Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Obrazowanie w ANSTO wspierało badania prowadzone przez Curtin University, które odkryły najstarsze trójwymiarowe serce w skamieniałej rybie liczącej 380 milionów lat.

Naukowcy odkryli 380-milionowe serce – najstarsze w historii – wraz z oddzielnym skamieniałym żołądkiem, jelitami i wątrobą u starodawnej ryby o szczękach, rzucając nowe światło na ewolucję naszych ciał.

The Nowe wyszukiwanieOpublikowano dzisiaj w Naukistwierdzili, że położenie organów w ciele stawonogów – wymarłej klasy ryb pancernych, które kwitły w okresie dewonu od 419,2 mln lat temu do 358,9 mln lat temu – przypomina anatomię współczesnego rekina i dostarcza ważnych nowych dowodów ewolucyjnych . .

Korzystając z pomocy naukowców z ANSTO w Sydney i Europejskiego Ośrodka Promieniowania Synchrotronowego we Francji, naukowcy wykorzystali wiązki neutronów i synchrotronowe promienie rentgenowskie ANSTO do skanowania próbek wciąż osadzonych w betonie wapiennym. Udało im się stworzyć obrazy 3D znajdującej się w nim tkanki miękkiej w oparciu o różne gęstości minerałów osadzanych przez bakterie i otaczającą macierz skalną.

Morfologia okolicy serca w stawach. (a do d) Serce podobne do NTμCT WAM 2020.2.1, z przedsionkami (A), przedsionkami na czerwono (B), komorą (C) i komorą na czerwono (D). (e) Węzeł węglowy ukazujący stosunek serca do płytek skórnych. (F i G) Obszar osierdzia zaprojektowany z PPC-SRμCT MV P230859 z panelami skóry wzorowanymi na (F) i pokazującymi tylko serce i naczynia serca (G). (H do K) Serce pokazuje szczegóły stożka tętniczego, przedsionka i komory podobne do NTμCT dla WAM 2020.2.1 w widoku z tyłu (H), brzusznym (I), przednim (J) i tylnym (K). Podziałki z podziałką, 1 cm. Źródło: The Authors Science 15 września 2022 r. Tom 377, wydanie 6612

Dr Joseph Bevet, współautor artykułu opublikowanego w Nauki Dziś.

„Jednak preferowana metoda usuwania skamieniałości z otaczającej skały, trawienia kwasu octowego, niszczy miękkie tkanki i narządy”.

Kiedy główny badacz John Curtin wyróżnił profesor Kate Triangstick, która: Curtin School of Molecular and Life Sciences i Muzeum Australii ZachodniejA Otworzyła skalisty węzeł wielkości pięści i odkryła, że ​​zawiera on bardzo dobrze skamieniałe ryby.

„Ponieważ neutrony mają wyjątkową zdolność penetracji skał i mają wyjątkową wrażliwość na obecność pozostałości organicznych, zespół badawczy wykorzystał instrument ANSTO High Resolution Neutron Instrument. dingo do nieniszczącej wizualizacji pozostałości tkanek miękkich, odsłaniając najstarsze na świecie trójwymiarowe serce” – wyjaśnił dr Bevet.

„W tym przypadku tkanka serca wyróżnia się jasnobiałą spośród pozostałych szczątków. Dane neutronowe ujawniły, że serce było złożonym, dwukomorowym rdzeniem w kształcie litery S z mniejszą komorą na górze.

Serce tej starożytnej ryby znajdowało się pod skrzelami, jak dzisiejsze rekiny.

zespół ryb jojo
(od lewej do prawej) dr Alice Clement, profesor Kate Trinagistic, profesor John Long i dr Joseph Bevet

„Obrazowanie neutronowe ANSTO jest coraz częściej wykorzystywane przez społeczność paleontologów do ujawniania wewnętrznych struktur ciała niewidocznych w konwencjonalnej tomografii rentgenowskiej” – powiedział dr Bevet.

READ  Lasery, krajobrazy i utracone pola magnetyczne

Profesor Tringstik powiedział, że odkrycie było niezwykłe, biorąc pod uwagę, że tkanki miękkie ze starożytnych gatunków są rzadko zachowane, a konserwacja 3D była rzadko spotykana.

Uwzględniono również organizacje współpracujące Uniwersytet FlindersaA Muzea WiktoriiA Uniwersytet w Uppsali (my), Europejski Ośrodek Promieniowania Synchrotronowego (Francja), Uniwersytet Monasha Muzeum Australii Południowej.

Formacja Gogo w regionie Kimberley w Australii Zachodniej, gdzie zbierano skamieliny, była pierwotnie dużą rafą.