Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NZDF zapewnia dostawy dla społeczności Bougainville dotkniętych wulkanem

NZDF zapewnia dostawy dla społeczności Bougainville dotkniętych wulkanem

RNZAF C-130 Hercules przewożący pomoc humanitarną przybył w tym tygodniu do Bougainville w Papui-Nowej Gwinei, po trwającej aktywności wulkanicznej na górze Bagana.
zdjęcie: Dostarczone / NZDF

Siły Obronne Nowej Zelandii (NZDF) poinformowały, że pomoc zagraniczna wysłana do Papui-Nowej Gwinei jest rozprowadzana po całym regionie.

Siły Powietrzne Hercules i jego załoga zrzucili wczoraj 7000 kilogramów zaopatrzenia do miasta Boca, gdzie erupcja wulkanu Mount Bagana dotknęła 8000 osób.

Zrzuty, opłacone przez Departament Stanu, obejmowały tymczasowe schronienia i plandeki, a także żywność, pojemniki na wodę, tabletki do uzdatniania wody, artykuły higieniczne, generatory i oświetlenie.

Dowódca komponentu lotniczego NZDF, Shaun Sexton, powiedział, że inne kraje pomagają przenosić zaopatrzenie.

„Dostarczone przez nas sklepy są transportowane przez mieszkańców Papui-Nowej Gwinei wspieranych przez siły amerykańskie i dystrybuowane tam, gdzie są najbardziej potrzebne”.

RNZAF C-130 Hercules wylądował w Buka w Autonomicznym Regionie Bougainville w Papui-Nowej Gwinei 11 sierpnia 2023 r., przewożąc zapasy pomocy po trwającej aktywności wulkanicznej na pobliskiej górze Bagana.

Rozładunek zaopatrzenia dla społeczności dotkniętych trwającą erupcją Mount Bagana w Bougainville z samolotu RNZAF C-130 Hercules.
zdjęcie: Dostarczone / NZDF

Rozmieszczenie to wynika z prośby premiera Papui-Nowej Gwinei, Jamesa Marape, do międzynarodowych partnerów o wsparcie Autonomicznego Rządu Bougainville i rządu Papui-Nowej Gwinei podczas oceny szkód spowodowanych przez trwającą aktywność wulkaniczną i reagowania na pilne potrzeby miejscowej ludności.

Pióropusze popiołu i inne skutki wulkaniczne dotknęły społeczności w pobliżu wulkanu, który zaczął wybuchać w zeszłym miesiącu.

Chociaż nie zgłoszono żadnych zgonów ani obrażeń, upadek popiołu stanowił wyzwanie dla bezpieczeństwa żywności i wody oraz spowodował przesiedlenie tysięcy ludzi.

Sexton powiedział, że chociaż w tej chwili nie ma planów, aby NZDF wrócił z większą pomocą, zawsze był gotowy pomóc swoim partnerom z Pacyfiku, kiedy tego potrzebowali.

READ  Prezydent i premier Finlandii „bezzwłocznie” ponownie aplikują do NATO