Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Obejrzyj bolesny film przedstawiający księżyce Marsa i Jowisza uczestniczące w kosmicznym tańcu

Ta historia jest częścią Witamy na Marsienasza seria eksplorująca Czerwoną Planetę.

Sonda Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej znajduje się blisko Marsa, ale daleko od Jowisza. To nie powstrzymało jej przed zrobieniem imponującej serii zdjęć przedstawiających marsjański księżyc Deimos na pierwszym planie i przecinający Jowisza i cztery większe księżyce gazowego giganta.

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała wideo W tym tygodniu pokazuje mały, grudkowaty księżyc Marsa przechodzący przed Jowiszem 14 lutego 2022 roku. Sekwencja przypomina Pac-Mana, gdy Deimos porusza się po ekranie, aby zasłonić małe kropki odległych księżyców i Jowisz.

Aby zrozumieć, jak dzikie jest to miejsce, weźmy pod uwagę, że Mars Express znajduje się 463 miliony mil (745 milionów km) od Jowisza. Europejska Agencja Kosmiczna stwierdziła, że ​​odległość między Ziemią a Słońcem jest pięć razy większa. Statek kosmiczny znajduje się na orbicie wokół Marsa z misją badania atmosfery i klimatu Czerwonej Planety w poszukiwaniu śladów wody.

Wideo składa się z 80 obrazów z wysokiej rozdzielczości kamery stereoskopowej statku kosmicznego. ESA wyjaśniła wygląd drżącej kamery, mówiąc: „Deimos wydaje się poruszać w górę iw dół w animacji z powodu małych ruchów wahadłowych Mars Express, gdy obraca się, aby utrzymać kamerę HRSC na miejscu”.

Deimos przechodzi przed księżycami Europa i Ganimedes, potem nad Jowiszem (duża biała plama na filmie), a potem nad księżycami Io i Callisto. Jowisz ma dziesiątki księżyców, ale są to cztery największe. Dla porównania Mars ma tylko dwa księżyce, Deimos i Fobos.

Europejska Agencja Kosmiczna śledziła wideo Jowisza krótszą sekwencją zrobioną w marcu, pokazującą większy księżyc Phobos przechodzi przed Deimosem.

Satelity przedstawione na filmach zostaną wkrótce poddane bliższemu badaniu. Japońska agencja kosmiczna JAXA rozwija się Odkrywanie księżyców Marsa (MMX) i kieruje Europejską Agencją Kosmiczną badacz lodowych księżyców Jowisza (sok) zadanie. NASA też się do tego przygotowuje Maszynka do strzyżenia Europy Statek kosmiczny badający lodowy księżyc jako nadające się do zamieszkania miejsce do życia.

READ  Badanie oscylujących cieni w dyskach protoplanetarnych

Widoki Mars Express są wspaniałe do oglądania i pomagają naukowcom połączyć się z dokładniejszymi orbitami księżyców Marsa. Te dane będą przydatne, gdy MMX przybędzie, aby rozpocząć pracę naukową. „Trudno jest zmierzyć ich orbity z Ziemi ze względu na jasność Marsa w porównaniu z tak małymi obiektami” – powiedziała Europejska Agencja Kosmiczna. Dobrze, że Mars Express jest na miejscu, aby pomóc.