aktorka, w filmie Role główne.

Łódź Stanowi świadectwo trwałego ducha opowiadania historii, zwłaszcza w czasie wojny. Narracja ma na celu wypełnienie luki w zrozumieniu osób przyzwyczajonych do kultury zachodniej, którym według twórców filmu może być trudno zrozumieć pełny zakres okrucieństw, które mają miejsce obecnie, w naszych czasach.

Podczas gdy świat obchodzi drugą rocznicę wszechstronnej inwazji Rosji na Ukrainę, Łódź Otrzymał pokaz przedpremierowy.

READ  IP: Kiedy Margot i Greta poznały Barbie i Mattela

Podczas gdy film przygotowuje się do premiery w Polsce jesienią tego roku, po okrążeniu festiwali, jego twórcy mają nadzieję wzbudzić empatię i świadomość wśród widzów, kładąc nacisk na skupienie narracji na człowieczeństwie i osobistych zmaganiach kobiet i dzieci w czasie wojny.

Twórcy filmu komentowali: „Zrobiliśmy ten film z przekonaniem, że teraz, dwa lata po wybuchu wojny na dużą skalę na Ukrainie, społeczeństwa zachodnie po prostu znudzą się tą wojną i zaczną zapominać. Staraliśmy się zrobić film jako przypomnienie dla nich, aby przekazać to blisko: „Tutaj są niewinni ludzie, którzy nikomu nic złego nie zrobili, a oni wciąż umierają”.

(t/o)

źródło: PAPKA, polskieradio.pl