Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Księżyc Marsa mija satelity Jowisza i Galilei

Księżyc Marsa mija satelity Jowisza i Galilei

„Takie ustawienie jest bardzo niezwykłe, ponieważ Deimos musi znajdować się dokładnie w płaszczyźnie orbitalnej księżyców Jowisza, aby wyrównanie nastąpiło” – powiedział ESA. Oświadczenie zostało wydane w czwartek.

Mars Express osiągnął orbitę wokół Czerwonej Planety w 2003 roku. Od tego czasu regularnie obserwuje planetę skład chemiczny I jego księżyce, Fobos i Deimos, i poszli za nim historia wody na całym świecie. Ta obserwacja pokazała, że ​​Mars posiada warunki, które mogą być odpowiednie do życia.

Rzadkie niebiańskie wydarzenie

Obserwacje księżyców Mars Express i niewidocznych z innymi obiektami w Układzie Słonecznym pozwoliły na korektę o 1-2 km (0,62-1,24 mili) w naszej wiedzy o tym, gdzie znajdują się księżyce.

Orbity tych księżyców stale się zmieniają z powodu silnych sił pływowych z Marsa. Ponieważ Fobos krąży w pobliżu Marsa na 3728 milach (6000 km), Deimos się od niego oddala.

Teraz ich orbit nie można zmierzyć z Ziemi ze względu na jasność Marsa w porównaniu z mniejszymi księżycami. Ale „poprzeczne ustawienie Deimosa przechodzącego przed Jowiszem 14 lutego 2022 r. Umożliwiło dokładniejsze określenie lokalizacji i orbity Deimosa”. W oświadczeniu stwierdzono, że mierząc czas trwania zakrycia – kiedy światło z innego ciała niebieskiego jest blokowane – można obliczyć orbitę.

Na filmie widać „wyboistą” powierzchnię maleńkiego Deimosa o szerokości dziewięciu mil (15 km), gdy przechodzi przed lodowy księżyc Europa. W tym czasie Ganimedes, największy księżyc w Układzie Słonecznym, był ukryty. Jowisz, który pojawia się jako duża biała plama pośrodku, znika za Deimosem.

READ  Odkrywanie tajemnic języka tańca pszczół miodnych Pszczoły uczą się swoich umiejętności komunikacyjnych i przekazują je kulturowo