Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Oczekuje się, że Chiny podejmą w piątek próbę ambitnego lądowania na Marsie, sprowadzając lądownik i łazik na Czerwoną Planetę.


Chiny mają zamiar podjąć próbę pierwszego lądowania na Marsie – wyczyn ten pomyślnie osiągnęła połowa statku kosmicznego, jaki kiedykolwiek wypróbowały.

Misja Tianwen-1 oznacza „pytania do nieba”. Ma to być pierwsza misja na Marsa polegająca na wysłaniu statku kosmicznego na orbitę planety, zestrzeleniu lądowiska na powierzchni Marsa i wysłaniu łazika na jedną wyprawę.

Pierwsze kroki są zakończone. Misja rozpoczęła się w lipcu 2020 roku, a statek kosmiczny Wślizgnął się na orbitę wokół Marsa W lutym. Teraz orbiter przygotowuje się do wystrzelenia kapsuły, która będzie zawierała sondę i łazik. Musi wylądować w marsjańskiej atmosferze i wypuścić spadochron, a następnie wystrzelić lądownik, który musi wylądować w dół, aby wylądować na powierzchni Marsa. Gdyby wszystko poszło dobrze, statek desantowy Tianwen-1 miałby później rozmieścić dwutorową rampę sześciokołowca, aby wślizgnął się w marsjańską glebę.

Próba lądowania zaplanowana jest na piątek o godzinie 19:11 ET, zgodnie z Konta na Twitterze Który monitoruje chińskie programy kosmiczne. Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) nie potwierdziła harmonogramu, ale wcześniej go potwierdziła Powiedział Podejmie próbę lądowania – „najtrudniejszej części misji” – w maju.

Jeśli lądownik Tianwen-1 bezpiecznie wyląduje na Marsie, będzie to pierwsze lądowanie na Marsie spoza NASA od czasu wylądowania radzieckiego łazika w 1971 roku. Sukces uczyni Chiny trzecim krajem, który wyląduje na Marsie.

Planowane miejsce lądowania to Utopia Planitia, które jest rozległym polem starożytnych skał wulkanicznych, które mogą zawierać rozległe rezerwy lodu wodnego pod powierzchnią. Jeśli agencje kosmiczne, takie jak NASA, wyślą kiedyś ludzi na Marsa, woda będzie ważnym zasobem, ponieważ może utrzymać astronautów i rozłożyć się na wodór i tlen jako paliwo rakietowe. Jest mało prawdopodobne, aby statki kosmiczne zmierzające na Marsa zabrały wystarczającą ilość wody, tlenu i wodoru, aby wykonać pełny lot tam iz powrotem.

READ  Słońce może być mniejsze, niż myśleliśmy

240-kilogramowy chiński łazik słoneczny ma zbadać ten obszar i zbadać tam lód wodny. Misja ma również pomóc Chinom w przygotowaniu się do przyszłej próby powrotu marsjańskich skał lub ziemi na Ziemię pod koniec 2020 roku.

Tianwen-1 współpracuje z dwoma innymi osobami, które niedawno przybyły na Marsa: Uświadomienie sobie nadziei Emiratów, Który obecnie krąży wokół czerwonej planety, i Wytrwałość NASA, Który dopiero zaczyna badać krater Jezero na Marsie.

7 minut przerażenia, aby wylądować na Marsie

Kiedy nadejdzie właściwy czas, chińska kapsuła do lądowania odłączy się od orbitera Tianwen-1 i spadnie w kierunku Marsa.

Kapsuła powinna chronić roboty znajdujące się w środku, gdy schodzą przez atmosferę Marsa w temperaturach przekraczających 2000 stopni Fahrenheita. Spadochron naddźwiękowy musi się rozłożyć, aby spowolnić upadek. Gdy statek desantowy zbliża się do celu, silniki strumieniowe muszą zestrzelić, aby pomóc mu wyhamować. Następnie powinien opuścić się na dach na zestawie nóg, aby amortyzować wstrząsy.

Jak w przypadku każdego lądowania na Marsie, statek kosmiczny musi w pełni niezależnie przeprowadzić ten proces. Ponieważ sygnał z Marsa na Ziemię potrzebuje co najmniej ośmiu minut i odwrotnie, kontrolerzy misji nie mogą skontaktować się ze statkiem kosmicznym w czasie rzeczywistym. Kiedy otrzymają sygnał, że kapsuła spada w kierunku Marsa, będzie już na powierzchni, martwa lub żywa.

Dlatego inżynierowie kosmiczni nazywają tę część misji na Marsa „siedmioma minutami terroru”.

„Nie sądzę, żebym przesadzał, kiedy mówię, że wchodzenie, schodzenie i lądowanie jest najważniejszą i najbardziej ryzykowną częścią misji” – powiedział Allen Chen, który prowadzi proces wytrwałości w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA. Odprawa prasowa przed lądowaniem. „Sukces nigdy nie jest gwarantowany”.

Poznaj Zhurong: 90-dniową sondę Marsa

Według CNSA łazik nazywa się Zhurong, na cześć boga ognia ze starożytnej chińskiej mitologii. Reporter Andrew Jones może zająć ponad tydzień, zanim łazik wypłynie na powierzchnię Marsa wzmiankowany Dla IEEE Spectrum.

READ  Greccy naukowcy odkryli nową, przełomową metodę przewidywania rzadkich katastrof

Imię Zhuronga „odbija się echem od chińskiej nazwy czerwonej planety Huoxing (czyli planety ognia)”, według CNSA komunikat. „Ogień przyniósł ciepło i blask przodkom ludzkości, a ogień oświetlił ludzką cywilizację. Nazwanie pierwszego chińskiego statku kosmicznego na Marsie imieniem Boga Ognia oznacza rozpalenie płomienia eksploracji planet w Chinach”.

Zhurong ma badać Utopia Planitia przez 90 dni na Marsie, według A. Artykuł w gazecie Przez naukowców z zespołu Tianwen-1.

W międzyczasie sonda będzie nadal okrążać czerwoną planetę przez jeden rok marsjański (dwa lata na Ziemi), przesyłać dane na Ziemię i robić zdjęcia. Jego głównym celem, zdaniem naukowców, jest „przeprowadzenie kompleksowego i wszechstronnego badania całej planety”.

Będzie to obejmować mapowanie geologii Marsa, badanie jego klimatu oraz pomiary pól elektromagnetycznych i grawitacji.

E-maile i alerty Business Insider

Witryna wyróżnia się każdego dnia w Twojej skrzynce odbiorczej.

Śledź Business Insider Australia pod adresem Serwis społecznościowy FacebookI ŚwiergotI Linkedin, I Instagram.